plus
reset
minus
plus
minus
تاریخ انتشارچهارشنبه ۱۶ مرداد ۱۳۹۸ ساعت ۱۱:۵۲
کد مطلب : ۱۴۴۹
رئیس سازمان جغرافیایی نیروهای مسلح:

مساحت ارتباط مستقیم با تعیین نقاط مرزی دارد

رئیس سازمان جغرافیایی نیروهای مسلح گفت: مساحت ارتباط مستقیم با تعیین نقاط مرزی دارد که این موضوع وظیفه سازمان جغرافیایی نیروهای مسلح است.
مساحت ارتباط مستقیم با تعیین نقاط مرزی دارد
plusresetminus
به گزارش روابط عمومی سازمان نقشه برداری کشور، امیر سرتیپ دوم دکتر مجید فخری در نشست تخصصی "تعیین مساحت ایران؛ از دیروز تا امروز" اظهار کرد: قسمتهای مشترک مرزهای ما به صورت یکطرفه و قسمتهایی از مرزهای مشترک به صورت دوطرفه و با توافق طرفین دارای مختصات و موقعیت مشخص است.
در سازمان جغرافیایی نیروهای مسلح، مرزهای اصلی و فرعی را موقعیت یابی و یک شبکه ژئودزی مرزی متناسب با تجهیزات روز دنیا نیز ایجاد شده است. علاوه بر این،موقعیت های مرزی مشخص شده است و به تناسب توانمندی سازمان جغرافیایی و زمان لازم، این موقعیت ها بازنگری، بازبینی  و پایش می شوند.
وی ادامه داد: اکنون بخش عمده ای از این فعالیت در کشور انجام شده است. همچنین قسمت عمده ای از مرزهای دریایی که با کشورهای همجوارمان در ارتباط می باشد نیز، مورد تحقیق قرار گرفته است .
رئیس سازمان جغرافیایی نیروهای مسلح با تاکید بر نقاط دقیق مرزی که با پروتکل های مرزی، تعریف می شود افزود: سخن گفتن در مورد مساحت با عدد و ارقام دقیق ممکن نیست.
امیر سرتیپ دوم دکتر فخری تصریح کرد: با فضایی که امروز به ویژه در مورد دریای خزر در جامعه وجود دارد بهتر است راجع به عدد صحبت نکنیم اکنون ابهاماتی در مورد دریای خزر در رسانه ها هست مبنی بر اینکه ما در آن 50 درصد سهم داشتیم که در حال حاضر به عدد کمتری رسیده است. در صورتی که اگر امروز محاسبه مساحت کشور انجام شود، قسمتی از مساحت کشور باید به آبهای دریای خزر اختصاص داده شود. این محاسبه امروز چگونه انجام می شود؟ بدون شک مشکل ساز خواهد شد .
وی ادامه داد: اکنون برخی از نقاط مرزی یکطرفه تعیین شده است و هنوز توافقی با کشور همسایه صورت نگرفته است. زیرا الزاما نقاطی که تعیین شده مورد قبول آنها نیست بنابراین قرارداد مشترکی نهایی نشده است.
رئیس سازمان جغرافیایی نیروهای مسلح گفت: اکنون باید به سازمان جغرافیایی کشور کمک شود که مساحت کشور را چگونه می توان همانطور که در دنیا مرسوم است؛ محاسبه نماید.
وی با قدردانی از سازمان نقشه برداری کشور ابراز امیدواری کرد: روشی مناسب برای تعیین مساحت کشور ارایه شود. در گذشته روش های مختلفی برای تعیین مساحت کشور انجام دادند. اکنون از نظراتی که با مطالعات و پژوهش های اخیر، مورد استفاده سازمان جغرافیایی قرار بگیرد؛ استقبال می شود تا ضمن بهبود روش های محسابه مساحت، اعداد و ارقام دقیق تری اعلام شود.
https://www.ncc.gov.ir/vdcj.xevfuqexhsfzu.html
ncc.gov.ir/vdcj.xevfuqexhsfzu.html
ارسال نظر
نام شما
آدرس ايميل شما
کد امنيتی