plus
reset
minus
plus
minus
تاریخ انتشارشنبه ۶ مهر ۱۳۹۸ ساعت ۱۴:۱۱
کد مطلب : ۱۶۳۴

تشکیل ستاد نقشه‌‎برداری در دفاع مقدس با دستور مرحوم هاشمی‌‌‌‌‎رفسنجانی

جمعی از همکاران سازمان نقشه‎برداری کشور زیرنظر قرارگاه خاتم‎الانبیا به عملیات نقشه‌‌‌‌‌برداری مناطق جنگی پرداختند تا اینکه به دستور مرحوم آیت‌‎الله هاشمی‌رفسنجانی که در آن دوران ریاست ستاد جنگ را بر عهده داشت؛ «ستاد نقشه‌‌‌‎بردرای خوزستان» با حضور نمایندگانی از ۱۱ وزارتخانه تشکیل شد و تا پایان جنگ، به فعالیت خود ادامه داد.
تشکیل ستاد نقشه‌‎برداری در دفاع مقدس با دستور مرحوم هاشمی‌‌‌‌‎رفسنجانی
plusresetminus
به گزارش روابط عمومی سازمان نقشه‌‌برداری کشور، مهندس غلامرضا اشرف‌سمنانی معاون اداری و مالی سازمان نقشه‌‌‌برداری کشور در دوران دفاع مقدس در مراسم «نقشه‌‌‌‌‌بردرای در دفاع مقدس؛ از تجربه تا خاطره» که صبح امروز (ششم مهرماه 98) در سالن خلیج‌فارس برگزار شد؛ با بیان اینکه این مراسم می‎تواند یادآور روزهای جنگ تحمیلی و بسیار اثرگذار باشد، نقشه‌برداری را یکی از بنیادی‌ترین کارهایی دانست که در زمان جنگ باید انجام شود و تصریح کرد: «شاید خودمان هم گمان نمی‎کردیم تهیه نقشه در زمان جنگ اینقدر لازم باشد؛ برحسب نیاز قرارگاه خاتم‌الانبیاء، بنده با همراهی آقای قادری، شهید کمال‌‌‌‌‌‎بیک، شهید فتحی و ... کارهایی انجام ‎دادیم؛ بعد آنها فهمیدند که چقدر نقشه می‎تواند در برنامه‌‌‌‎ریزی‎های آنها مفید باشد. به همین دلیل فرمانده رزمی قرارگاه خاتم‎الانبیا طی تماسی با مرحوم آیت‌الله هاشمی‎رفسنجانی رئیس جمهور وقت، اهمیت این موضوع را تشریح کرد و گفت که از کل منطقه جنگی، نقشه می‌خواهیم. این باعث تشکیل ستاد نقشه‌برداری خوزستان به دستور هاشمی‌‌‌‎رفسنجانی شد و تمام نیروهای کشور موظف شدند هر نوع خدمات و امکاناتی که دارند را در اختیار این ستاد قرار دهند. نمایندگان 11 وزارتخانه در این مجموعه حضور داشتند و تجهیزات فرستادند».

او که ریاست ستاد فرماندهی نقشه‌‎برداری خوزستان را بر عهده گرفته بود، گفت: «در طول سه چهار سال، کار نقشه‌‌‌‎بردرای را به شکل زمینی در جنوب کشور ادامه دادیم تا اینکه جنگ تمام شد. چرا که امکان پرواز هواپیما، نقشه‌‌‎برداری هوایی و فتوگرامتری ممکن نبود. نقشه‌‌‌های تولیدی سازمان در آن زمان بسیار مورد استفاده قرار گرفت».

سمنانی ادامه داد: «ما همواره در حال جنگیم، جنگ امروز ما، جنگ فرهنگی است. دشمنان قسم خورده ما از یک طرف در کنار رئیس جمهور ما می‌نشیند و نیم ساعت بعد علیه ما حرف می‌زنند و خیانت می‌کنند. ما با یک دشمن سرسخت مواجهیم. احیای فرهنگ دفاع مقدس، سبب می‌‌‎شود ما آماده باشیم».

رییس ستاد فرماندهی نقشه‌‎برداری خوزستان با بیان اینکه مجموعه کار نقشه‌برداری  کار رزمی نبود و همکاران این سازمان مسلح نبودند اما در صحنه جنگ حضور داشتند؛ خاطرنشان کرد: «من در تمام طول جنگ، به‌‌‌خاطر ندارم که دو رزمنده درباره مسائل بی‌‌‌اهمیتی مثل جای خواب، باهم بحث کنند. ایثارگران امکانات اندک خودشان را همچون مسلمانان صدر اسلام در مدینه با یکدیگر تقسیم می‌کردند. در آن زمان، با وجود اشیای گرانقیمت داخل خودروها، کسی در ماشینش را قفل نمی‎کرد؛ آیا الان هم همینطور است؟ چرا اینطور شده است؟ در آن روزها امنیت کامل در شهرها برقرار بود. در شرایطی که پانصد شهید از جبهه‎ها می‌آوردند، کسی به خود اجازه نمی‌داد به خاطر مسائل بی‌ارزش زندگی و کانون خانواده‌اش را به‌هم بریزد. اما امروز این مزرعه را آب گرفته، دهقان مصیبت‌زده راخواب گرفته، خون دل ما رنگ می ناب گرفته! باید خودمان را اصلاح کنیم و در خدمت میهن باشیم؛ وگرنه نمی‌شود انتظار داشت که مملکت به جایی برسد. بنابراین لازم است روحیه ایثار و همکاری داشته باشیم».

رئیس اسبق آموزشکده نقشه‌برداری با بیان خاطره‎ای از آن روزها گفت: «20 روز از آغاز جنگ گذشته بود که هواپیمای عراقی حین بمباران فرودگاه، سازمان نقشه‌برداری کشور را هم هدف قرار داد. قسمت شرقی (ترابری) کاملا ویران شد. گمان می‌کنم روز جمعه یا یک روز تعطیل بود. اما همه کارکنان به سازمان آمدند و ضمن پاکسازی محیط سازمان، آن‌‌‌را برای فعالیت دوباره آماده کردند. چرا امروز ما این‌‌‌طور نباشیم؟ آیا باید حتماً دشمن بیاید، بمب بر سر ما بریزد تا بتوانیم اینگونه باشیم»؟

سمنانی با اشاره به برکات جنگ، ادامه داد: «اگر در نظام ستمشاهی بودیم و حتی جنگ اتفاق نمی‎افتاد، امروز این‌قدر پیشرفته نبودیم. به یاد دارم در دوران جنگ به خاطر آنکه رئیس‌جمهور پاکستان به ایران آمده بود، خیلی خوشحال شدم. اما شرایط امروز را ببینید. روسای جمهور کشورهای اروپایی، برای دیدار با رئیس جمهور ما صف می‌کشند. سابقه نداشته که رئیس جمهور آمریکا رسما اعلام کند که قصد دارد با همتای ایرانی خود ملاقات کند. اینها نشان‌‌‌دهنده عزت جمهوری اسلامی است؛ به گفته رهبر عزیزمان دیگر زمان بزن‌‌‌دررو گذشته است. دیگر دشمنان قسم خورده ما هم این را می‌‌دانند و این از برکات جنگ است».

رییس ستاد فرماندهی نقشه‌‎برداری خوزستان یادآور شد که با وجود پایان جنگ تحمیلی، فعالیت این ستاد در خوزستان ادامه یافت و سبب شد اداره کل نقشه‎برداری منطقه جنوب غرب کشور به مرکزیت اهواز تشکیل شود. بعدها منطقه نقشه‌‌‌‎برداری همدان، سپس آذربایجان و خراسان به عنوان فعالیت‌‌‌‎های استانی سازمان ایجاد شد که امیدوارم همچنان این فعالیت‌‌‎های استانی ادامه داشته باشد.

وی در پایان ابراز امیدواری کرد که سازمان نقشه‌‌‌برداری کشور گام‎های موثرتری بردارد و اهمیت نقشه و نقشه‌‌‎برداری را به همه بشناساند. 
 
https://www.ncc.gov.ir/vdcf.mdyiw6dvjgiaw.html
ncc.gov.ir/vdcf.mdyiw6dvjgiaw.html
ارسال نظر
نام شما
آدرس ايميل شما
کد امنيتی