plus
reset
minus
plus
minus
تاریخ انتشارچهارشنبه ۱۶ مرداد ۱۳۹۸ ساعت ۱۱:۴۶
کد مطلب : ۱۴۵۷

اجرای موفق به‌روز رسانی خطوط ساحلی چارت‌های ساحلی با استفاده از تصاویر ماهواره‌ای

مدیر آبنگاری و امور جزر و مدی سازمان نقشه‌برداری کشور گفت: استفاده از تصاویر ماهواره‌ای برای تعیین خط مبنا در سواحل سریع، ارزان و با دقت است.
اجرای موفق به‌روز رسانی خطوط ساحلی چارت‌های ساحلی با استفاده از تصاویر ماهواره‌ای
plusresetminus
به گزارش روابط عمومی سازمان نقشه‌برداری کشور، دکتر علی سلطانپور در نشست تخصصی" مساحت ایران؛ از دیروز تا امروز" اظهار کرد: در برخی نقاط بنا به دلایل طبیعی و انسانی، خطوط ساحلی دستخوش تغییرات می‌شوند و در بعضی مناطق دیگر به دلیل نزدیک بودن به ساحل امکان بردازش تراز صفر وجود ندارد.

وی افزود: با این حال استخراج خطوط مبنایی بر اساس پایین ترین خط جزر انجام می شود و امکان برداشت مجدد از مناطق مذکوربا استفاده از تکنیک های فضایی نیزفراهم است.

دکتر سلطانپور خاطر نشان کرد: در محاسبه مساحت، مشکلی نداریم؛ چه در سیستم تصویر و چه بیضوی. باید در حوزه مرزها بیشتر تمرکز داشته باشیم.

دکتر سلطانپور برخی فعالیت‌های سازمان نقشه‌برداری کشور را در حوزه هیدروگرافی معرفی کرد و افزود: خطوط مبنایی در دریا بر اساس پایینترین میزان جزر است که باید هیدروگرافی و جزرومد سنجی شود. پس از این باید تعیین چارت دیتوم انجام شود و در نهایت چارت دریایی تهیه شود. پس از این می توان پایین ترین خط صفر که خط پایین ترین جزر است را استخراج کرد، که بخشی از آن را سازمان نقشه برداری کشور و بخش دیگر را سازمان جغرافیایی نیروهای مسلح انجام می دهند. البته باید در خشکی ها که پایین ترین نقطه از نظر میزان جزر است نیز باید در نظر گرفته شود.

مدیر آبنگاری و امور جذر و مدی سازمان نقشه‌برداری کشور ضمن تأکید بر لزوم به رسانی خط صفر در نقشه‌ها، یادآوری کرد: در سال‌های اخیر پیگیری‌های مستمری از سوی سازمان نقشه‌برداری کشور در این حوزه شده است. گرچه سازمان به اطلاعات ایستگاه فضایی اتکا داشته تا بتواند با استفاده از تصاویر ماهواره‌ای، به روز رسانی خط صفر آسان‌تر و دقیق‌تر صورت بگیرد. ناگفته نماند تصاویر ماهواره‌ای در حوزه‌های دیگر نقشه‌برداری نیز بسیار کاربرد دارد ضمن اینکه کیفیت این تصاویر روز به روز در حال ارتقا است.
 
https://www.ncc.gov.ir/vdci.wazct1a5ybc2t.html
ncc.gov.ir/vdci.wazct1a5ybc2t.html
ارسال نظر
نام شما
آدرس ايميل شما
کد امنيتی