plus
reset
minus
plus
minus
تاریخ انتشاريکشنبه ۳۰ دی ۱۳۹۷ ساعت ۱۷:۵۶
کد مطلب : ۱۴۸

طی یک نشست علمی در سازمان نقشه برداری کشور معرفی شد: سیستم پیشرفته آشکار سازی حرکات پوسته زمین

طی یک نشست علمی در سازمان نقشه برداری کشور، سیستم پیشرفته آشکار سازی حرکات پوسته زمین معرفی شد.
طی یک نشست علمی در سازمان نقشه برداری کشور معرفی شد: سیستم پیشرفته آشکار سازی حرکات پوسته زمین
plusresetminus
به گزارش روابط عمومی سازمان نقشه برداری کشور، با توجه به ماهیت پدیده فرونشست بعنوان یکی از اصلی ترین چالش ها و مخاطرات پیش رو در سطح ملی به دلیل تغییرات در تراکم نقشه ها، تغییرات لایه های زیرزمینی و گسلها، برداشت بیش از حد مجاز منابع آب و ... که منتج به بروز صدمات جبران ناپذیری گردیده و در راستای اجرای طرح مانیتورینگ این پدیده در سراسر کشور با الویت نقاط پرچالش یکی از صنایع بخش خصوصی در حوزه نقشه برداری، روز سه شنبه 18 دی ماه در سخنرانی تخصصی که برای متخصصان سازمان نقشه برداری کشور ارائه شد، از  آمادگی خود جهت معرفی راه کار تخصصی پایش و اندازه گیری دقیق تغییرات به روش توصیفی خبر داد.
بعد از سی سال تجربه در سیستم های مانیتورینگ متخصصان مجموعه "ایزایران" با استفاده از مدل های مختلف سیستم های مانیتورینگ شامل توتال استیشن، گیرنده های GPS و روش های مختلف شامل POST PROCESSING شیوه ای جدید و دقیق تر برای مانیتور کردن ابداع کردند  که به الگوریتم FINGERPRINT معروف است.
گفتنی است نسل اول این الگوریتم که به دقت در حد سانتیمتر می رسد پس از سالها بررسی،  دقت آن به اثبات رسیده و داده های بدست آمده از آن با روش Post processing مقایسه شده و صحت دقت آن مورد تایید قرار گرفته است.
سیتسم سخت افزاری طراحی شده توسط happy monitoring که در این نشست مورد معرفی و بررسی قرار گرفت از دقت بسیار بالایی برای اندازه گیری حرکات پوسته برخوردار است و از قابلیت های قابل توجه و منحصر فرد دیگر این سیستم می توان به دسترسی با دقت های بسیار بالا
در زمان بسیار کوتاه حتی در زمان طوفان های خورشیدی و شرایط بد یونسفری اشاره کرد.
همچنین کاربران سیستم Happy survey، بی نیاز از رایانه در محل بوده و در هر زمان و مکان می توانند از دقت و نحوه عملکرد ایستگاه های مانیتورینگ، فعال بودن ایستگاه ها و ارسال مستمر داده ها... اطلاع پیدا کنند و حتی اگر تخصصی نیز دراین زمینه نداشته باشند قابلیت دریافت اطلاعات و محاسبات انجام شده را دارا هستند.
علاوه بر این سیستم مذکور برای مانیتور و مشاهده انواع تغییرات، فرونشست و لغزش زمین، مانیتور کردن برج ها، تونل ها، پل ها، سد ها و معادن مورد استفاده قرار گرفته و به صورت 24 ساعته و برخط عملیات مانیتورینگ را رصد و در صورت بروز هر گونه حرکت و جابجائی بیش از اندازه مجاز هشدار مورد نظر را اعلام نماید.
خاطر نشان می شود تکنولوژی این سیستم بی نیاز از نصب نرم افزار، در هر لحظه توانائی نمایش بردار حرکت سازه یا زمین را داشته و همچنین میزان حرکت در هر جهت را به صورت جداگانه در طول زمان به صورت پیوسته و یا منقطع محاسبه و به کاربر نمایش می دهد.
هم اکنون سیستم Happy survey، در رصد سیستم ریلی آلمان، سوئیس، ایتالیا مورد بهره برداری قرار گرفته و بیش از 130 سد و 300پل از این سیستم برای کنترل تغییرات در سازه استفاده می کنند. همچنین مناطقی در سوئیس و ایتالیا که دارای فرونشست و یا انواع لغزش های زمین به دلایلی مانند آتشفشان، زلزله می باشند بصورت آنلاین و 24 ساعته از این راه حل برای مانیتورینگ مناطق پر مخاطره استفاده تا در صورت نشست یا لغزش بیش از حد مجاز بتوان اقدامات پیشگیری مقتضی را معمول نمایند.
با راه اندازی شبکه ای وسیع و جامع از سنسورها و گیرنده ها میتوان به سهولت در طول بازه های زمانی کوتاه و بلند مدت میزان فرونشست و لغزش زمین را در مناطق پرخطر پایش نمود.
بر همین  اساس مقرر شد که جهت آزمودن این سیستم سه دستگاه در مناطق فرونشست با هماهنگی اداره کل ژئودزی و نقشه برداری زمینی سازمان نقشه برداری کشور، نصب و برای مدت زمان 6ماه پایش توسط این سیستم صورت بگیرد.
 
 
 
 
https://www.ncc.gov.ir/vdcgr79q4ak9t.pra.html
ncc.gov.ir/vdcgr79q4ak9t.pra.html
ارسال نظر
نام شما
آدرس ايميل شما
کد امنيتی