plus
reset
minus
plus
minus
تاریخ انتشاردوشنبه ۴ شهريور ۱۳۹۸ ساعت ۱۸:۰۹
کد مطلب : ۱۵۰۶

تقویت همکاری‌های مشترک سازمان نقشه‌برداری کشور و‌سازمان زمین‌شناسی و اکتشافات معدنی کشور

رؤسای دو سازمان طی نشستی، درباره زمینه‌های همکاری‌های مختلف خصوصا در حوزه پدیده فرونشست در کشور، گفتگو و تبادل نظر کردند.
تقویت همکاری‌های مشترک سازمان نقشه‌برداری کشور و‌سازمان زمین‌شناسی و اکتشافات معدنی کشور
plusresetminus
به گزارش روابط عمومی سازمان نقشه برداری کشور، مهندس مسعود شفیعی رئیس سازمان در این نشست، تلفیق اطلاعات موجود در اطلس های فرونشست تهیه شده از سوی سازمان نقشه برداری کشور و‌ اطلاعات تولید شده سازمان زمین شناسی در این حوزه را یک اقدام بسیار مفید و تأثیرگذار برای تدوین نقشه پهنه خطر در کشور دانست و گفت: کشور ما در منطقه پرخطری واقع شده است و نتیجه هماهنگی در فعالیت های مشترک این دو سازمان می‌تواند در کنترل پدیده‌هایی از قبیل فرونشست، زمین لغزش و ... تأثیرگذار باشد و به جامعه کمک کند.
شفیعی با بیان این‌که چارچوب وظایف سازمان نقشه‌برداری کشور در بخش فرونشست کاملا مشخص است، گفت: این سازمان وظیفه اندازه‌گیری تغییرات هندسی پوسته سطحی زمین را به عهده دارد و از سال‌های دور به کمک روش‌های ترازیابی و سایر روشهای مهندسی نقشه برداری این مطالعات را انجام داده و در حال حاضر با فناوری‌های نوین به پایش‌ ارتفاعی سطح زمین می‌پردازد.
وی خاطر نشان کرد: در راستای این وظایف همان گونه که سازمان نقشه برداری کشور، مرکز آمار ایران را در جهت تولید اطلس‌های متعدد با موضوعات مختلف همراهی می‌کند، سازمانهای زمین شناسی و نقشه برداری کشور نیز می‌توانند با بهره‌مندی از ظرفیت‌های یکدیگر علاوه بر تهیه اطلس‌های تخصصی مثل فرونشست، پروژه‌های موردی و مشترک نیز تعریف کنند.
پیش نشانگرهای مخاطرات زمین از جمله زلزله، موضوع دیگری بود که از سوی رییس سازمان نقشه‌برداری کشور مطرح شد تا در این حوزه نیز زمینه‌های همکاری با سازمان زمین شناسی کشور بررسی شود.
معاون سازمان برنامه و بودجه کشور با بیان این که سازمان نقشه‌برداری کشور با استفاده از  تصاویر راداری، نرخ فرونشست را اعلام می کند، افزود: برای تعیین این نرخ صرفاً نمی‌توان بر تصاویر ماهواره‌ای تکیه کرد به همین منظور سازمان نقشه‌برداری کشور می‌تواند با برنامه مشخص، تعریف یک دوره زمانی و با بهره‌گیری از داده‌های حاصل از GNSS ،GPS و داده‌های ثقلی، در جهت منافع کشور همراه با داده‌های سازمان زمین شناسی نسبت به اعلام نرخ فرونشست اقدام کند. با این تقسیم کار  در این حوزه می‌توان از بسیاری موازی‌کاری‌ها جلوگیری کرد.
شفیعی؛ در بخش دیگری از این جلسه، نصب دستگاه‌های ثقل‌سنجی را نیز یکی دیگر از فعالیت‌های سازمان نقشه‌برداری کشور برشمرد که می تواند همکاری و تعامل با سازمان زمین شناسی را نیز در برداشته باشد. در همین راستا این سازمان می‌تواند اطلاعات زمین شناسی مربوط به محدوده‌های خطرپذیر در نصب ایستگاه‌ها را با سازمان نقشه‌برداری کشور به اشتراک بگذارد تا ضمن صرفه جویی در هزینه‌های مربوطه، امنیت این دستگاه‌ها و توسعه آنها نیز صورت پذیرد.
رئیس سازمان نقشه‌برداری کشور ضمن تأکید بر اهمیت جایگاه زیرساخت داده مکانی یا SDI در توسعه پایدار گفت: سازمان زمین شناسی نیز مانند دیگر دستگاه‌ها می‌تواند لایه‌های اطلاعاتی خود را در این زیرساخت به اشتراک گذاشته و به این ترتیب در بسط و گسترش NSDI مؤثر باشد.
وی به توسعه همکاری‌ها و ارتباطات دو سازمان در بخش فعالیت‌های مشترک به منظور جلوگیری از موازی‌کاری تاکید کرد و افزود: دو سازمان در حوزه‌های مطالعات فرونشست و پیش‌نشانگرهای زلزله، توسعه سامانه اطلاعات مکانی ملی کشور و مطالعات کارتوگرافی، می توانند با تشکیل گروه‌های کاری، برگزاری نمایشگاه و کارگاه‌های مشترک در راستای رشد این همکاری‌ها گام بردارند.
دکتر علیرضا شهیدی، رئیس سازمان زمین شناسی و اکتشافات معدنی کشور نیز در بخش دیگری از این نشست گفت:سازمان زمین‌شناسی و اکتشافات‌معدنی کشور در بخش اکتشاف مواد معدنی، مطالعات ژئوفیزیک زمینی، ژئوفیزیک هوایی جهت شناسایی پتانسیل‌های معدنی پنهان، ژئوفیزیک دریایی به کمک شناور جهت انجام مطالعات زمین‌شناسی دریایی، پیش‌نشانگرهای زمین‌لرزه، مطالعات آتشفشان دماوند، دقیق‌سازی گسل‌های کلان‌ شهرهای کشور، ریزگردها و شناسایی منشا گردوغبار و آلودگی‌های تهران نیز فعالیت می‌کند. علاوه بر این موضوعات و به منظور تقویت همکاری‌های این دو سازمان، می‌توان در زمینه پدیده فرونشست، زمین لغزش،GPS و پروژه‌های دیگری که ماهیت مشترک با سایر فعالیت‌های سازمان نقشه‌برداری کشور دارد، بستر تعاملات مشترک را ایجاد و هموار کرد.
شهیدی از راه اندازی سایت پیش‌نشانگر زلزله در چندین منطقه خبر داد و گفت: داده‌های بدست آمده در زمینه هشدارهای خطر در تهران، پیش‌تر جنبه پژوهشی داشته است. گرچه در هیچ جای دنیا با هیچ ابزاری نمی توان زلزله را پیش‌بینی کرد اما این اطلاعات می‌تواند برای آیندگان مورد استفاده و بهره‌برداری قرار گیرد.
در بخش دیگری از این نشست، وی به توسعه همکاری‌ها و ارتباطات دو سازمان در بخش فعالیت‌های مشترک به منظور جلوگیری از موازی‌کاری تاکید کرد و افزود: دو سازمان در حوزه‌های مطالعات فرونشست و پیش‌نشانگرهای زلزله، توسعه سامانه اطلاعات مکانی کشور و مطالعات کارتوگرافی قادر به توسعه همکاری‌ها هستند.
در این نشست همچنین دکتر رضا شهبازی مدیرکل دفتر بررسی مخاطرات زمین‌شناختی، زیست‌محیطی و مهندسی سازمان‌ زمین‌شناسی و اکتشافات‌معدنی کشور به ارائه دستاوردهای مطالعاتی سازمان متبوع خود در بخش مخاطرات طبیعی به خصوص فرونشست پرداخت.
شایان ذکر است؛ روسای دو سازمان به تفاهم‌نامه نافرجام که بین این دو سازمان در سال 1395 در دست انعقاد بود، اشاره کردند و خواستار بازنگری در تفاهم‌نامه‌های پیشین و انعقاد تفاهم‌نامه جدید همکاری‌های مشترک دو سازمان شدند. همچنین بنا بر پیشنهاد طرفین مقرر شد تا هر فصل با برگزاری جلسه مشترک، نتایج تعاملات مشترک مورد بررسی و پایش قرار گیرد.
بر اساس این گزارش، در این نشست که روز دوشنبه 4 شهریور ماه در محل سازمان زمین شناسی و اکتشافات معدنی کشور برگزار شد، علاوه بر روسای سازمان نقشه‌برداری کشور و ‌سازمان زمین‌شناسی و اکتشافات‌معدنی کشور جمعی از مدیران و کارشناسان دو طرف نیز حضور داشتند.
 
https://www.ncc.gov.ir/vdcd.z0f2yt0k9a26y.html
ncc.gov.ir/vdcd.z0f2yt0k9a26y.html
ارسال نظر
نام شما
آدرس ايميل شما
کد امنيتی