plus
reset
minus
plus
minus
تاریخ انتشاردوشنبه ۴ شهريور ۱۳۹۸ ساعت ۱۵:۴۴
کد مطلب : ۱۵۰۸
با انعقاد تفاهم‌نامه همکاری ‌معاونت علمی و فناوری ریاست‌‌جمهوری و سازمان نقشه‌‌‌‌برداری کشور؛

مسیر هوشمندسازی بر پایه اطلاعات مکانی در کشور هموار می‌شود

کسب و کارهای دانش‌بنیانِ مکان‌محور جان می‌گیرند
تفاهم‌‌نامه‌ای در راستای گسترش کسب و کار‌های دانش‌بنیان در زمینه اطلاعات مکانی و مهندسی نقشه‌برداری توسط مسعود شفیعی، معاون سازمان برنامه بودجه کشور و رئیس سازمان نقشه‌برداری کشور و منوچهر منطقی، رئیس ستاد توسعه حمل و نقل پیشرفته فضایی معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری منعقد شد.
مسیر هوشمندسازی بر پایه اطلاعات مکانی در کشور هموار می‌شود
plusresetminus
به گزارش روابط عمومی سازمان نقشه‌برداری کشور، مهندس مسعود شفیعی در مراسم انعقاد این تفاهم‌نامه گفت: «در جهت توسعه کسب و کار‌های دانش بنیان به ویژه توسعه فعالیت‌های مکان محور فعالیت‌های مشترکی را با معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری انجام خواهیم داد».

رییس سازمان نقشه‌‌برداری کشور اظهار داشت: «امضای این تفاهم‌نامه شروعی برای فعالیت‌های مشترک برای توسعه کسب و کار‌های دانش بنیان در حوزه اطلاعات مکانی، به ویژه توسعه فعالیت‌های اقتصادی مکان محور است. با توجه به تحریم‌های ظالمانه و تشدید آن‌ها توجه‌ها به سوی استفاده از ظرفیت و دانش بومی افزایش پیدا کرده است».

شفیعی؛ با طرح این موضوع که انعقاد این تفاهم‌نامه پیامی را به تمام فعالان کسب و کار‌ خواهد داد؛ گفت: این سازمان به عنوان سازمان مرجع در اطلاعات مکانی از تمام ظرفیتهای شرکتهای دانش بینان و استارت‌آپ‌ها استفاده کرده و با امضای این تفاهم‌نامه، عزم راسخ خود را برای ارتقای سطح کیفی فعالیت‌های مکان محور در کشور نشان می‌دهد.

وی افزود: «در همین راستا با ایجاد درگاهی در زمینه شناسایی و احراز صلاحیت شرکت‌های دانش بنیان در بخش دولتی و غیردولتی در حوزه کسب و کارهای مکان‌محور با همکاری معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری گام به گام با حمایت آن‌ها به اهداف خود نزدیک‌تر می‌شویم».

شفیعی با بیان اینکه صنعت اطلاعات کشور می‌تواند حوزه‌های دیگر را نیز تحت تأثیر قرار دهد، اظهار کرد: «انجام فعالیت‌های مشترک می‌تواند باعث تقویت بخش‌های مختلف اقتصادی، خصوصا اقتصاد دیجیتال شده و منجر به اشتغال‌زایی و رفع نیاز‌های جامعه شود به طوری که این امر گام بلندی برای پیشرفت حوزه‌های کسب و کار خواهد شد».
 
شفیعی افزود: «سازمان نقشه‌برداری کشور برای شناسایی استارتاپ‌ها و نیازهای آنها، از بانک اطلاعاتی موجود در معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری استفاده خواهد کرد. باید توجه داشت که بومی‌سازی و توجه به شرکت‌های دانش‌بنیان داخلی به معنای عدم استفاده از تجارب خارجی نیست، اعتقاد ما این است که باید در گام نخست با مطالعه سابقه فعالیت‌ها در سازمان‌هایی چون سازمان نقشه‌برداری کشور، و با شناسایی منابع خارجی، انتقال تکنولوژی به داخل صورت گیرد و سپس با استفاده از دانش متخصصان داخلی به سمت توسعه مرزهای دانش و تکنولوژی در داخل حرکت کنیم».

معاون سازمان برنامه و بودجه اظهار داشت: «متاسفانه برخی از دستگاههای اجرایی بدون توجه به پتانسیل‌های داخلی و مراجعه به دانش بومی، صرفاً با خرید تجهیزات از خارج در صدد رفع نیازهای خود برمی‌آیند. ما امیدوار هستیم یکی از آثار انعقاد این تفاهم‌نامه ارتقای آگاهی‌های مسؤولان و ذینفعان داخلی در خصوص استفاده از فناوری‌های مکان‌محور باشد و از این پس دستگاههای دولتی قبل از هرگونه خرید تجهیزات در این حوزه از مشورت سازمان نقشه‌برداری کشور برای تأمین فناوریهای مورد نیاز خود حداکثر استفاده را داشته باشند».

وی با بیان اینکه بخش زیادی از اقتصاد کشور مبتنی بر اطلاعات مکانی است، تصریح کرد: «اگر این بخش تقویت شود، توسعه کسب و کار‌های نوپا نه تنها در بخش تجهیزات بلکه در بخش دانش فنی نیز رخ خواهد داد. اطلاعات مکانی برای مصارف مختلفی قابل عرضه است. بنابراین هر چه در این زمینه فعالیت بیشتری صورت گیرد، نیاز‌های جامعه نیز در سایر بخش‌ها به نحو مطلوب‌تری رفع خواهد شد».

مسعود شفیعی؛ با بیان این مطلب که سازمان نقشه‌برداری کشور متولی تأمین نقشه و اطلاعات مکانی در بخش غیرنظامی در کشور است؛ اظهارداشت: «با وجود تحریم‌‌ها و تشدید دوباره آنها، نیاز کشور به دانش بومی بیش از پیش حس می‌شود بنابراین در این برهه زمانی باید با یک عزم جدی تر گام برداشت».
 
نقشه و اطلاعات مکانی، نیاز اولیه برای ارتقای کیفیت خدمات مکان محور
دکتر منوچهر منطقی، دبیر ستاد توسعه فناوریهای حوزه فضایی، حمل و نقل پیشرفته معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری، امضای این تفاهم‌نامه را گامی مهم در راستای هوشمندسازی، رشد استارت آپ‌ها و توسعه پایدار دانست و یکی از دلایل انعقاد تفاهم‌نامه با سازمان نقشه‌برداری کشور را حرکت شرکت‌های دانش‌‌بنیان به سمت هوشمندسازی بیان کرد.

وی در این باره اظهار داشت: «نقشه و اطلاعات مکانی، نیاز اولیه برای ارتقای کیفیت خدمات مکان محور است. سازمان نقشه‌برداری کشور به عنوان متولی و‌ مرجع تولید داده مکانی، می‌تواند نقش به‌سزا و‌ کلیدی در این راستا داشته باشد».

وی افزود: «با توجه به اینکه تمام شرکت‌ها به سمت هوشمندسازی حرکت می‌کنند معاونت علمی و فناوری نیز تصمیم گرفت تا برای رسیدن به اطلاعات مورد نیاز جهت هوشمندسازی، با سازمان نقشه‌برداری کشور تفاهم‌نامه همکاری امضا کند، علاوه بر این برای استفاده از تجهیزات اپتیکی در حوزه سنجش از دور در جهت ایجاد فناوری‌های جدید، هم نیازمند اطلاعات این سازمان بودیم».

منطقی ادامه داد: «خدمات وسیعی در این حوزه مطرح است و می‌توان از متخصصین مختلف دانشگاهی در زمینه اطلاعات مکان محور استفاده کرد. در حقیقت یکی از جنبه‌های اطلاعات مکان محور ورود به حوزه هوشمندسازی است».

 
ایجاد توسعه پایدار در گرو فناوری مبتنی بر اطلاعات مکانی
دکتر یاسر ابراهیمیان، رئیس گروه ژئوماتیک ستاد توسعه فناوری‌های حوزه فضایی، حمل و نقل پیشرفته معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری در این مراسم گفت: «برای ایجاد توسعه پایدار باید فناوری مبتنی بر اطلاعات مکانی داشت».

ابراهیمیان؛ با تأکید بر نقش سازمان نقشه‌برداری کشور در توسعه فناوری‌های مکان محور گفت: «در این راستا باید نقشه جامع اصلاح شود همچنین سند راهبردی توسط نهادی تصویب شود که اجرای آن برای همه سازمان‌ها الزام آور باشد. قانون برنامه توسعه مدتی در دست اجرا قرار خواهد گرفت که باید با پیگیری‌های دستگاه‌های ذیربط در حوزه اطلاعات مکانی، برنامه ژئوماتیک نیز در آن گنجانده شود».

وی از شناسایی ۷۰ شرکت دانش‌بنیان از سوی این ستاد خبر داد و گفت: «ما اعتقاد داریم ژئوماتیک و اطلاعات مکان محور، زیربنای توسعه پایدار است؛ بنابراین نیاز است تا اطلاعات شرکت‌های دانش بنیان در اختیار سازمان نقشه برداری کشور قرار گیرد».

ابراهیمیان اظهار کرد: «معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری می‌تواند خدمات زیادی را در این زمینه ارائه دهد که از جمله آن‌ها حمایت از سازمان نقشه‌برداری کشور در جهت ایجاد کارگاه‌های تخصصی است».

خاطر نشان می‌شود؛ تفاهم‌نامه‌ با موضوع مشارکت و همکاری معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری و سازمان نقشه‌برداری کشور در حمایت از گسترش و توسعه کسب و کار‌های دانش بنیان در زمینه تجهیزات فناوری‌ها و سامانه‌های مهندسی نقشه‌برداری و ژئوماتیک عصر روز دوشنبه ۴ شهریور ۹۸ در سالن خلیج فارس سازمان نقشه‌برداری کشور و با حضور اصحاب رسانه منعقد شد.

در این تفاهم‌نامه، معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری متعهد به انجام اقداماتی شد که از جمله آن‌ها می‌توان به ایجاد درگاه واحد مشترک در معاونت به منظور شناسایی، صلاحیت‌سنجی و سازمان‌دهی کارآفرینان، صاحبان ایده، نهادها، شرکت‌های دانش بنیان و مراکز تحقیقاتی و دانشگاهی دارای توان علمی و فنی لازم برای همکاری با سازمان نقشه‌برداری کشور، اهتمام در راستای حمایت از انجام طراحی و تولید تجهیزات و نیز بهبود روش‌های نقشه‌برداری زمینی هوایی فضایی و دریایی و کمک به ایجاد و گسترش کسب و کار‌های مرتبط با فناوری‌های مکان محور، همکاری در ارتقای کیفیت محصولات و خدمات مکان محور سازمان نقشه‌برداری مطابق با استاندارد‌های بین‌المللی، کمک در به اشتراک‌گذاری ظرفیت‌های آموزشی، پژوهشی در زمینه تولید، توزیع و کاربرد اطلاعات مکانی و بهره برداری از ظرفیت‌های موجود واحد‌های فناور و دانش بنیان بخش خصوصی کشور، انجام همکاری و هماهنگی با دستگاه‌های اجرایی به منظور استقرار زیرساخت داده‌های مکانی، حمایت از اجرای طرح‌ها و پروژه‌های پژوهشی و تحقیقاتی مورد توافق طرفین در زمینه علوم و فنون ژئوماتیک و همکاری و حمایت در برگزاری رویداد‌ها و دوره‌های آموزشی اشاره کرد.

همچنین در این تفاهم‌نامه سازمان نقشه‌برداری کشور در مواردی همچون همکاری با معاونت در ایجاد درگاه مشترک و اعلام نیازمندی‌های فنی و تخصصی سازمان در زمینه‌های مختلف فناوری‌های مکان محور به ویژه موقعیت‌یابی، ناوبری، عمق یابی و جزر و مد سنجی، پایش مخاطرات طبیعی، تصویربرداری، ذخیره‌سازی و مدیریت داده‌های مکانی، ایجاد پوشش حمایتی علمی از موسسات دانش‌بنیانی که در تامین نیاز‌های فنی و تخصصی سازمان مشارکت می‌کنند؛ همچنین انجام پشتیبانی عمومی و تخصصی مورد نیاز برای تداوم فعالیت کسب و کار‌های مرتبط و کمک به تامین نیاز‌های مربوط به اطلاعات مکانی در چارچوب قوانین، کمک به اخذ مجوز‌های مورد نیاز از مراجع ذیربط برای اجرای طرح‌ها و همکاری در فاز‌های نیازسنجی و امکان‌سنجی اجرای طرح‌ها و پروژه‌ها، متعهد شد.

لازم به ذکراست این تفاهم نامه در ۱۰ ماده و ۲ تبصره در دو نسخه اصلی تهیه و تنظیم شده بود که در این نشست به امضای منوچهر منطقی و مسعود شفیعی رسید.
https://www.ncc.gov.ir/vdcf.xdyiw6dtcgiaw.html
ncc.gov.ir/vdcf.xdyiw6dtcgiaw.html
ارسال نظر
نام شما
آدرس ايميل شما
کد امنيتی