plus
reset
minus
plus
minus
تاریخ انتشاردوشنبه ۲۸ آبان ۱۳۹۷ ساعت ۱۵:۳۸
کد مطلب : ۱۰۱
جدیدترین گزارش سازمان نقشه‎برداری کشور از فرونشست در کشور؛

از فرونشست ۲۰ سانتی‎متری در نیشابور تا فرونشست ۲۲ سانتی‎متری در روستایی در مشهد

فرونشست زمین، یکی از رویدادهایی است که در ایران بسیار مشاهده می‎شود؛ این پدیده در صورت عدم مدیریت صحیح، می‌تواند خسارات جبران ناپذیری را برای مناطق دچار آن ایجاد کند.
از فرونشست ۲۰ سانتی‎متری در نیشابور تا فرونشست ۲۲ سانتی‎متری در روستایی در مشهد
plusresetminus
به گزارش روابط عمومی سازمان نقشه برداری کشور، فرونشست می‌تواند باعث تغییر ناهمسان در ارتفاع و شیب رودخانه‌ها، آبراهه‌ها و سازه‌هاى انتقال آب، شکست و یا بیرون‌زدگى لوله جدار چا‌ه‌ها، تنش‌هاى تراکمى ناشى از تراکم آبخوان‌ها، ایجاد اختلال در بهره‌بردارى از منابع آب زیرزمینى، کاهش برگشت‌ناپذیر تمام یا بخشى از منابع مخازن آب زیرزمینى در نتیجه از بین رفتن یا کاهش تخلخل مفید نهشته‌ها، کاهش میزان نفوذپذیرى سطحى و پیرو آن گسترش پهنه‌هاى بیابانى و سیلابى شده و در نهایت تخریب شریان‌هاى حیاتى، زیرساخت‌ها و سازه‌هاى مهم‌ را موجب شود. مسلماً شناسایی محدوده‌ها و الگوی فرونشست و برآورد نرخ آن نقش به‌سزایی در مدیریت وکنترل این پدیده خواهد داشت.
سازمان نقشه‌برداری کشور به‌ عنوان متولی پایش تغییرات پوسته زمین، تهیه فرونشست و اعلام نرخ آن در سطح کشور با استفاده از داده‌ها و اطلاعات مکانی موجود، شبکه‌های مبنایی مختلف و همچنین در اختیار داشتن تجهیزات مورد نیاز و افراد متخصص در اندازه‌گیری و تحلیل نتایج؛ مطالعه فرونشست دشت‌ها و مناطق مختلف استان خراسان رضوی را در اولویت کاری خود قرار داده است. نتایج این بررسی‌ها در منطقه نیشابور و دشت مشهد به شرح زیر نمایش داده شده است:
نیشابور
نتایج حاصل از روش تداخل سنجی راداری از سری زمانی ایستگاه‌های دائمی‌ GPS نیشابور و مسیر ترازیابی به طول 67 کیلومتر در بازه زمانی اکتبر 2014 تا دسامبر 2017 نشان‌داد بیشترین میزان نرخ فرونشست 190 تا 200 میلی‌متر در سال مربوط به اطراف مسیل کال فرخک می‌باشد. همچنین در مناطق مسکونی اطراف شهرک فرهنگیان و اطراف روستای بیرم‌آباد فرونشست با نرخ 150 تا 160 میلی‌متر در سال و اطراف روستای فیروزی 180 تا190 میلی‌متر در سال وجود دارد. کمترین میزان فرونشست نیز مربوط به اطراف روستای دشت و اطراف محله خروسلفی با نرخ 10 میلی‌متر در سال می‌باشد. همچنین در اطراف روستای مهدی‌آباد 20 تا 30 میلی‌متر در سال و اطراف روستای بدیع‌آباد 10 تا 20 میلی‌متر در سال و اطراف روستای دهنوسربر 50 تا 60 میلی‌متر در سال فرونشست مشاهده شد.
 
مشهد
نتایج حاصل از روش تداخل سنجی راداری از سری زمانی ایستگاه‌های دائمی GPS مشهد و مسیر ترازیابی به طول 75 کیلومتر در بازه زمانی اکتبر 2014 تا دسامبر 2017 در دشت مشهد نیز نشان‌ داد اطراف روستای کلاته برفی با فرونشستی معادل 210 تا 220 میلی‌متر در سال بیشترین نرخ فرونشست را دارد. همچنین مناطقی مثل اطراف روستای مرغزار با 180 تا 190 میلی‌متر در سال و اطراف روستای ساغروان معادل 160 تا 170 میلی‌متر در سال در رده‌های بعدی قرار داشتند.
کمترین میزان فرونشست نیز مربوط به اطراف روستاهای خرم‌آباد، گاوطرنا، کلانته ابراهیم آباد، حسین آباد و شترک و اطراف زیارتگاه ویرانی و اطراف محله‌های شهرک فرهنگیان، شهرک صدوقی و حوالی رودخانه کال شلگرد حدود 10 میلیمتر در سال می‌باشد.
 
https://www.ncc.gov.ir/vdcfiydyaw6dx.giw.html
ncc.gov.ir/vdcfiydyaw6dx.giw.html
ارسال نظر
نام شما
آدرس ايميل شما
کد امنيتی