plus
reset
minus
plus
minus
تاریخ انتشارچهارشنبه ۱ آبان ۱۳۹۸ ساعت ۱۶:۰۶
کد مطلب : ۱۷۴۲

عکسبرداری هوایی و استقرار SDI در اهواز؛ محور مذاکرات مسئولان استان خوزستان با مدیران سازمان نقشه‌برداری کشور

مسولان سازمان مدیریت و برنامه‌ریزی استان خوزستان با رییس و مدیران سازمان نقشه‌برداری کشور طی نشستی درباره ابعاد مختلف همکاری‌های مشترک از جمله انجام عکسبرداری هوایی، استقرار SDI در اهواز و الحاق اداره‌کل نقشه‌برداری منطقه جنوب غرب کشور با سازمان مدیریت و برنامه‌ریزی خوزستان گفتگو کردند.
عکسبرداری هوایی و استقرار SDI در اهواز؛ محور مذاکرات مسئولان استان خوزستان با مدیران سازمان نقشه‌برداری کشور
plusresetminus
به گزارش روابط عمومی سازمان نقشه‌برداری کشور، در این جلسه مهندس مسعود شفیعی رئیس سازمان نقشه‌برداری کشور به اولین تفاهم‌نامه منعقد شده با سازمان مدیریت و برنامه‌ریزی خوزستان در دو سال گذشته اشاره کرد و درباره وقفه پیش آمده برای اجرای آن گفت: «با آغاز تحریم‌ها و افزایش هزینه‌های نگهداری و سوخت هواپیماهای سازمان، عملیات عکسبرداری از استان خوزستان با مشکلات مختلفی روبرو شد. اما از ابتدای سال 98 با مهار و کنترل چالش‌های بوجود آمده، سازمان نقشه برداری کشور برای انجام عملیات پروازی اعلام آمادگی کرد. هم‌اکنون نیز این اطمینان را می‌دهیم که بعد از رفع مشکلات موجود برای هواپیمای سازمان و صدور مجوزهای لازم برای پرواز، عکسبرداری از کل استان خوزستان در اولویت کاری این سازمان خواهد بود».
 
رئیس سازمان نقشه برداری کشور در ادامه با تشریح برخی از موضوعات پیش روی عملیات پروازی این سازمان گفت: «اخذ گواهینامه پرواز برای این سازمان یکی از مهمترین مسائلی است که انجام هرگونه عملیات عسکبرداری را دشوار کرده است، چرا که این گواهینامه از سوی سازمان هواپیمایی کشوری طی سلسله مراتب اداری زمانبری صادر می‌شود».

وی در ادامه افزود:«نگهداری و تعمیر هواپیماهای سازمان یکی دیگر از موضوعاتی است که در روند عکسبرداری هوایی وقفه ایجاد می‌کند. در این حوزه شرکت آسمان با سازمان نقشه‌برداری کشور قرارداد دارد؛ اما متاسفانه این شرکت به تعهدات خود به صورت کامل عمل نکرده است. این موضوع یکی دیگر از دلایل وقفه در برخی از مأموریت‌های سازمان شده است.»

شفیعی، سازمان نقشه برداری کشور را به عنوان یک دستگاه حاکمیتی، مجموعه‌ای دانست که به دور از هیچ سود و منفعتی در صدد انجام امور کشور در حوزه نقشه و اطلاعات مکانی است و خاطر نشان کرد: «پس از به روزرسانی تفاهم‌نامه منعقد شده با استان خوزستان، عملیات پرواز از مناطق این استان آغاز خواهد شد.»

وی از استان‌هایی مثل آذربایجان شرقی، بوشهر، زنجان، گیلان، مازندران و فارس به عنوان استان‌های پیشتاز در استقرار  SDI نام برد و این مقوله را یکی از شاخص‌های ارزیابی عملکرد سازمان‌های مدیریت و برنامه‌ریزی در هر استان عنوان کرد و افزود: «SDI با کمک یک مدل مفهومی و بدون هیچ هزینه‌ای قابلیت استقرار در همه استان‌های کشور را دارد و تجارب هر استان با هدایت کارشناسان این سازمان می‌تواند به رشد و پیشرفت ‌SDI در سایر استان‌ها کمک کند.»

شفیعی درباره الحاق ادارات کل مناطق تابعه سازمان نقشه‌برداری کشور در سازمان مدیریت و برنامه‌ریزی استان‌ها نیز خاطرنشان کرد: «در حال حاضر این الحاق در استان‌های هرمزگان و همدان محقق شده و تا پایان آبان‌ماه به صورت کامل سه شعبه دیگر نیز به این ساختار جدید خواهند پیوست. پست‌های سازمانی کارشناسان این بخش نیز حذف و بدون هیچ تنزلی در سطح گروه در ساختار سازمان مدیریت و برنامه‌ریزی استانی تعریف شده‌اند. استان خوزستان به عنوان اولین استانی که در آن شعبه منطقهای سازمان نقشه‌برداری کشور در آنجا شکل گرفت؛ از اهمیت ویژه‌ای برخوردار است. به همین دلیل پس از این الحاق، در تلاشیم تا همکاری با استان خوزستان را تقویت کنیم. برای شروع این همکاری‌ها عکسبرداری هوایی و ارتقای شبکه مبنایی نقاط ارتفاعی در این استان را به انجام خواهیم رساند. البته سازمان نقشه‌برداری کشور برای طرح کاداستر اراضی کشور از برخی شهرهای این استان‌ عکسبرداری هوایی انجام داده است که برای صرفه‌جویی در وقت و هزینه و جلوگیری از موازی‌کاری، از آن تصاویر نیز استفاده خواهد شد.»

در بخش دیگری از این جلسه، داوود آقایی معاون آمار و اطلاعات سازمان مدیریت و برنامه‌ریزی خوزستان در تکمیل صحبت‌های شفیعی مبنی بر مشکلات پروازی سازمان نقشه‌برداری کشور ابراز داشت: «با توجه به حمایت‌های رئیس سازمان مدیریت و برنامه‌ریزی خوزستان، آماده شروع همکاری‌‌های مجدد با سازمان نقشه‌برداری کشور هستیم. برای تأمین اعتبارات لازم برای عکسبرداری هوایی نیز آمادگی لازم در این استان وجود دارد».

یکی از موضوعات مورد تأکید مسئولین استان خوزستان در این جلسه، لزوم حمایت سازمان نقشه‌برداری کشور از استقرار SDI در این استان بود که در همین راستا آقایی خواستار آموزش کارشناسان مسئول این طرح در خوزستان توسط مدیران فنی این سازمان شد.

معاون آمار و اطلاعات سازمان مدیریت و برنامه‌ریزی استان خوزستان از نیازسنجی 12 دستگاه در این استان برای بارگزاری اطلاعات خود بر روی NSDI خبر داد و گفت: «متاسفانه در بسیاری از این دستگاه‌ها واحدی تحت عنوان نقشه و GIS وجود ندارد؛ به همین دلیل ابزاری برای مدیریت لایه‌های اطلاعاتی وجود ندارد. بنابراین نیاز به هدایت سازمان نقشه‌برداری کشور بیش از پیش حس می‌شود. با این حال تا کنون 117 لایه اطلاعاتی در سطح کل استان خوزستان بارگزاری شده است که گرچه کامل نیست، اما توانسته است بسیاری از نیازهای استان را مرتفع کند.»

گفتنی است در خاتمه این جلسه، بر ضرورت تقویت نقش سازمان نقشه‌برداری کشور در همه استان‌ها تاکید و مقرر شد برنامه‌ریزی‌های لازم برای اجرای مصوبات در این نشست انجام شود.
 
https://www.ncc.gov.ir/vdcf.jdyiw6de0giaw.html
ncc.gov.ir/vdcf.jdyiw6de0giaw.html
ارسال نظر
نام شما
آدرس ايميل شما
کد امنيتی