plus
reset
minus
plus
minus
تاریخ انتشارشنبه ۶ مهر ۱۳۹۸ ساعت ۱۳:۳۲
کد مطلب : ۱۶۴۹

ماجرای خرید GPS در دوران جنگ با موافقت نخست وزیر وقت به روایت مهندس مصدق‎خواه

شاید کمتر کسی باور کند که ایران علی‎رغم تحریم‎ها، کمبود ارز و شرایط جنگی در دوران دفاع مقدس توانست GPS آمریکایی بخرد! خریدی که با دستور مستقیم نخست وزیر وقت و به واسطه سوییس انجام شد.
ماجرای خرید GPS در دوران جنگ با موافقت نخست وزیر وقت به روایت مهندس مصدق‎خواه
plusresetminus
به گزارش روابط‌عمومی سازمان نقشه‌برداری کشور، مهندس حسین مصدق‌خواه که در فاصله سال‌های 60 تا 67 ریاست سازمان نقشه‌بردرای کشور را بر عهده داشت طی سخنانی در مراسم «نقشه‌بردرای در دفاع مقدس؛ از تجربه تا خاطره» که صبح امروز (ششم مهرماه 98) در سالن خلیج‌فارس برگزار شد؛ به تبیین خاطرات خود از مدیریت این سازمان در دوران جنگ پرداخت و گفت: در شرایطی جنگی هواپیماهای عکسبرداری هوایی، نمی‎توانند پرواز کنند؛ چون باید در مسیرهای معینی حرکت کنند و احتمالا از سوی دشمن شناسایی شده و مورد هدف قرار می‌گیرند. به همین دلیل نقشه‎برداری از مناطق جنگی به صورت زمینی، انجام می‎شد.

وی با اشاره به برگزاری جلسه‌ای با حضور فرماندهی نیروهای مسلح، ادامه داد: قرار شد به ‌کمک وزارتخانه‌های مختلف که امکانات نقشه‌برداری داشتند، با مدیریت سازمان نقشه‌برداری از فاو تا چذابه از به صورت زمینی، نقشه‌برداری شود و این کار انجام شد. وزارتخانه‌هایی که امکانات نقشه‌برداری داشتند، هرکدام بخشی از کار را انجام دادند  و بعد سازمان نقشه‌برداری اقدام به ویرایش آنها و ترسیم نقشه کرده و به‌صورت چاپی در اختیار جبهه و جنگ قرار داد. این کار بزرگی بود و مدت زیادی هم طول کشید.

رئیس اسبق سازمان نقشه‌برداری کشور در بخش دیگری از سخنان خود به استفاده از دستگاه‌های جی‌پی‌اس برای تعیین مختصات در جنگ اشاره کرد و گفت: در آن زمان هنوز استفاده از این دستگاه در ایران و خیلی از کشورهای دیگر جهان مرسوم نبود. مطالعات ما نشان می‎داد که این دستگاه‌های گیرنده‌های ماهواره‌ای نسبت به روش‌های سنتی، برای تعیین مختصات بسیار سریع، ارزانتر و کم خطرتر هستند. تا پیش از آن، تعیین مختصات باید از طریق عملیات ژئودزی کلاسیک انجام می‌شد، یعنی لازم بود با حضور در بلندترین قله کوه‌ها، زاویه و طول مختصات نقاط تعیین شود و این مستلزم آن بود که با هلیکوپتر روی قلل کوه‌ها بروند یا با استفاده از قاطر و غیره این کار را انجام بدهند. مستحضر هستید که چقدر این کار وقت‌گیر و پر خطر بود.

وی با اشاره به اینکه سازمان نقشه‎‌برداری کشور بر همین اساس در پی خرید چند دستگاه جی‌پی‌اس بود، ادامه داد: با اینکه قیمت آنها گران بود و امکانات دولت برای تخصیص ارز محدود بود؛ توانستیم نخست وزیر را قانع کنیم که این دستگاه به درد جبهه می‌خورد. ایشان هم موافقت کردند و ارز را در اختیار گذاشتند و ما این دستگاه آمریکایی را با واسطه از سوییس خریدیم. به این ترتیب ایران، پنجمین کشوری شد که توانست از این دستگاه استفاده کند؛ آن هم در شرایط جنگ!

مصدق‎خواه افزود: دستگاه‌ها از روزی که به سازمان نقشه‌برداری تحویل داده شدند؛ وارد فاز اجرای عملیات شدند چرا که نحوه استفاده از آنها قبلا آموزش داده شده بود و همکاران با طرز استفاده از آنها آشنا بودند و در جبهه‌ها برای تعیین مختصات مورد استفاده قرار گرفتند.

رئیس سازمان نقشه‎برداری کشور در دوران دفاع مقدس، با اشاره به اینکه این سازمان اکیپ‌های مختلفی را برای تهیه نقشه از مناطق جنگی به جبهه‎ها اعزام کرد، افزود: دو نفر از همکاران سازمان نقشه‌برداری آقایان مهندس فتحی و کمال بیک در مسیر اعزام به جبهه برای تهیه نقشه شهید شدند. سازمان‌ نقشه‌برداری در آن زمان همکاری‌ خوب و نزدیکی با جبهه‌ها داشت و نیازهای تولید نقشه‌برداری زمینی را مرتفع ‌کرد و نقشه‌ها را در اختیار رزمندگان عزیز قرار داد.

گفتنی است وی در این مراسم حضور فیزیکی نداشت و خاطراتش را از طریق یک ارتباط تلفنی با حضار در میان گذاشت.
https://www.ncc.gov.ir/vdcb.ab8urhb09iupr.html
ncc.gov.ir/vdcb.ab8urhb09iupr.html
ارسال نظر
نام شما
آدرس ايميل شما
کد امنيتی