plus
reset
minus
plus
minus
تاریخ انتشارسه شنبه ۸ مرداد ۱۳۹۸ ساعت ۱۲:۵۰
کد مطلب : ۱۴۰۱

با حضور نمایندگان سازمان نقشه‌برداری کشور، فرونشست استان قم در معاونت عمرانی استانداری قم بررسی شد

در جلسه ای با حضور مدیران استانی، دکتر بهشتی معاون عمرانی استانداری قم، دکتر یحیی جمور معاون فنی و دکتر سعادت مدیرکل ژئودزی و نقشه برداری زمینی سازمان نقشه برداری کشور، گزارش مفصلی از وضعیت فرونشست در استان قم توسط مسئولین سازمان ارائه شد.
با حضور نمایندگان سازمان نقشه‌برداری کشور، فرونشست استان قم در معاونت عمرانی استانداری قم بررسی شد
plusresetminus
به گزارش روابط عمومی سازمان نقشه برداری کشور، این جلسه پیرو دیدار سال گذشته مهندس مسعود شفیعی؛ رئیس سازمان نقشه برداري كشور با مراجع عظام تقلید و نامه اخير وی به رئيس مجلس شورای اسلامی در خصوص بررسی و هشدار وضعیت فرونشست در مناطق مختلف کشور برگزار شد؛ که در پی آن دکتر لاریجانی، از استاندار قم خواسته بود تا ابعاد مختلف مسأله فرونشست در این استان را مورد بررسی قرار داده و گزارش آن به مجلس ارائه شود.
 
در این نشست وضعیت فرونشست در کشور، نقش سازمان نقشه‌برداری کشور در پایش این پدیده با استفاده از ابزارها و تجهیزات دقیق و راهکارهای اجرایی مقابله با آن مورد بحث و گفتگو قرار گرفت. لازم به ذکر است بر اساس پردازش‌های انجام شده از آبان ماه 1393 لغایت آبان ماه 1395 در اداره‌کل ژئودزی سازمان نقشه برداری کشور، فرونشست با نرخ سالانه ١٨ تا ٢١ سانتی‌متر در دشت های "جعفريه" و "جنت‌آباد" قم که ابنیه تاریخی، تأسیسات شهری و خطوط ریلی در این مناطق را تحت تأثیر قرار داده است، از مهمترین موضوعات مورد بحث در این جلسه بود.
در بررسی‌های انجام شده، مساحت محدوده تحت تاثیر فرونشست با نرخ بیش از 10 سانتی‌متر در سال در حدود 264 کیلومتر مربع بوده که شامل 30 روستا با جمعیتی بالغ بر 4500 نفر است. از جمله روستاهای واقع در محدوده فرونشست با بیشترین جمعیت می‌توان به ترتیب روستاهای پستگان، هریسان، الویرآباد، قلعه شیرخان، امام آباد، اکبرآباد، عسگرلو، قشلاق مرادخانلو، نورآباد و علی آباد اشاره کرد. علاوه بر آن در این محدوده راه آهن تهران- قم بطول حدود 35 کیلومتر و خطوط انتقال نیرو به طول حدود 290 کیلومتر و فرودگاه بین المللی قم نیز در معرض تهدیدجدی از این پدیده هستند.
در خاتمه جلسه، دکتر جمور و دکتر سعادت، به سوالات متعدد مدیران استان قم در خصوص وضعیت فرونشست در آن استان و نحوه پایش آن در سازمان نقشه‌برداری کشور پاسخ دادند. همچنین بر تامین تجهیزات مدنظر و لزوم ایجاد مرکز پایش و مانیتورینگ در مرکز مدیریت بحران استان قم نیز تاکید کردند.
در نهایت، مقرر شد در تدوين گزارش فرونشست که باید به مجلس شورای اسلامی ارائه شود، سازمان نقشه برداری کشور، با استانداری قم همکاری داشته باشد تا برای حل این چالش، راهكارهاي عملیاتی و مقتضی ارائه شود.
 
 
https://www.ncc.gov.ir/vdch.vnzt23nkzftd2.html
ncc.gov.ir/vdch.vnzt23nkzftd2.html
ارسال نظر
نام شما
آدرس ايميل شما
کد امنيتی