plus
reset
minus
plus
minus
تاریخ انتشارشنبه ۱۳ بهمن ۱۳۹۷ ساعت ۱۲:۵۱
کد مطلب : ۱۵۹۳
در نشست چندجانبه با حضور معاون سازمان برنامه و بودجه کشور بررسی شد:

آخرین نتایج همکاری سازمان نقشه برداری کشور و سازمان امور اراضی کشور/ تاکید بر نقش حاکمیتی سازمان در انجام طرح ملی کاداستر اراضی کشاورزی

در نشست چند جانبه با حضور دکتر حمیدرضا عدل معاون فنی امور زیربنایی و تولیدی سازمان برنامه و بودجه کشور، آخرین نتایج همکاری سازمان نقشه برداری کشور و سازمان امور اراضی کشور بررسی شد.
آخرین نتایج همکاری سازمان نقشه برداری کشور و سازمان امور اراضی کشور/ تاکید بر نقش حاکمیتی سازمان در انجام طرح ملی کاداستر اراضی کشاورزی
plusresetminus
به گزارش روابط عمومی سازمان نقشه برداری کشور، روز شنبه 13 بهمن ماه نشستی با حضور دکتر حمیدرضا عدل معاون فنی، امور زیربنایی و تولیدی سازمان برنامه و بودجه کشور، مهندس علیرضا اورنگی رئیس سازمان امور اراضی کشور، مهندس مسعود منصور معاون حفاظت و امور اراضی سازمان جنگل ها، مراتع و آبخیزداری کشور و چند تن از مسئولین دستگاه های مذکور با رئیس و معاون فنی و جمعی از مدیران سازمان نقشه برداری کشور در محل این سازمان برگزار شد.
در این نشست مهندس مسعود شفیعی رئیس سازمان نقشه برداری کشور گفت: از سال 93 سازمان نقشه برداری کشور طی توافقنامه‎ای همکاری خود را با سازمان امور اراضی کشور آغاز کرد و برای مشارکت در طرح ملی کاداستر اراضی کشور مکلف به عکسبرداری هوایی از اراضی کشاورزی در استان های مختلف شد. علی‎رغم برخی موانع، عکسبرداری پوششی از هشت میلیون هکتار از اراضی کشور را به اتمام رساندیم که پس از آن، سایر مراحل نقشه برداری از قبیل مثلث بندی و تهیه ارتوفتو ادامه دهد.
شفیعی با اشاره به همپوشانی انجام این پروژه ملی با نیاز مشابه برخی دیگر دستگاه‎ها، افزود: هزینه عکسبرداری هوایی از اراضی روستایی و شهری در کشور با استفاده از هواپیمای سازمان با توجه به هزینه های سنگین پرواز و و نگهداری آن، بسیار هنگفت و فراتر از میزان تعیین شده در قرارداد همکاری دو سازمان است. به همین دلیل با توجه به نیاز برخی دستگاه ها به اطلاعات مکانی و درخواست آنها از این سازمان، اطلاعات جمع آوری شده بر حسب نیاز در اختیار سایر سازمان های دیگر نیز قرار می‌گیرد. از جمله این همکاری های موازی با طرح ملی کاداستر اراضی کشور، مشارکت سازمان نقشه برداری کشور در طرح ملی "جی نف GNAF" است که از سوی شرکت ملی پست در حال انجام است.
معاون سازمان برنامه و بودجه کشور این همپوشانی را به نفع مصالح کشور دانست که می تواند ضمن جلوگیری از موازی کاری، راهی برای صرفه جویی در هزینه و زمان نیز باشد.
وی از جلسه اخیر مسئولان مالی سازمان نقشه برداری کشور با دیوان محاسبات در خصوص نحوه تامین هزینه های این پروژه نیز توضیح داد و به شفاف سازی سازمان نقشه برداری کشور در حوزه هزینه های مالی خود اشاره کرد.
رئیس سازمان نقشه برداری کشور همچنین از تغییراتی که در حال اعمال بر قوانین نظارتی این مجموعه است خبر داد که طی چند ماه آینده جمع بندی و نتایج آن اعلام خواهدشد.
33 میلیاردتومان هزینه عکسبرداری از دو میلیون هکتار اراضی کشاورزی
در ادامه این جلسه دکتر یحیی جمور معاون فنی سازمان نقشه برداری کشور، گزارش کاملی از مراحل انجام عکسبرداری پوششی از اراضی کشاورزی و میزان پیشرفت آن ارائه داد و افزود: طی توافقات صورت گرفته با سازمان امور اراضی کشور مراحل تهیه تصویر، مثلث بندی و تهیه ارتوفتو در حالی توسط سازمان نقشه برداری کشور انجام می شود که این سازمان موظف است بر نقشه های تولید شده از تصاویر مذکور نیز نظارت کامل داشته باشد و برای انجام این مراحل تا کنون 33 میلیارد تومان هزینه شده است که نتیجه آن تهیه نقشه‎های ارتوفتوی دو میلیون هکتار اراضی کشاورزی بود.
وی همچنین از نظارت بر نقشه های تولید شده سخن گفت و افزود: هزینه برآورد شده برای اتمام این پروژه در سال جاری با  توجه به تعرفه سال 96 بالغ بر 72 میلیارد تومان است. این در حالی است که در توافقنامه دو سازمان در ابتدای سال 94 به مبلغ 20میلیارد تومان برآورد هزینه شده است؛ البته همان زمان هم برآورد بودجه این پروژه از سوی سازمان نقشه برداری حدودا 27 میلیارد تومان بود. حجم کار آنالیز شده و برآورد هزینه یکبار دیگر در تاریخ 16/2/97 طی نامه ای از سوی دکتر شفیعی به مهندس اورنگی اعلام شد.
وی با اشاره به برگزاری چندین جلسه مشترک میان دو سازمان نقشه برداری و امور اراضی و تاکید بر لزوم در اختیار داشتن عکسهای دهه 40 و 70 برای رفع تعارضات از سوی سازمان امور اراضی، ادامه داد: این تصاویر در اختیار سازمان نقشه برداری کشور است اما برای ارائه به سازمان امور اراضی، باید ابتدا سازمان جغرافیایی نیروهای مسلح حذف نقاط را بر آن اعمال کند. تاخیر در انجام این امر معضل اصلی در ادامه این پروژه از سوی دو سازمان است که متاسفانه همکاری لازم از سوی نمایندگان مستقر سازمان جغرافیایی نیروهای مسلح در این سازمان صورت نمی گیرد. البته تا کنون چندین مرحله با قول‎ها و وعده‎های مثبت آنان روبرو شده ایم که هنوز محقق نشده است.
وی به برخی مسائل و مشکلات پیش روی سازمان نقشه برداری کشور در انجام طرح کاداستر اراضی کشور و همچنین نقش حاکمیتی این سازمان نیز اشاره کرد و از دست اندرکاران و مسئولان این طرح ملی خواست تا به دور از هرگونه شتابزدگی و تصمیمات غیر علمی و بی مطالعه برای تأمین اعتبارات مورد نیاز این طرح تصمیم گیری و برنامه ریزی داشته باشند. جمور با بیان اینکه برآورد اولیه هزینه در توافقنامه میان دو سازمان نقشه برداری کشور و سازمان امور اراضی بسیار غیر منطقی بوده است، ادامه داد: قرار بود هواپیمای دوم سازمان نیز برای ادامه این پروژه تجهیز شود اما بدلیل پیش بینی های پایین برای تامین هزینه ها  این اتفاق نیفتاد.
معاون فنی سازمان نقشه برداری کشور اولویت بندی صحیح و اصولی در انجام این طرح ملی را مهم خواند و باردیگر درباره اعتبارات این طرح گفت: هزینه های پرواز برای عکسبرداری پوششی بسیار بالا است و سازمان برای تامین این هزینه‎ها از منابع درون سازمانی خود نیز استفاده کرده است.
لزوم تفکیک اراضی حقیقی و حقوقی در کاداستر
دکتر عدل معاون فنی امور زیربنایی و تولیدی سازمان برنامه و بودجه کشور در ادامه این گفتگوها، پیشرفت انجام طرح کاداستر اراضی کشور را در گرو اولویت بندی منابع و انجام درست وظایف دستگاه های دست اندرکار دانست و خاطر نشان کرد: در حال حاضر همه کشورهای دنیا از کاداستر اراضی برخوردارند و باید در کشور ما نیز هرچه سریعتر این طرح به انجام رسد تا مردم سند تک برگی اراضی کشاورزی خود را در اختیار داشته باشند.
وی رفع تداخل و تفکیک اراضی حقیقی و حقوقی را در کاداستر بسیار مهم عنوان کرد و برای این امر مقایسه تصاویر دهه چهل و هفتاد را در اولویت دانست.
وی با تاکید بر اولویت بندی در کاداستر اراضی، ادامه داد: مثلا اراضی شمال ایران که خیلی هم برای کشور مهمند و با سرعت تقریبا زیادی در حال تغییر کاربری هستند و یا اراضی اطراف تهران که با پدیده زمین خواری مواجه شده اند باید در اولویت قرار بگیرند.
معاون فنی امور زیربنایی و تولیدی سازمان برنامه و بودجه کشور همچنین بر وضع قوانین مربوطه با در نظر گرفتن میزان منابع موجود و برنامه ریزی بر اساس آن تاکید کرد و با اشاره به نحوه نظارت سازمان نقشه برداری کشور بر نقشه های کاداستر اراضی ادامه داد: باید متناسبت با حجم کار، نیز برای این منظور زمان بندی مناسب را در نظر گرفت.
عدل در پایان سخنان خود تاکید کرد: هر دو سازمان اراضی و نقشه برداری باید با هم به توافق برسند و با برنامه ریزی مشخصی، مشکلات موجود در انجام این طرح ملی را حل و فصل کنند. وی در خصوص چگونگی تامین منابع مالی لازم برای انجام عملیات عکسبرداری هوایی نیز گفت: طبق ماده 75 اطلاق اعتبارات بخش عکسبرداری هوایی در کاداستر که از وظایف سازمان است، می تواند از سازمان  امور اراضی به سازمان نقشه برداری کشور منتقل شود.
چهار چالش پیش روی اتمام پروژه
مهندس صفدر نیازی مدیرکل دفتر مهندسی اراضی و حدنگاری سازمان امور اراضی کشور  نیز نتایج چهارسال همکاری با سازمان نقشه برداری کشور در طرح کاداستر را شرح داد و بر لزوم در اختیار داشتن تصاویر و نقشه‎های دهه چهل برای رفع برخی تناقصات و تداخل اراضی به عنوان مهمترین دغدغه دست اندرکاران کاداستر اراضی تاکید کرد و گفت: دو سازمان امور اراضی و نقشه برداری طی چند سال اخیر همکاری خوبی با هم داشته اند که نتیجه آن 114ساعت پرواز و تهیه 2میلیون عکس ارتوفتو از اراضی کشور بوده است.
وی ادامه داد: البته این میزان ساعت پرواز و به طور کلی روند پیشرفت کار در مقایسه با توافقات صورت گرفته کمی کند است.
وی از چهار چالش پیش روی ادامه این پروژه یاد کرد که عبارت بودند از تامین اعتبار لازم، نظارت به موقع به نقشه های تولید شده، تحویل عکس‎های سنوات گذشته به ویژه دهه 40 و 70، انجام پروازهای جدید به منظور تکمیل پروژه و نحوه پرداخت هزینه انجام پروژه به سازمان نقشه برداری کشور.
مدیرکل دفتر مهندسی اراضی و حدنگاری سازمان امور اراضی کشور  به امتناع سازمان جغرافیایی در ارسال تصاویر دهه چهل نیز اشاره کرد که باید از سوی سازمان مربوطه حذف نقطه شود اما تا کنون این اتفاق نیفتاده است. به گفته وی، این مساله خود دلیل دیگری بر کندی پیشرفت پروژه کاداستر است . از طرفی خریداری این تصاویر از سازمان های برون مرزی نیز هزینه ارزی بالایی را در بردارد.
نیازی با تاکید بر اینکه در حال حاضر مهمترین چالش و مانع در رفع تداخلات و انجام این پروژه ملی عدم دسترسی به نقشه های دهه چهل و هفتاد است، ادامه داد: برخی از دستگاه‎ها طی چند سال اخیر اقدام به تهیه نقشه در اراضی مرتبط با کاداستر متناسب با نیازهای خود کرده بودند و سازمان امور اراضی همه اطلاعات همه این دستگاه ها را جمع آوری کرد تا از دوباره کاری جلوگیری کند.
به گفته وی، تا کنون یک میلیون 409 هزار هکتار نقشه تحویل سازمان ثبت شده است .
تاکید رئیس سازمان امور اراضی بر نقش حاکمیتی سازمان نقشه برداری کشور
علیرضا اورنگی رئیس سازمان امور اراضی کشور نیز همگام با سایر مسئولین در این نشست نقش حاکمیتی سازمان نقشه برداری کشور را در این طرح ملی مهم برشمرد و افزود: برای انجام این پروژه تنها دستگاه متولی که وظیفه تولید نقشه های پوششی را برعهده دارد، سازمان نقشه برداری کشور است که در این چند سال همکاری خوب و مستمری را با سازمان امور اراضی کشور دنبال کرده است. امیدواریم پس از این نیز این سازمان با سرعت عمل بیشتر به وظایف خود در این طرح عمل کرده و این همکاری تا دستیابی به کاداستر اراضی کل کشور ادامه داشته باشد.
رئیس سازمان امور اراضی کشور، سازمان ثبت اسناد را نیز ضلع دیگر پروژه کاداستر ملی دانست و از تهیه نقشه یک میلیون و چهارصد هزار هکتار اراضی، برای تحویل اسناد قطعی کامل در کشور از سوی سازمان ثبت اسناد خبر داد.
لزوم ارتباط نزدیکتر دو سازمان نقشه برداری و امور اراضی کشور
گفتنی است دکتر عدل در پایان این نشست برای رفع موانع و چالش‎های پیش روی طرح کاداستر و همچنین افزایش سرعت در انجام این طرح، خواستار ارتباط و همکاری نزدیک تر و عمیق تر دو سازمان نقشه برداری کشور و امور اراضی کشور شد.
در پایان این جلسه مقرر شد با مدل جدید مالی و رفع برخی نقاط ضعف در روند همکاری، برنامه ریزی جدیدی صورت بگیرد و منطقه ای به صورت پایلوت انتخاب و همه مراحل تهیه ارتوفتو از ابتدای عکس برداری تا نظارت بر تهیه نقشه توسط سازمان نقشه برداری کشور صورت گیرد تا با برگزاری جلسات کارشناسی بیشتر، بهترین و سریعترین مسیر برای تهیه نقشه پوششی اراضی کشور مشخص شده و به همان ترتیب انجام این طرح ادامه و به پایان برسد.
گفتنی است از اواخر سال 93 همکاری سازمان نقشه برداری کشور و سازمان امور اراضی کشور در راستای عکسبرداری هوايی رقومی و تهيه ارتوفتو از اراضی کشاورزی کشور، به صورت مستمر تداوم دارد.
 
 
 
https://www.ncc.gov.ir/vdcj.hevfuqeitsfzu.html
ncc.gov.ir/vdcj.hevfuqeitsfzu.html
ارسال نظر
نام شما
آدرس ايميل شما
کد امنيتی