plus
reset
minus
plus
minus
تاریخ انتشاريکشنبه ۱۸ آذر ۱۳۹۷ ساعت ۱۴:۵۱
کد مطلب : ۱۲۱
در دیدار رئیس سازمان نقشه‌برداری کشور با سرپرست استانداری یزد مطرح شد:

شفیعی: حدود ۳۰۰ شهر کشور بدون نقشه است

رئیس سازمان نقشه‌برداری کشور با بیان لزوم تهیه نقشه با مقیاس بزرگ بر اساس نیاز استانها و نبود نقشه برای شهرهای کوچک گفت: «هم اکنون از یک هزار و ۲۰۰ شهر کشور حدود ۳۰۰ مورد بدون نقشه است».
شفیعی: حدود ۳۰۰ شهر کشور بدون نقشه است
plusresetminus
به گزارش روابط عمومی سازمان نقشه‌برداری کشور، مسعود شفیعی روز یکشنبه 18 آذرماه 1397 در دیدار با سرپرست استانداری یزد با اشاره به اینکه سازمان نقشه‌برداری کشور؛ سازمان حاکمیتی و نهادی دانش بنیان در حال خدمت رسانی در عرصههای مختلف به مردم است، اظهار داشت: «این سازمان بر اساس ماده 11 قانون احکام دائمی برنامه‌های توسعه کشور، مسئول و متولی کلیه امور مرتبط با نقشه‌برداری و اطلاعات مکانی در کشور است».

وی افزود: «در این خصوص طرحهای «حدنگار» و «جی‌نف» با نظارت این سازمان در حال انجام است که بر اساس آنها تصاویر هوایی جدید از 15 میلیون هکتار از اراضی کشور تهیه تا برای تعیین مالکیت سند اقدام شود».  

رئیس سازمان نقشه‌برداری کشور ادامه داد: «تهیه اسناد مالکیت علاوه بر ایجاد تحولی عظیم در عرصه کشاورزی، زمینه ساز امنیت فکری در میان کشاورزان و بهره‌برداران روستایی نیز خواهد شد».

شفیعی؛ یکی از مشکلات استان یزد را فرونشست زمین در برخی مناطق این استان عنوان کرد و گفت: «ادامه این روند نگران کننده بوده و ممکن است آسیب‌‌های جدی به زیرساخت‌ها از جمله خطوط نفت، گاز، آب و... این مناطق وارد کند».

وی خاطرنشان کرد: «با توافق‌های انجام شده میان دستگاههای متولی، از سال جاری اعلام میزان نرخ فرونشست زمین در مناطق مختلف ایران به این سازمان محول شده است و می‌توانیم به استان یزد در این بخش کمک کنیم».

معاون سازمان برنامه و بودجه کشور افزود: «اطلس اطلاعات مکانی استان یزد تهیه شده تا بتواند به برنامه‌ریزی دولت در مناطق مختلف کمک کند. بر اساس گزارشات تجمیعی ارائه شده در این اطلس، در حال حاضر ارزش دارایی‌های سرمایه‌ای این استان در حوزه داده‌های مکانی اعم از شبکه‌های مبنایی، تصاویر هوایی، نقشه‌ها در مقیاس‌های مختلف، ایستگاههای ژئودینامیک و...که تمام آن‌ها توسط سازمان نقشه‌برداری کشور و از محل بودجه ملی، تولید یا ایجاد شده، بالغ بر 110 میلیارد ریال است».

وی با اشاره به لزوم به‌هنگام‌نگهداری نقشه‌ها توسط شهرداری‌ها و با کمک استانداری‌ها گفت: «تلاش داریم سازوکاری را فراهم کنیم تا داده‌های مکانی در راستای توسعه کشور، با سهولت و سرعت بیشتری در اختیار همه دستگاه‌های اجرایی و عموم مردم در همه استان‌ها قرار گیرد».

سرپرست استانداری یزد نیز در این دیدار اظهار داشت: «فعالیت‌های سازمان نقشه‌برداری کشور در معرض دید همه بخش‌ها قرار دارد و با توجه به اهمیت بالای آن باید مورد توجه ویژه مسئولان قرار گیرد».

محمدعلی طالبی افزود: «نگاه علمی و درست در تمامی بخش‌ها به مقوله توسعه کشور و استان ضروری است».

وی با بیان اینکه نگاه استانداری به تمامی بخش‌ها نگاه علمی و کارشناسی است، ادامه داد: «برخی اقدامات کارشناسی نشده در زمینه توسعه، ممکن است به طبیعت و محیط زیست آسیب رسانده و به همین دلیل باید این موارد را در شورای تأمین استان بررسی کنیم تا مانع آسیب‌ها شویم».

سرپرست استانداری یزد در ادامه، با اشاره به ظرفیت‌های استان در بخش‌های مختلف تأکید کرد: «سازمان نقشه‌برداریکشور می­‌تواند از توان تشکیلات اداری و نیروهای انسانی مجرب این استان بهره لازم را ببرد».

در این دیدار  دکتر یحیی جمور؛ معاون فنی سازمان نقشه‌برداری کشور، مهندس سید مجتبی حسینی‌پور؛ رئیس سازمان مدیریت و برنامه‌ریزی استان یزد، دکتر فرخ توکلی؛ مشاور رئیس سازمان نقشه‌برداری کشور، محمد حميد فخرالدين معاون آمار و اطلاعات سازمان مدیریت و برنامه‌ریزی استان یزد و تعداد دیگری از مدیران سازمان مدیریت و برنامه‌ریزی و استانداری یزد نیز حضور داشتند.
 
https://www.ncc.gov.ir/vdchtznzd23ni.ft2.html
ncc.gov.ir/vdchtznzd23ni.ft2.html