plus
reset
minus
plus
minus
تاریخ انتشارچهارشنبه ۱۶ مرداد ۱۳۹۸ ساعت ۱۲:۱۱
کد مطلب : ۱۴۵۳
امیر سرتیپ نامی بیان کرد:

امکان ارتقا به رتبه سیزدهمین کشور پهناور دنیا با ثبت ابعاد مساحتی جدید کشور

وزیر اسبق ارتباطات و فناوری اطلاعات و عضو انجمن ژئوپلتیک ایران گفت: «ثبت ابعاد مساحتی جدید در دپارتمان سازمان ملل می تواند رتبه کشور را از رده هفدهم به سیزدهم یا چهاردهم ارتقا دهد. آموزش عالی و آموزش و پرورش موظفند تا مساحت صحیح را در کتابهای درسی لحاظ کنند. وزارت کشور نیز باید ابعاد مساحتی صحیح را در تقسیم‌بندی جغرافیایی و تقسمات کشوری در نظر بگیرد».
امکان ارتقا به رتبه سیزدهمین کشور پهناور دنیا با ثبت ابعاد مساحتی جدید کشور
plusresetminus
به گزارش روابط عمومی سازمان نقشه‌برداری کشور، امیر سرتیپ محمدحسن نامی در نشست تخصصی "مساحت ایران؛ از دیروز تا امروز" اظهار کرد: «درجهان 227 کشور وجود دارد که 193 کشور عضو سازمان ملل هستند. این تعداد تا قبل از پذیرش سودان 192 کشور بود اما با پیگیری رژیم صهیونیستی، سازمان ملل برای پذیرش سودان آماده شد. اکنون 149 کشور به آبهای آزاد دسترسی دارند».

وی ادامه داد: «جمهوری اسلامی ایران بعد از چین و روسیه با 15 کشور همسایه و 26 کشور مجاور بیشترین تعداد همسایگان را دارد».

این عضو انجمن ژئوپلتیک ایران افزود: «سال 1648 همزمان با عهدنامه اسپانیا مرز به خط مرز تبدیل شد. تعریف مشخصی برای مرز وجود نداشت. درحالی که دپارتمانی در سازمان ملل در سال 2010 تعریف مشخصی از آن داد و تعریف خط مرز را مشخص کرد. در این تعریف مرز یک خط نیست بلکه یک سطح عمود است».

امیر سرتیپ محمدحسن نامی تصریح کرد: «در عهدنامه 37 که از سوی کشورهای مختلف به عنوان قراردادها و یا توافقنامه‌های بین‌المللی در مورد فضای بالای جو امضا شد، خط کارمن (خطی فرضی در آسمان تا ارتفاع ۱۰۰ کیلومتری) از سوی همه کشورها پذیرفته شد».

وی تصریح کرد: «خط به اصطلاح مرز هوایی کشور در دریاها بر خط دریایی سرزمینی منطبق و مناطق خشکی صرفاً بر مرز زمینی کشور منطبق است، محدودهای از آبهای خلیج فارس که پیشرفته‌ترین هواپیمای آمریکایی چندی پیش توسط سامانه سوم خرداد در آن منهدم شد، برابر همه کنوانسیون‌های حقوق بینالملل یعنی هم کنواسیون 1930،کنوانسیون حقوق دریایی 1958 و همچنین کنوانسیون 1982 است. البته براساس کنوانسیون حقوق بین‌الملل 1958 می‌گوییم این هواپیما 2/4 کیلومتر وارد فضای هوایی ایران شده است. کنوانسیون 1958 قبل از انقلاب انجام شد و نمایندگانی از ایران در این کنوانسیون قبل از انقلاب حضور داشتند و مصوباتش نیز به امضای مجلس رسیده است».

نامی ادامه داد: «قانون دریایی مصوب 19 اردیبهشت 1371 بر کنوانسیون 1950 منطبق است و تنگه هرمز به عنوان عبور ترانزیت مجاز دانسته شد و آبهای جزایر تغییراتی را از 12 ماه به 6 ماه داشتند. به همین جهت نمایندگان جمهوری اسلامی ایران که در این کنوانسیون حضور داشتند نه تنها مصوبات را امضا نکردند بلکه این مصوبات از سوی مجلس نیز تأیید نشد».

وی ادامه داد: «زمانی که هند به‌عنوان مرکز بریتانیای کبیر بود و کمپانی هند شرقی در آنجا حضور حاکمیتی داشت؛ از سوی چند کشور خائن چالشهایی بین روسیه، ایران و هند ایجاد شد و تیم 24 نفره‌ای از متخصصین به سرپرستی سرلشگر رامسوس به ایران اعزام شدند. از سوی این گروه پس از پیمایش و تهیه نقشه‌ها، مساحت ایران اعلام شد».

رئیس اسبق سازمان جغرافیایی نیروهای مسلح ادامه داد: «نقشه‌های 1:50000 که اولین بار در زمان سرتیپ رزم آرا توسط هواپیما 330 آمریکاییها تهیه شده بود تا کنون حدود 12 بار به روزرسانی شده است.  نقشه‌های ابتدایی 2526 برگ بود که با توجه به آن نقشه‌ها مساحتی که اعلام شد  1648195 کیلومتر بود. البته آن زمان تجهیزات لازم برای اندازه‌گیری مساحت کشور کامل و دقیق نبود. همچنین بعضی از مرزها نیز بلاتکلیف بودند و مساحت جزایر نیز در نظر گرفته نشدند. این در حالی بود که فقط مساحت جزایر ایران 1884 کیلومتر بود که 1491 کیلومتر آن مربوط به جزیره قشم بود».

این متخصص علوم جغرافیایی ایران گفت: «جزیره قشم 7/2 برابر بحرین و 9/3 برابر سنگاپور است اما وسعت آبهای داخلی، آبهای سرزمینی، آبهای منطقه نظارت، دریای مجاور و باقیمانده انحصاری اقتصادی لحاظ نشده بود. درحالیکه مشاهده شده است که از حدود 90 کشور که مساحت‌هایشان را محاسبه کرده اند،تنها 67 کشور پهنه‌های آبی را ضمیمه وسعت کرده‌اند».

وی ادامه داد: «تیم متخصص 24 نفره سازمان جغرافیایی نیروهای مسلح پس از 6 ماه فعالیت دقیق در بررسی اندازه مساحت کشور، بدون در نظر گرفتن وسعت آبهای داخلی، مساحتی را به‌دست آوردند که بین عدد مرزی را اندازه‌گیری کردند».

وی افزود: «آبهای پشت خط مبدا به‌عنوان آبهای داخلی هستند. خط مبدا جمهوری اسلامی ایران از زبانه فاو با پیوستن 29 نقطه در بندر گواتر شروع می‌شود. این مساحت سال 1346 به سازمان ملل نیز اعلام شد و سپس سازمان ملل به کشورهایی که ازاین خط مبدا تاثیر می‌پذیرند 5 سال فرصت داد تا در صورتی که معترض هستند اعلام کنند که هیچ اعتراضی از سوی هیچ کشوری اعلام نشد و بدین ترتیب سال 1351 خط مرزی ایران تصویب شد. خط مبدا ایران در جزیره خارک است که از این خط مبدا 12 مایل به داخل به‌عنوان دریای سرزمینی و از خط دریای سرزمینی 12 مایل وارد منطقه نظارت یا دریای مجاور و از خط مبدا حدود 200 مایل به‌عنوان دریای انحصاری خلیج فارس است».

نامی بیان داشت: «زمانی که خلیج فارس و خط مبدا به انضمام آبهای سرزمینی این جزایر در نقشه دیده می‌شود،  ایران خیلی به امارات نزدیک خواهد بود.  این امر به‌دلیل تاثیر از جزایر ابوموسی، تنب بزرگ و تنب کوچک می‌باشد که مرزهای کشور را به منطقه میانی نزدیک می‌کند».

وزیر اسبق ارتباطات و فناوری اطلاعات تاکید کرد: «وسعت مرزهای ایران 8574 کیلومتر است که شامل 2045 کیلومتر مرز رودخانه‌ای، 3965 کیلومتر مرز خشکی و 2564 کیلومتر مرز دریایی می‌باشد. با این تعریف که مرز رودخانه‌ای، قسمتی از رودخانه است که مرز را در قرارداد متقابل با یکی از کشورهای همسایه در برمی‌گیرد».

وی با ذکر مثالی تشریح کرد: «رودخانه سیروان رودخانه طولانی است و از حوزه آبریز 620 کیلومترطول دارد ولی 40 کیلومتر از این رودخانه قسمتی از مرز کشور را در قرارداد 1975 الجزایر تشکیل می‌دهد و یا اروند 8/0 کیلومتر مرز ایران را با عراق تشکیل می‌دهد. هریرود نیز در قسمتی از ارتفاعات بدخشان در افغانستان و قسمتی از ارتفاعات بدخشان تاجیکستان سرچشمه می‌گیرد که وارد مرزهای کشور با افغانستان می‌شود و 132 کیلومتر مرز ایران را با افغانستان و 104 کیلومتر با ترکمنستان را در بر می‌گیرد». 

به گفته این عضو انجمن ژئوپلتیک ایران، تا قبل از انقلاب اسلامی بخشی از کشور ایران جدا شده بود. آخرین بخشی که از ایران جدا شد با دسیسه بحرین بود و در زمان پهلوی دوم بود و پس از آن با پیروزی انقلاب شکوهمند اسلامی، با وجود حمله دشمن با تمام قوا به جمهوری اسلامی ایران، موفق نشد حتی یک وجب از خاک ایران را جدا کند و این موضوع به عنوان یک افتخار در تاریخ جمهوری اسلامی ایران ثبت شده است».
https://www.ncc.gov.ir/vdce.n8zbjh8ex9bij.html
ncc.gov.ir/vdce.n8zbjh8ex9bij.html
ارسال نظر
نام شما
آدرس ايميل شما
کد امنيتی