plus
reset
minus
plus
minus
تاریخ انتشارچهارشنبه ۱۶ مرداد ۱۳۹۸ ساعت ۱۱:۵۴
کد مطلب : ۱۴۴۱

تعیین مرزها و مرزبندی ؛ چالش امروز

معاون فنی سازمان نقشه برداری کشور، با بیان اینکه چالش امروز در مساحت نیست بلکه تعیین مرزها و مرزبندی ها دارای چالش است، گفت: امروزه دیگر نقشه‌ی کاغذی به شکل قدیم معنی ندارد و همه‌ی نقشه‌ها به شکل رقومی موجود هستند و در بستر نرم‌افزارهای مختلفی که قرار می‌گیرند طبیعتا آن ابزارهای محاسباتی لازم هم در آن نرم‌افزارها قرار گرفته است
تعیین مرزها و مرزبندی ؛ چالش امروز
plusresetminus
به گزارش روابط عمومی سازمان نقشه برداری کشور، دکتر یحیی جمور در نشست تخصصی "مساحت ایران؛ از دیروز تا امروز" با اشاره سه روش مبنایی برای تعیین مساحت، اظهار کرد: یکی از این روش ها محاسبه مساحت در سیستم‌های تصویر و دیگری محاسبه مساحت روی بیضوی‌های مرجع است. سیستم ‌تصویرهای مختلفی وجود دارد که هر کدام از آن‌ها وابسته به بیضوی‌های مرجع خودشان هستند؛ به محض این که آن بیضوی مرجع تغییر کند، ابعاد، اندازه و مساحت در همان سیستم‌تصویر نیز دچار تغییر و دگرگونی می‌شود و طبیعتا اگر روی بیضوی‌های مختلفی هم مبنایی برای  اندازه‌گیری مساحت در نظر گرفته شود، به همین ترتیب آن تغییر مساحت در دسترس خواهد بود. روش سوم محاسبه مساحت روی اجزای کوچک یا سلول‌هایی است که عمدتا در سیستم‌های تراز محلی یا همان Local Level مطرح می‌شوند. یعنی در واقع به ‌نوعی شامل مساحت مرتبط یا خیلی نزدیک به توپوگرافی زمین؛ در این روش مورد نظر است.
وی در توضیح این سه روش تصریح کرد:روش بیضوی باوجود اهمیت آن، کمتر مورد بحث قرار گرفته است. درحالی که  کشور و پهنه‌ مورد نظر را بدون هیچ منع محاسباتی تا هر میزان که لازم باشد می توان به سلول‌های کوچکتری تقسیم کرد.
به گفته دکتر جمور، در روش سوم یک سیستم‌ مختصات تراز محلی استفاده می شود، در این روش تا میزان مورد دلخواه، می توان سطح زمین را به اجزای کوچکتری تقسیم‌بندی کرد و DEM موجود با هر ابعادی که مد نظر باشد، مورد استفاده قرار داد.
 معاون فنی سازمان نقشه ‌برداری کشور با اشاره به وجود DEM با رزولوشن ده متری در این سازمان، گفت: در ابعاد جهانی DEM هایی با رزولوشن متنوع و قابل دسترس برای تعیین مساحت کشور وجود دارد که شاید برخی از دغدغه های این حوزه را نیز نداشته باشد.
دکتر جمور طرح این پرسش که برای تعیین مساحت کشوری مثل ایران تا چه اندازه دقت نیاز است؟ گفت: با سه مرحله‌ کاری خیلی ساده و درنظر گرفتن رزولوشن برای هر کدام از سلول‌ها یا همان نقاط، می توان یک چارچوب مختصات محلی را با داشتن این DEM تعریف کرد. سپس با قراردهی مرزهای مشخص، روی مدل ارتفاعی رقومی زمین با محاسبات ریاضی برای هر سلول و نهایتا جمع جبری مساحت را در سطح توپوگرافی زمین به‌ دست آورد.
وی در ادامه گفت: پرسش اصلی همین جاست که مساحت روی سیستم‌های تصویر، روی بیضوی‌های مختلف و روی توپوگرافی کدامیک مورد نظراست؟ شاید تا به ‌حال این سئوال به ‌طور جدی مطرح و یا پاسخ جدی نیز به این پرسش داده نشده است.
معاون فنی سازمان نقشه برداری کشور بیان کرد: باید برای تعیین مساحت دستورالعمل مشخص تدوین و ابلاغ شود تاهر زمان موضوع مساحت مطرح می شود، با توجه به دستورالعمل های موجود و استناد به سیستم‌تصویر ، بیضوی مرجع و یا با استناد توپوگرافی این مساحت تعیین شود.
دکتر جمور در پایان تاکید کرد: بدیهی است که اعداد مختلفی در هر سه روش ذکر شده به ‌دست می‌آید؛ اگر این اعداد کم و زیاد می‌شوند، نباید تصور شود که یک بار ایران کوچک و یا بار دیگر بزرگ‌تر شده است. موضوعی مورد ارزیابی خواهد بود که هر کدام از آن‌ها ممکن است با روش‌های مختلف و با مرزها و مبانی هندسی متفاوت تهیه شده باشند و طبیعتا اعداد مختلفی نیز اعلام شد. بنابراین هر کدام از آن‌ها با در نظر گرفتن مدارک و مستندات موجود می‌توانند، مبنای محاسباتی، دقت و نوع بیضوی یا سیستم‌تصویر مورد استفاده،  قابل دفاع باشند.                
https://www.ncc.gov.ir/vdcb.ab8urhba8iupr.html
ncc.gov.ir/vdcb.ab8urhba8iupr.html
ارسال نظر
نام شما
آدرس ايميل شما
کد امنيتی