plus
reset
minus
plus
minus
تاریخ انتشارشنبه ۶ مهر ۱۳۹۸ ساعت ۱۴:۴۲
کد مطلب : ۱۶۴۳

۱۰۰ کیلومتر راه‌آهن در ۱۰۰ روز به اتکای نقشه‌‌‌‌‎های سازمان نقشه‌‌‌برداری کشور در دفاع مقدس

معاون فنی سازمان نقشه‌‌‌برداری کشور در دوران دفاع مقدس از نقش موثر این سازمان در آن دوران یاد کرد. از همکاری با شرکت راه‎آهن در ایجاد «۱۰۰ کیلومتر راه‌آهن در ۱۰۰ روز از خرمشهر تا اهواز» گرفته تا تهیه نقشه خوزستان و خرید GPS از سوی قرارگاه خاتم‎الانبیا برای این سازمان.
۱۰۰ کیلومتر راه‌آهن در ۱۰۰ روز به اتکای نقشه‌‌‌‌‎های سازمان نقشه‌‌‌برداری کشور در دفاع مقدس
plusresetminus
به گزارش روابط عمومی سازمان نقشه‌‌‌برداری کشور، مهندس علی‎اکبر امیری معاون فنی سازمان نقشه‌‌‌برداری کشور در دوران دفاع مقدس، در مراسم «نقشه‌بردرای در دفاع مقدس؛ از تجربه تا خاطره» که صبح امروز (ششم مهرماه 98) در سالن خلیج‌فارس برگزار شد؛ به تبیین برخی خاطرات خود از آن دوران پرداخت. از جمله حمله هوایی عراق به فرودگاه و بخشی از سازمان نقشه‎برداری کشور که خوشبختانه در یک روز تعطیل به وقوع پیوست و با توجه به حجم زیاد تخریب ساختمان و در هم شکستن شیشه‎ها، تلفات انسانی برجای نگذاشت. از روز حمله به بعد، تا مدت یکسال تمام پنجره‌های سازمان با پلاستیک پوشیده شده بود تا اگر مجددا حمله‌ای رخ دهد احتمال بروز فاجعه را کاهش دهد.

وی با اشاره به اینکه از ابتدای تاسیس سازمان، ارائه یک برگ نقشه به متقاضیان با مشکلات زیادی روبرو بود؛ ادامه داد: «این مشکل در زمان جنگ هم تشدید شد؛ به‎گونه‎ای که اگر کسی یک برگ نقشه می‌خواست حتما باید به نهاد ریاست جمهوری مراجعه می‎کرد و شخص رئیس‌جمور در هامش نامه‎اش دستور صادر می‎کرد. از همان زمان نامه‎هایی وجود دارد که شهید رجایی بر روی نامه درخواست کنندگان نوشته بود"موافقت می‌شود". این روند باعث ناراحتی و مشکلات بسیاری شده بود. تا اینکه من به اتفاق آقای مهندس زواره‌ای به نهاد ریاست جمهوری رفتیم و در جلسه‎ای که برای نقشه‎برداری از مناطق مختلف کشور تصمیم‌گیری و دستورالعمل‌هایی صادر می‌شد؛ این روند را تا حدودی ساده‎تر کردیم. تا همین حالا هم گام‎های متعدد دیگری برداشته شده تا این روند هر روز ساده‎تر و ساده‎تر شود».

معاون فنی سازمان نقشه برداری کشور در دوران دفاع مقدس با بیان اینکه در آن دوران کشور هم درگیر جنگ با عراق بود و هم درگیر جنگ داخلی با گروهک‎های تروریستی، ادامه داد: «این دو جنگ به هم گره خورده بود. بدیهی است که عوامل این دو جنگ، هر دو در یک سو و سمت بودند و از یک آبشخور تغذیه می‌کردند. چرا که بعد از پذیرش قطعنامه 598 در عملیات مرصاد از بیرون به کشور حمله کردند. در آن دوران، هرگاه برای جلسه‎ای به نهاد ریاست جمهوری می‎رفتیم و یا در ارگان‎های دیگر که جلسه داشتیم؛ همیشه امکان حمله تروریستی وجود داشت و با دستپاچگی و عجله افراد از یک مکان به مکان امن دیگر منتقل می‌شدند و یا ورود و خروج افراد با بگیر و ببندهای دست و پاگیر صورت همراه بود که موجب ناراحتی افراد می‌شد».

امیری در بخش دیگری از سخنانش درباره خدمات سازمان نقشه‌‌برداری کشور در طول 8 سال جنگ تحمیلی، به همراهی و مساعدت ویژه این سازمان با شرکت راه‎آهن اشاره کرد که در اجرای طرح «100 روز، 100 کیلومتر» راه‌آهن اهواز - خرمشهر که در جنگ به‌کلی از بین رفته بود؛ بار دیگر ایجاد شد. معاون فنی اسبق سازمان نقشه‌برداری کشور اظهار داشت: «در آن موقع آقای سیدمحمد علیزاده رییس راه آهن بود که به سازمان آمد و از ما تقاضای کمک کرد. سازمان نیز به تعداد مورد نیاز نقشه‌بردار و تجهیزات در اختیار ایشان قرار داد و دیگر مسئولین مرتبط نیز تشریک مساعی کردند و این پروژه و طرح ملی در 100 روز اجرا شد. ایشان هم برای تشکر از سازمان، از اینجانب و رییس وقت سازمان جناب آقای مصدق‌خواه دعوت کرد تا با قطار تهران – اهواز از همین مسیر به اهواز برویم. البته به دلیل وضعیت جنگی منطقه، احتمال شرارت دشمن وجود داشت  و بر روی قطار چند تیربار گذاشته بودند تا در موقع لزوم بتوانند دفاع کنند. خاطرم هست که در طول مسیر جمعیت زیادی با ذبح گاو و گوسفند به استقبال آمدند. این یکی از کمک‎های سازمان نقشه‌برداری به یکی از پروژه‌های ملی در زمان جنگ بود».

وی در نقل خاطره‎ای دیگر از آن دوران از تصمیم سازمان برای خرید تجهیزات سنجش از دور ماهواره‌ای سخن گفت و افزود: «در آن زمان سیستم داپلر در دنیا معمول بود، سازمان جغرافیایی نیز چند عدد از آنها را قبل از انقلاب خریداری کرده بود اما در جریان انقلاب این دستگاه‎ها ناپدید شده  بود. به مدت یک هفته در نهاد ریاست جمهوری جلساتی با حضور دکتر بانکی رییس وقت سازمان برنامه و بودجه برگزار شد و کمک زیادی به این موضوع کردند. ایشان در آن جلسات گفتند که یکسال صبرکنید تا دستگاهی به نام GPS وارد بازار شود؛ این دستگاه به 24 ماهواره متصل می‌شود ولی داپلر تنها به 6 ماهواره متصل است.  بعد از یکسال دستگاه‎های GPS را خریداری کردیم و مرحوم صدر از آن در جبهه‎ها استفاده می‌کرد که بسیار کارگشا بود. به یاد دارم آقای فروزنده رییس قرارگاه خاتم‌الانبیاء کل هزینه خرید این دستگاه‌ها را پرداخت کرد. همانطور که آقای سمنانی هم گفتند در آن زمان روحیه برادری و همکاری در بین مردم و مسئولین بسیار زیاد بود».

امیری در بازخوانی خاطراتش از آن دوران به موضوع عکسبرداری هوایی از 6 شهر خوزستان اشاره کرد و گفت: «بر روی این عکس‌ها عملیات تبدیل صورت نگرفته بود. با توجه به اینکه این منطقه درگیر جنگ بود، برخی معتقد بودند که نیازی نیست این عکس‎ها تبدیل به نقشه شود و این کار را خیانت به کشور می‌دانستند و می‌گفتند چون نقشه مناطق جنگی مدام عوارض در حال تغییر است، این کار بیهوده و خرج بی جا است. اما تصمیم سازمان این بود که این عکس‎ها تبدیل به نقشه شود که شد. 8 سال بعد بنده به عنوان مامور به اداره کاداستر رفتم و سفری به خرمشهر داشتم که متوجه شدم خانه‎ها و اسناد نابود شده و فردی به‌نام آقای ازکیا در آنجا در حال تقسیم و تخصیص اراضی افراد به آنهاست. از او پرسیدم برچه اساسی مالکین زمین‌های موجود را تشخیص می‌دهید و ایشان گفتند از سه طریق: نخست براساس تجربه و شناخت خودم، چون 30 سال در اداره ثبت این منطقه مسئولیت داشتم و بر روی منطقه شناخت دارم. دوم  بر اساس نظر معتمدین محلی و سوم براساس نقشه‌های ارائه شده توسط سازمان نقشه برداری کشور از خوزستان قبل از آغاز جنگ».

او که می‎گفت اهمیت تهیه آن نقشه‎ها از خوزستان، آنجا نمایان شده بود؛ خاطرنشان کرد: «نقشه چه قبل از جنگ و چه در زمان جنگ و چه بعد از آن، چه در زمان بلایای طبیعی و چه بعد از آن و در تمامی موارد از قبل و حال و بعد از هر حادثه‎ای بسیار مهم بوده و هست و نقشی حیاتی ایفا می‎کند».
 
 
 
 
https://www.ncc.gov.ir/vdcf.jdyiw6dvmgiaw.html
ncc.gov.ir/vdcf.jdyiw6dvmgiaw.html
ارسال نظر
نام شما
آدرس ايميل شما
کد امنيتی