plus
reset
minus
plus
minus
تاریخ انتشارچهارشنبه ۱۶ مرداد ۱۳۹۸ ساعت ۱۲:۲۲
کد مطلب : ۱۴۵۶
در نشست تخصصی "مساحت ایران؛ از دیروز تا امروز" مطرح شد:

سناریوهای مختلف برای تعیین مرزهای آبی در شمال و جنوب کشور

کارشناس سازمان جغرافیایی نیروهای مسلح گفت: سناریوهای مختلفی برای تعیین حدود دریایی کشور در شمال و جنوب وجود دارد اما این موضوعات صرفا فنی نیست که در یک جلسه به صورت کلی قابل طرح باشد.
سناریوهای مختلف برای تعیین مرزهای آبی در شمال و جنوب کشور
plusresetminus
به گزارش روابط عمومی سازمان نقشه برداری کشور، محمدرضا عزیزخانی در نشست تخصصی "مساحت ایران؛ از دیروز تا امروز" اظهار کرد: بالغ بر 22 دستگاه حاکمیتی و اجرایی در حوزه مرز با یکدیگر ارتباط دارند که در این خصوص به بحث و گفتکو می پردازند. سازمان جغرافیایی نیروهای مسلح نیز در خصوص احداث پایانه های مرزی، پاسگاه های مرزی و غیره در حال مطالعه و جواب دهی مستمر به دستگاه های مربوطه است.
کارشناس سازمان جغرافیایی نیروهای مسلح ادامه داد: مرز، یک پدیده ایستا نیست که بتوان در همین لحظه با قطعیت از انجام این طرح صحبت کرد؛ خصوصا در کشور ما که با 15 کشور دیگه همسایه هستیم.
عزیزخانی تاکید کرد: مرز برای ما یک پدیده پویا است و این وضعیت خاص منجر به ایجاد چالش ها در دولت های سراسر جهان شده است.
به گفته وی، اخیرا با فعالیت جغرافیدانان و کسانی که درزمینه مرزها فعالیت دارند، بحث رشته مهندسی مرز بوجود آمده است و برای اولین بار یک افسر تخصصی ارتش بریتانیا در سال 1993 این اصطلاح را مطرح کرد و بعد ازآن پدیده، برخورد با مرز تخصصی تر شد.
عزیزخانی تصریح کرد: سازمان جغرافیایی نیروهای مسلح در طی دهه گذشته وارد مهندسی مرز شده است و وزارتخانه های حاکمیتی مانند وزارت امور خارجه نیزبه موضوعات حقوقی مرزها وارد شده اند.
کارشناس سازمان جغرافیایی نیروهای مسلح با بیان اینکه دغدغه های فراوانی در این حوزه وجود دارد، افزود: همانطور که می‌دانید مرز با بخشی از علایم و عوارض تعیین کننده مشخص می شود. رسیدگی به امور مکانی این علایم شامل مرز خشکی و رودخانه ای می باشد که  در حوزه تخصصی سازمان جغرافیایی قراردارد و  به صورت مستمر از سوی این سازمان رصد می شوند.
عزیزخانی اظهار کرد: فرماندهی مرزبانی ناجا یکی دیگر از دستگاه های فعال در حوزه مرز می باشد که در کنار آنها سازمان جغرافیایی نیروهای مسلح هر نوع اتفاقی که در مرزها بیفتد را مورد پایش قرار می دهد و اگر اتفاقی خلاف واقع به قراردادهای رسمی ایران با همسایگان بوجود آید به سرعت رفع ابهام می کند.
وی خاطرنشان کرد: فعالیت های مختلفی مانند مدرناسیون مرزی - مکانیزسیون مرزی، بازدید و پالایش مرزی و همچنین مطالبات مرزی و تعیین حدود دریایی را در سازمان جغرافیایی ودر قسمت مدیریت مکانی مرز در دست اجرا داریم که هر یک از اینها با توجه به وسعت مکانی هر کدام فعالیتهای کلانی می باشد.
کارشناس سازمان جغرافیایی نیروهای مسلح با اشاره به اجرای مدرناسیون مرزی با کشورهایی مانند عراق، افغانستان و ترکیه افزود: اطلاعات و مدارک فنی ما با جمهوری افغانستان مربوط به سال 1905 میلادی می باشد.علاوه بر اینکه هیچ گونه اطلاعاتی از مختصات فنی آن زمان در دست هیچ یک از کشورها نیست .فضاهای عمومی هم بواسطه بعضی از کشورهای استعمارگر یکی از نگرانی های سازمان جغرافیایی بود که باعث بوجود آمدن ارتباط تنگاتنگ با دانشگاه تهران و دانشگاه صنعتی خواجه نصیرالدین طوسی شد.
عزیزخانی تاکید کرد: مکانیزیسیون مرزی در مرزهای شمالی کشور با کشورهای آذربایجان،ترکمنستان و ارمنستان انجام شده است.
به گفته وی، در حدود 15 نوع تبدیل مختصات وجود دارد که هیچ کدام از آنها در مرزها به کار نمی آیند. اما یکی از دغدغه های سازمان جغرافیایی نیروهای مسلح، عکسهای هوایی بود که آن زمان قراردادهای مرزی منعقد شد. مانند عکس هوایی 1975 که از سراسر مرز گرفته شد که در صورتجلسه های فنی آن زمان بین دو کشور به امضا رسید.
کارشناس سازمان جغرافیایی نیروهای مسلح یادآوری کرد: تا زمانی که کشور ایران به صورت مشترک با کشورهای همسایه به مذاکرات فنی نپردازد و نقشه ها را بهبود نبخشد، نقشه های گرافیکی به قوت خود باقی خواهند ماند در صورتی که باید نقشه ها را فقط در بعد مختصات درنظر گرفت.
عزیزخانی تأکید کرد: تلاش شده است نقشه ها در مرزها به 1:5000 و در بعضی مرزهای دیگر به 1:2000 بهبود پیدا کند تا بخشی از مناقشات مرزی حل و فصل شود. 
https://www.ncc.gov.ir/vdch.mnzt23nk-ftd2.html
ncc.gov.ir/vdch.mnzt23nk-ftd2.html
ارسال نظر
نام شما
آدرس ايميل شما
کد امنيتی