plus
reset
minus
plus
minus
تاریخ انتشارچهارشنبه ۲۴ مهر ۱۳۹۸ ساعت ۱۶:۳۲
کد مطلب : ۱۷۲۲
علی‎رغم تحریم‌های بین‌المللی صورت گرفت:

انعقاد تفاهم‌نامه همکاری سازمان نقشه‌برداری کشور و دانشگاه گرونوبل فرانسه

علی‎رغم تحریم‌های بین‌المللی؛ سازمان نقشه‌برداری کشور و دانشگاه گرونوبل فرانسه تفاهم‎نامه همکاری علمی مشترک در زمینه مطالعات ژئودتیک و علوم زمین امضا کردند.
انعقاد تفاهم‌نامه همکاری سازمان نقشه‌برداری کشور و دانشگاه گرونوبل فرانسه
plusresetminus
به گزارش روابط عمومی سازمان نقشه‌برداری کشور، مهندس مسعود شفیعی پیش از امضای این تفاهم‌نامه، ضمن ابراز خرسندی از تقویت همکاری‌های چندین ساله این سازمان با کشور فرانسه که به بیش از سی سال رسیده است؛ گفت: «امیدواریم در دور جدید این همکاری‌ها و با تداوم حمایت‌های علمی و فنی دانشگاه گرونوبل شاهد تغییرات محسوس و رشد فزاینده در روند همکاریها در کمترین زمان ممکن باشیم».

رئیس سازمان نقشه برداری کشور با اشاره به اینکه برای عقد تفاهمنامه همکاری با دانشگاه گرونوبل فرانسه، هماهنگی لازم با وزارت امورخارجه صورت گرفته، این موضوع را به منزله حمایت دولت جمهوری اسلامی ایران از همکاری‌های علمی بین‌المللی عنوان و برای پذیرش متخصصان فرانسوی اعلام آمادگی کرد.

پروفسور آندریا والپرزدورف به نمایندگی از پروفسور لیز دوماسی رئیس دانشگاه گرونوبل آلپس، سفر به ایران و همکاری با سازمان نقشه‌برداری کشور را مهم و موثر دانست و درباره برنامه‌های  دانشگاه گرونوبل با این سازمان گفت: «یکی از مهمترین موضوعات جذاب و مهم برای تیم تحقیقاتی این دانشگاه، پایش حرکات پوسته زمین در منطقه مکران به لحاظ اهمیت این منطقه برای سرمایه گزاری اقتصادی و بررسی گسل «درونه» است. با استفاده از مشاهدات GPS در ایران، اطلاعات تحقیقاتی ما کامل خواهد شد. با اینکه تا کنون تصاویر ماهواره‌ای برای این بررسی‌ها تا حدود زیادی نیازها را مرتفع می‌کرد اما عملیات زمینی برای تکمیل این تحقیقات نیز لازم و ضروری است که با کمک کارشناسان سازمان نقشه‌برداری کشور انجام خواهد شد».

وی این تفاهم‌نامه را در تبادل نیروی متخصص میان ایران و فرانسه موثر دانست و از تکامل مراحل بعدی آن در اروپا تا سال 2020 میلادی خبر داد.

علاقه‌مندی به ارتقای سطح همکاری بین‌المللی، اهمیت برقراری همکاری بلند مدت با توجه به خطر بالای زلزله در ایران، نیاز به گسترش آموزش و تحقیق در این رابطه و تمایل به ارتقای همکاری‌های آموزشی و علمی در زمینه زلزله‌شناسی، زمین‌شناسی فضایی و دیگر علوم مرتبط با آن، باعث شد تا سازمان نقشه‌برداری کشور و دانشگاه گرنوبل آلپس این یادداشت تفاهم را امضا کنند. اصل موضوع این تفاهم‌نامه به امضای مهندس مسعود شفیعی رئیس سازمان نقشه‌برداری کشور و پروفسور لیز دوماسی رئیس دانشگاه گرونوبل آلپس فرانسه رسید و الحاقیه فنی آن نیز توسط دکتر یحیی جمور معاون فنی سازمان نقشه‌برداری کشور و دکتر استفان گیو رئیس آزمایشگاه ایستر این دانشگاه امضاء شد.

مطالعات ژئودتیک و علوم زمین، حوزه فعالیت‌های این دو مجموعه خواهد بود و بر اساس این تفاهم‌نامه پنج ساله مقرر شده است تا همکاری‌های ذیل میان سازمان نقشه‌برداری کشور و دانشگاه گرونوبل افزایش یابد:

1-        دعوت از دانشمندان برای تحقیقات علمی و همکاری فرهنگی
2-        تبادل علمی و آموزشی اطلاعات
3-        همکاری مشترک برای پروژه‌های علمی، کارگاه‌ها، جلسات، سمینارها و دوره‌ها
4-        تهیه تجهیزات و ابزارهای زلزله شناسی و ژئودتیکی برای پروژه‌های تحقیقاتی
5-        توسعه و آغاز پروژه‌های تحقیقاتی و نمایشی مشترک در حوزه علوم زمین و سنجش از دور
https://www.ncc.gov.ir/vdcd.x0f2yt05xa26y.html
ncc.gov.ir/vdcd.x0f2yt05xa26y.html
ارسال نظر
نام شما
آدرس ايميل شما
کد امنيتی