plus
reset
minus
plus
minus
تاریخ انتشاردوشنبه ۱۲ تير ۱۳۹۶ ساعت ۱۵:۰۹
کد مطلب : ۱۲۵۶

اداره نظارت و کنترل آبنگاری و میکروژئودزی

plusresetminus
اداره نظارت و کنترل آبنگاری
 این اداره با هدف نظارت بر حسن اجرای پروژه‌های میکروژئودزی و هیدروگرافی فعالیت می‌نماید.
 
میکروژئودزی
با پیشرفت صنایع و دستاوردهای عمرانی حساسیت ساخت و نگه­داری آنها نیز از اهمیت فوق­ العاده­ ای برخوردار است. سازه ­های عظیم به همان میزان که در زندگی انسان­ها مفید و راهگشا هستند، می­توانند حوادث جبران ناپذیری ایجاد کنند لذا بحث دقت پیاده ­سازی طرح، بهره ­برداری و نگه­داری از آن­ها جایگاه خاصی را می­طلبد. با پیشرفت­هایی که در زمینه ­ی اندازه ­گیری و محاسبات در علم ژئوماتیک و فنون مربوطه صورت پذیرفته، این علوم توانایی پاسخگویی به دقت­های مطلوبی که در بسیاری صنایع مختلف بدان نیازمندند را دارا می­باشد. یکی از مهمترین این تکنیک­ها، میکروژئودزی می­باشد.
پروژه‌های میکروژئودزی شامل : طراحی، مشاهدات، محاسبات و آنالیز شبكه‌های ژئودتیك برای رفتارسنجی‌سازه‌ها (‌شامل سدها، برج‌ها، تونل‌ها، پل‌ها و...) و مناطق زمین لغزشی است که در بخش میکروژئودزی بصورت بازدید زمینی و کنترل دفتری بر روند انجام آن نظارت می‌شود. به منظور کنترل محاسبات، برحسب نیاز از نرم افزارهای Columbus  matlab , برای مشاهدات زمینی و از Bernese , LGO در پروژه‌های GPS استفاده می‌شود.
 
در بخش میکروژئودزی اداره، ضمن بررسی و تحقیق مباحث جدید میکروژئودزی جهت اعلام به مشاوران و بازنگری دستورالعمل میکروژئودزی موجود در سازمان و رفع نواقص آن، در مورد قراردادهای جاری به صورت زیر عمل می‌شود :
-  کنترل قرارداد با استانداردهای خدمات میکروژئودزی به منظور تنظیم موافقت‌نامه نظارت
-  نظارت زمینی به منظور کنترل طراحی و نحوه‌ی انجام مشاهدات شبکه‌های میکروژئودزی
-  نظارت بر ساخت پیلارها و نقاط نشانه و نقاط کنترل ارتفاعی
-  کنترل محاسبات گزارش فنی شبکه‌های میکروژئودزی (مسطحاتی، ارتفاعی و GPS ) شامل مراحل طراحی و مشاهداتی
-  بررسی صورت وضعیت نهایی قرارداد
 
 
 
هیدروگرافی
یکی از موضوعات نقشه برداری تهیه نقشه از مناطق آبی و ساحلی آنها است. در سالهای گذشته اداره آبنگاری سازمان نقشه برداری مسئولیت تهیه نقشه های هیدروگرافی کشوری با استاندارد های بین المللی را در دریای خزر، خلیج فارس و دریای عمان بر عهده داشته است لکن در مواردی نیز با توجه به نیاز ارگانهای مختلف تهیه نقشه‌های موردی در برخی پروژه‌ها چون نقشه مخزن سدها و مقاطع طولی و عرضی رودخانه‌ها و . . . وجود داشته که شرکت‌های مشاور نقشه‌برداری به تهیه آنها می‌پردازند. یکی از وظایف اداره کل نظارت و کنترل فنی سازمان نقشه برداری نیز نظارت بر عملکرد مشاوران نقشه‌برداری و کنترل فرایند تهیه نقشه در آنها است. در واحد هیدروگرافی این اداره نظارت و کنترل بر روند تولید نقشه‌های هیدروگرافی تهیه شده توسط مشاوران نقشه‌برداری  صورت می‌گیرد.
 
       
 
 
https://www.ncc.gov.ir/vdcf.tdyiw6d0vgiaw.html
ncc.gov.ir/vdcf.tdyiw6d0vgiaw.html
ارسال نظر
نام شما
آدرس ايميل شما
کد امنيتی