plus
reset
minus
plus
minus
تاریخ انتشاردوشنبه ۳۱ تير ۱۳۹۸ ساعت ۱۴:۱۹
کد مطلب : ۱۲۷۱
در نشست کمیته تخصصی نام‌نگاری و یکسان‌سازی نام‌های جغرافیایی مطرح شد:

لزوم ابلاغ نیازهای وزارت کشور به شورای عالی نقشه‌برداری

جلسه "کمیته تخصصی نام‌نگاری و یکسان‌سازی نام‌های جغرافیایی ایران" روز دوشنبه ٣١ تیرماه به ریاست سازمان نقشه‌برداری کشور و با شرکت نمایندگان دستگاه‌های مختلف عضو این کمیته تشکیل‌ شد و لزوم ابلاغ نیازهای نقشه و اطلاعات مکانی وزارت کشور به شورای عالی نقشه‌برداری، در کنار برخی موضوعات متعدد دیگر مورد بحث و گفت‌وگو قرار گرفت.
لزوم ابلاغ نیازهای وزارت کشور به شورای عالی نقشه‌برداری
plusresetminus
به گزارش روابط عمومی سازمان نقشه‌برداری کشور، در ابتدای این نشست ابوالفضل بلندیان رییس اداره گرد‌آوری آمار و اطلاعات و پایگاه نام‌های جغرافیایی، از انتشار نشریه "نام‌های جغرافیایی" که در آینده نزدیک به صورت الکترونیکی از سوی سازمان نقشه برداری کشور منتشر خواهد شد، خبر داد.
وی همچنین درباره یکی از امکانات پایگاه نام‌های جغرافیایی که به تازگی راه‌اندازی شده است، سخن گفت و افزود: کاربران می‌توانند پس از مراجعه به این پایگاه، در صورت مشاهده هرگونه تناقض در اسامی جغرافیایی کشور، نظرات و انتقادات خود را عنوان کنند تا توسط متخصصان سازمان نقشه‌برداری مورد بررسی قرار گیرد.

منازعات سیاسی با رنگ‌ و بوی نقشه‌برداری در سازمان ملل
در ادامه این جلسه معصومه پرسون نماینده وزارت امورخارجه در گزارشی از نشست سال جاری متخصصان نام‌های جغرافیایی سازمان ملل که اردیبهشت ماه سال جاری در نیویورک برگزار شد؛ گفت: منازعات سیاسی برخی کشورها بر سر عوارض جغرافیایی مرزی و یا تفاوت اسامی آن‌ها درباره آب‌های مشترک، تکرار شد. از نزاع کره و ژاپن بر سر نام دریای شرق و یا دریای ژاپن گرفته تا مجادله نمایندگان قبرس و ترکیه بر سر عوارض جغرافیایی مرزی. روسیه و اوکراین هم بر سر مالکیت جزیره‎ای در کریمه با هم اختلاف نظر داشتند.
به گفته وی، در این نشست گزارش‌هایی درباره کاربرد نام‌های جغرافیایی در زمینه‌های مختلف از جمله سیلاب‌ها و مدیریت آن و سند ٢٠٣٠ و توسعه پایدار نیز ارائه شد.

پرسون که حضور نماینده مستقل سازمان نقشه‌برداری کشور در اینگونه اجلاس‌های بین‌المللی را مفیدتر ارزیابی می‌کرد؛ پیشنهاد داد که ایران نیز در پی سیلاب فروردین امسال گزارشی درباره از بین رفتن یا ایجاد برخی مناطق با نام‌‏های جدید در اثر سیلاب ارائه دهد.

تهیه دستورالعمل‌های تهیه نقشه‌های تفصیلی تقسیمات کشور
در ادامه این نشست نماینده وزارت کشور در کمیته تخصصی نام‌نگاری و یکسان‌سازی نام‌های جغرافیایی ایران، از تصمیم این وزارت‌خانه برای تهیه و تصویب دستورالعمل‌های تهیه نقشه‌های تفصیلی تقسیمات کشور خبر داد و گفت: داده‌های مورد استفاده در این وزارت‌خانه عمدتاً نقشه‌های مصوب تقسیمات کشوری، نقشه‌های پوششی سازمان نقشه‌برداری کشور، نقشه تقسیمات کشوری مرکز آمار ایران و نقشه‌های ترکیبی گوگل هستند. در همین راستا، هم‌زمان با فرآیند اجرایی تهیه نقشه‌های تفصیلی تقسیمات کشوری، دستورالعمل رفع ابهامات مرزی (هرگونه مغایرت بین نقشه مصوب و مصوبات اسمی یا مانند آن) نیز اجرا می‌شود.

عاطفه عاملی به آئین نامه اجرایی قانون تعاریف و ضوابط تقسیمات کشوری پرداخت و گفت: طبق تبصره 2 این آئین‌نامه؛ به منظور تعیین کامل محدوده‌های تقسیمات کشوری و تهیه نقشه‌های مربوطه، وزارت دادگستری و سازمان‌های ذیربط مکلف‌اند کلیه سوابق و‌ مشخصات مربوط به حدود ثبتی و عرفی هر یک از اجزاء و عناصر تقسیمات کشوری اعم از مزرعه، مکان، روستا، شهر که عرفاً آبادی نامیده می‌شده؛ تهیه‌ و در مراحل اجرائی قانون که بر حسب نیاز منطقه‌بندی اعلام خواهد شد، در اختیار وزارت کشور قرار دهد. همچنین در ‌ماده 26 همین آیین‌نامه، انتشار نقشه‌ها و جزوات رسمی حاوی اسامی، حدود، مرز، علائم اختصاری و اختصاصی و کدگذاری مربوط به روستاها و شهرها و سایر ‌واحدهای تقسیمات کشوری که از طرف کلیه سازمان‌ها اعم از دولتی و خصوصی تهیه می‌شود موکول به تائید وزارت کشور است.

رئیس گروه نام‌گذاری دفتر تقسیمات کشوری وزارت کشور همچنین از لزوم یکسان‌سازی داده‌های مکانی در محدوده‌های مرزی میان مناطق شهری و روستایی و استانی سخن گفت و دستورالعمل‌های تهیه نقشه‌‌های تفصیلی تقسیمات کشوری از جمله دستورالعمل رفع ابهام مرزی(1394)، فرآیند اجرایی پایگاه اطلاعات مکانی تقسیمات کشوری(1397) و دستورالعمل فنی انتقال محدوده‌های تقسیمات کشوری از نقشه‌های مصوب 1:250000 بر روی نقشه‌های پوششی 1:25000(1397)را یادآور شد.
نماینده وزات کشور به کارگروهی که به همین منظور در وزارت کشور شکل گرفته است اشاره کرد و از سازمان نقشه‌برداری کشور برای حضور در این کارگروه دعوت نمود.

آمادگی تمام و کمال سازمان نقشه‌برداری برای همکاری با وزارت کشور
مهندس مسعود شفیعی رئیس سازمان نقشه‌برداری کشور و رئیس کمیته تخصصی نام‌نگاری و یکسان‌سازی نام‌های جغرافیایی با اعلام آمادگی این سازمان برای همکاری با وزارت کشور، گفت: با ابلاغ نیازهای این وزارت‌خانه از سوی وزیر کشور به دکتر نوبخت رئیس شورای عالی نقشه‌برداری، سازمان نقشه‌برداری کشور وارد عمل خواهد شد.‎

وی افزود: با در نظر گرفتن ساز و کارهای دقیق برای تجمیع پایگاه داده مکانی تقسیمات کشوری در وزارت کشور و پایگاه نام‌های جغرافیایی در سازمان نقشه‌‌برداری کشور می‌توانیم مانع برخی موازی کاری‌ها در این حوزه شویم. به همین منظور این سازمان با همه ظرفیت و توان فنی خود، وزارت کشور را همراهی خواهد کرد تا تقسیمات کشور ساماندهی پیدا کند و اسامی عوارض جغرافیایی، صحیح و بدون حاشیه اعلام شود.

وی چالش‌هایی پیش روی ارائه نقشه‌های 1:25000 را باتوجه به علم امروز در حوزه نقشه‌برداری، امری قابل تأمل دانست که زیبنده کشور نیست و یکی از راه حل‌های این معضل را قطع فعالیت‌های جزیره‌ای و موازی‌کاری در این حوزه عنوان کرد.

شفیعی همچنین"ژئوپورتال ملی" را که طی یک سال گذشته به شبکه ملی اطلاعات پیوسته است، به عنوان بستری امن برای دسترسی آسان و بهره‌برداری از همه نقشه‌های 1:25000 سازمان نقشه‌برداری کشور، برشمرد و از همه دستگاه‌های اجرایی خواست تا با دسترسی به این پایگاه، اطلاعات مکانی مورد نیازشان را تأمین کنند تا مکاتبات اداری برای دریافت فایل‌های درخواستی در خصوص اطلاعات مکانی، که مستلزم زمان و هزینه نیز هست، متوقف شود.

پیشنهاد دیگر در این نشست، معرفی یک چهره دانشگاهی به نمایندگی از ایران برای حضور در نشست سالانه متخصصان نامه‌های جغرافیایی سازمان ملل و همچنین ایجاد یک ردیف مشخص در بودجه سازمان نقشه‌برداری کشور برای حضور در نشست‌های بین المللی بود. رئیس سازمان نقشه‌برداری کشور نیز در پاسخ گفت که در پیش‌بینی بودجه سال ٩٩، تلاش می‏‌کنیم این ردیف بودجه را ایجاد کنیم.

پیشنهاد اصلاح ترکیب اعضای کمیته نام‌نگاری
در ادامه این جلسه پیشنهاد اصلاح مصوبه هیات وزیران درباره ترکیب اعضا و وظایف کمیته تخصصی نام‌نگاری و یکسان‌سازی نام‌های جغرافیایی ایران عنوان شد و پیش‌نویس پیشنهادی سازمان نقشه‌برداری کشور به دیگر اعضا ارائه شد تا در جلسه آتی ضمن ارائه پیشنهادات دیگر اعضای این کمیته، درباره آن تصمیم‌گیری شود.

کمیته تخصصی نام‌نگاری و یکسان‌سازی نام‌های جغرافیایی ایران به ریاست سازمان نقشه‌برداری کشور و با شرکت نمایندگان وزارت امور‌خارجه، وزارت ارتباطات و فن‌آوری اطلاعات (شرکت پست)، وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی، سازمان جغرافیایی نیروهای مسلح، وزارت جهاد کشاورزی، وزارت علوم، تحقیقات و فن‌آوری اطلاعات (مؤسسه جغرافیایی دانشگاه تهران)، وزارت کشور و مرکز آمار ایران تشکیل‌ می‎شود.
https://www.ncc.gov.ir/vdcc.mqsa2bqisla82.html
ncc.gov.ir/vdcc.mqsa2bqisla82.html
ارسال نظر
نام شما
آدرس ايميل شما
کد امنيتی