plus
reset
minus
plus
minus
تاریخ انتشارچهارشنبه ۱۰ بهمن ۱۳۹۷ ساعت ۱۷:۴۸
کد مطلب : ۱۵۵

نقشه جهانی مناطق زلزله خیز جهان/ صفحات آمریکای شمالی و کارائیب مشهورترین مناطق زلزله خیز دنیا/ خلیج سانفرانسیسکو بمب ساعتی تکتونیکی

بر اساس نقشه جهانی مناطق زلزله خیز جهان که در پایگاه اطلاع رسانی worldmap منتشر شده است،صفحات آمریکای شمالی و کارائیب مشهورترین مناطق زلزله خیز دنیا هستند.
نقشه جهانی مناطق زلزله خیز جهان/ صفحات آمریکای شمالی و کارائیب مشهورترین مناطق زلزله خیز دنیا/ خلیج سانفرانسیسکو بمب ساعتی تکتونیکی
plusresetminus
به گزارش روابط عمومی سازمان نقشه برداری کشور، گسل های وارد در منطقه خلیج سانفرانسیسکو از سوی دانشمندان سازمان زمین شناسی ایالات متحده به عنوان بمب ساعتی تکتونیکی شناخته می شوند.
بر اساس آخرین نتایج بدست آمده «پادانگ»، مرکز استان سوماترای غربی در کشور اندونزی و اسلام آباد پایتخت کشور آسیایی پاکستان بر روی خطرناکترین مناطق گسل جهان قرار گرفته اند.
لازم به ذکر است برخورد ریز صفحات ایرانی- عربی، آن را برای فعالیت های لرزه خیزی خطرناک، مستعد می کند. از سوی دیگر؛ کمربند آلپ- هیمالیا نیز منطقه لرزه خیز فعالی است
که تقریبا تمامی رانش در آن قرار گرفته است و این مسبب احتمال وقوع لرزش های شدید در این منطقه خواهد شد.
گفتنی است ژاپن در محل تلاقی صفحات اقیانوسی و قاره ای زیادی قرار گرفته است. زلزله بزرگ کانتو در سال 1923 به بزرگی 8.2 در مقیاس ریشتر،  سبب ویرانی شهرهای پرجمعیت توکیو و یوکوهاما و مرگ 130,000 نفر شد. همچنین کشور مکزیک که در محل تلاقی سه صفحه از صفحات تکتونیکی زمین قرار گرفته است نیز مستعد زلزله و فوران های آتفشانی است. بر همین اساس در سال 1985زلزله ای در مقیاسی وسیع، مکزیک را لرزاند و  9500 قربانی  برجای گذاشت.
منطقه فرورانش کاسکادیا به عنوان یکی دیگر از مناطق زلزله خیز و خطرناک دنیاست که در صورت وقوع حادثه ای مثل زلزله می تواند سبب خرابی ونکوور، پورتلند و سیاتل شود. خطوط گسل «زیانگشویی»، مین جیانگ و کانلون در چین نیز می توانند فاجعه آفرین باشند.
اما در بین کشورهای اروپایی، کشور
ایتالیا نسبت به بخش‎های دیگر در این قاره، در برابر زلزله آسیب پذیرتر است. چرا که جنوب ایتالیا، محل تلاقی صفحات تکتونیکی آفریقا و اوراسیا است. و اما در نهایت می توان در ایالات متحده به منطقه لرزه خیز نیو مادرید در میسوری اشاره کرد که ناحیه ای فعال است.
با این وجود خاطر نشان می شود زمین لرزه ها در هیچ جای دنیا قابل پیش بینی نیستند و هیچ کس نمی داند زمین لرزه بعدی در کجا و چه زمانی رخ خواهد داد. ولی شکل گیری مناطق گسل معمولا در آن دسته از نواحی صورت می گیرد که صفحات تکتونیکی با یکدیگر برخورد می کنند. همچنین گسل ها را در اطراف آتشفشان ها می توان شناسایی کرد.
در پایان گفتنی است نقشه جهانی منطقه یک زلزله، ناحیه ای است که در آن فعالیت زلزله ای مداوم تر است. این مناطق، به عنوان مناطق زلزله خیز و مناطق خطر زلزله نیز اطلاق می شوند.
 
 
 
https://www.ncc.gov.ir/vdcebn8zijh8n.9bj.html
ncc.gov.ir/vdcebn8zijh8n.9bj.html
ارسال نظر
نام شما
آدرس ايميل شما
کد امنيتی