Please ensure Javascript is enabled for purposes of website accessibility
plus
reset
minus
plus
minus
تاریخ انتشارچهارشنبه ۳۰ آبان ۱۳۹۷ ساعت ۱۵:۵۸
کد مطلب : ۱۰۶

عضو هیأت علمی دانشگاه زنجان عنوان کرد: لزوم تقویت نقش حاکمیتی سازمان نقشه‌‌‌‎برداری کشور / دقت نقشه‌‌‌‎های فرانسه از ایران در ۱۸۸۸

دکتر مجید عباسی با بیان اینکه فرایند داده‌برداری پیوسته در علوم ژئوماتیک باید حفظ شود و توسعه یابد، افزود: هم دولت و هم بخش خصوصی در گردآوری داده‌ها توانایی دارند، اما گردآوری «داده‌های ملی» توسط نهادهایی مثل سازمان نقشه‌برداری کشور باید تداوم داشته باشد و این نیاز به حمایت بیش از پیش دولت از این سازمان دارد.
عضو هیأت علمی دانشگاه زنجان عنوان کرد: لزوم تقویت نقش حاکمیتی سازمان نقشه‌‌‌‎برداری کشور / دقت نقشه‌‌‌‎های فرانسه از ایران در ۱۸۸۸
plusresetminus
به گزارش روابط عمومی سازمان نقشه‌برداری کشور این عضو هیأت علمی دانشگاه زنجان در آیین افتتاحیه بیست و پنجمین همایش ژئوماتیک و سومین همایش فناوری اطلاعات مکانی، گفت: «در یکی از سفرهایم به فرانسه، کتابی را از یک دست‌فروش خریدم که درباره نقشه‌‏های جغرافیایی و چاپ 1888 بود. در این کتاب نقشه‎هایی از ایران وجود داشت که حیرت مرا برانگیخت. دقت اعداد ارائه شده بر روی نقشه‎های موجود در این کتاب بسیار قابل توجه بود. در این کتاب که عمدتا ایران را با نام PERESE معرفی کرده بود؛ مساحت ایران را به صورت تقریبی 1647000 کیلومتر مربع اعلام کرده بود. ارتفاع دماوند را 5610 متر در این کتاب عنوان شده و سطح دریای خزر در حدود ۲۸ متر پائین‌تر از سطح دریاهای آزاد اعلام شده است. این اعداد به قدری به اعداد واقعی که امروز با استفاده از تکنولوژی‎های جدید اندازه گیری می‎شوند، نزدیک هستند که نشان می‎دهد واقعا روی آنها کار شده است».

عباسی افزود: «در این کتاب علاوه بر اطلاعات هندسی، اطلاعات توصیفی نیز در مورد ایران به‌ویژه شهرهای اصفهان، تهران و شیراز ارائه شده است؛ مثل جمعیت ایران که 7 میلیون و 650 هزار نفر عنوان شده و نیز ارقامی درباره بودجه دولت، تعداد سربازان ارتش ایران، تجارت خارجی ایران و ... نیز در این کتاب وجود دارد».

عضو هیات علمی دانشگاه زنجان که می‎گفت این کتاب هم اکنون در کتابخانه این دانشگاه موجود است، خاطرنشان کرد: «گاهی برخی می‌پرسند که چنین اطلاعاتی از اقصی نقاط دنیا به چه درد کشور فرانسه یا دیگر کشورهایی که در حوزه نقشه‌برداری پیشتاز هستند، می‎خورد؟ پاسخش این است: به درد امروزشان می‎خورد! همچنانکه انگلیسی‎ها هم هرکجا که می‎رفتند و کشورگشایی می‎کردند، در ابتدا یک مرکز هواشناسی نصب می‎کردند. به همین دلیل است که آنها امروز اطلاعات سه قرن هواشناسی از اقصی نقاط دنیا، از هند تا آمریکا را دارند».
 
این استاد دانشگاه، در ادامه سخنانش به حجم عظیم کار داده‌برداری و لزوم حضور نیروهای ماهر فنی و متخصص در این عرصه اشاره کرد و گفت: «آموزش صحیح نیروهای فنی، همکاری تنگاتنگ دانشگاه و صنعت را می‌طلبد. نقش حاکمیتی سازمان نقشه‌برداری نیز در همین حوزه و نیز در زمینۀ داده‌های مکانی باید تقویت شود. به عنوان مثال تصمیمات شورای عالی نقشه‌برداری و شورای کاربران GIS باید اهرم‌های اجرایی با پشتوانۀ کافی داشته باشد».

عباسی با تأکید بر لزوم کاربرد نقشه و اطلاعات مکانی در دنیا و نیز اهیمت منطقه جغرافیای کشور ایران؛ نقشه را به صورت یک صفحۀ مختصات که داده‌های مکانی در یک مقیاس  مشخص در آن نمایش داده شده است، تعریف کرد و گفت: «تغییرات زمانی، هم در چارچوب‌های مرجع و هم در داده‌های مکانی، وجود یک سازوکار پایدار برای اندازه‌گیری مستمر داده‌ها و بهره‌برداری از آن‌ها را می‌طلبد».

این متخصص نقشه‎برداری به شبکه‌های ژئودتیک ملی اشاره کرد که شامل شبکۀ ایستگاه‌های دائم ژئودینامیک و GNSS، شبکۀ چند منظوره، شبکۀ ترازیابی دقیق و شبکۀ گرانی‌سنجی می‌شود. عباسی همچنین به نتایجی از قبیل نرخ فرونشست، پایش پوسته زمین و ... که حاصل اطلاعات به‌دست آمده از شبکه ترازیابی کشور است اشاره کرد و به استناد آن از نقش و اهمیت جایگاه سازمان نقشه‌برداری کشور سخن گفت و بر اهمیت وظایف حاکمیتی این مجموعه تأکید کرد».

گفتنی  است بیست و پنجمین همایش ژئوماتیک و سومین همایش فناوری اطلاعات مکانی، هم اکنون در حال برگزاری است و تا عصر فردا (پنجشنبه 30 آبان‌ماه 1397) ادامه خواهد داشت.

نمایشگاه ژئوماتیک 97 نیز در حاشیه این همایش آغاز به کار کرد و تا روز جمعه 2 آذرماه میزبان علاقمندان و محققان حوزه ژئوماتیک و صنعت نقشه برداری خواهد بود.
https://www.ncc.gov.ir/vdcakin6149nw.5k4.html
ncc.gov.ir/vdcakin6149nw.5k4.html
ارسال نظر
نام شما
آدرس ايميل شما
کد امنيتی