plus
reset
minus
plus
minus
تاریخ انتشارشنبه ۱۲ مرداد ۱۳۹۸ ساعت ۱۵:۴۴
کد مطلب : ۱۴۱۱

فرونشست به مرکز مطالعات و برنامه‌ریزی شهر تهران رسید

مرکز مطالعات و برنامه‌ریزی شهر تهران از پیشنهاد رئیس سازمان نقشه‌برداری کشور در خصوص برگزاری تور بازدید میدانی از مناطق تحت تاثیر فرونشست در تهران با هدف کاهش خطر پذیری این پدیده در پایتخت، استقبال کرد.
فرونشست به مرکز مطالعات و برنامه‌ریزی شهر تهران رسید
plusresetminus
به گزارش روابط عمومی سازمان نقشهبرداری کشور، پس از برگزاری جلسه مشترك دو كميسيون «شهرسازي و معماري» و «عمران و حمل و نقل» شوراي شهر تهران که در روز يكشنبه 23 تيرماه سال جاری به درخواست سازمان نقشه‌برداري كشور و به منظور بررسي موضوع فرونشست در پايتخت برگزار شد، مسعود شفیعی رئیس سازمان نقشه‌‌برداری کشور، طی نامه ای به معاونین شهردار تهران و روسای سازمان پيشگيري و مديريت بحران تهران و نیز مرکز مطالعات و برنامه‌ریزی شهر تهران، اعلام کرد که سازمان نقشه‌‌‌برداری کشور، آماده برگزاري تور بازديد میدانی از مناطق تحت تاثير فرونشست در تهران و آشنایی با ابزارها و روش‌های علمی اندازه‌گیری این پدیده است تا معاونين شهردار و دیگر مسؤولان مربوطه، از نزديك تهديدهاي ناشي از فرونشست را ملاحظه نموده و ابهامات احتمالی آنها در این زمینه مرتفع گردد؛ که این موضوع مورد استقبال مخاطبین این نامه قرار گرفت.
در همین راستا؛ محمد حسین بوچانی، رئیس مرکز مطالعات و برنامه‌ریزی شهر تهران، طی نامه‌ای در پاسخ به مسعود شفیعی، رئیس سازمان نقشه‌برداری کشور، ضمن تقدیر از توجه و پیگیری انجام گرفته از سوی سازمان نقشه‌برداری کشور، برگزاری بازدید مشترک میدانی محدوده فرونشست‌های تهران را ارزشمند و مفید تلقی کرد.
وی در این نامه، موضوع فرونشست و اثر آن بر کاهش تاب‌آوری زیرساختهای شهری در برابر مخاطرات زمین از جمله زمین لرزه را مهم برشمرد ولی بررسی مباحث مطرح شده فرونشست شهر تهران در سالهای اخیر با نگاه عامل خطرپذیری ناشی از رخداد این پدیده را کمتر دانست.
پروژه مورد اشاره مرکز مطالعات و برنامه‌ریزی شهر تهران در نامه خطاب به شفیعی، بنا به گفته رئیس این مرکز، از مردادماه سال 1395 به صورت مشترک با سازمان پیشگیری و مدیریت بحران شهر تهران آغاز شده که در مرحله نهایی‌سازی است.
شایان ذکر است در حال حاضر این طرح چندین خروجی داشته که در این نامه به سه مورد اشاره شده است.
دستورالعمل کاهش آسیب‌‌پذیری سازه‌ها و شریان‌های حیاتی در مواجهه با پدیده فرونشست، برنامه عملیاتی پیشگیری و کاهش خطر فرونشست شهر تهران و پیش نویس لوایح قانونی مورد نیاز برای ارائه به شواری اسلامی شهر تهران و هیئت دولت از اهم ماحصل این طرح است.
گفتنی است بررسي تغييرات هندسي سرزميني از جمله پايش تغييرات پوسته زمين، اندازه‌گيري تغييرات ارتفاعي و ميزان فرونشست سالانه تمامي مناطق كشور با روش‌هاي علمي از جمله وظایف مهم سازمان نقشه‌برداری کشور است. تاکنون این سازمان برای آگاهی‌بخشی نسبت به این موضوع مهم، مكاتبات و جلسات بسياري با مقامات و مسؤولان تصميم‎گير و تصميم‌ساز داشته و خواهد داشت.
https://www.ncc.gov.ir/vdci.zazct1a5zbc2t.html
ncc.gov.ir/vdci.zazct1a5zbc2t.html
ارسال نظر
نام شما
آدرس ايميل شما
کد امنيتی