plus
reset
minus
plus
minus
تاریخ انتشاردوشنبه ۱۳ آبان ۱۳۹۸ ساعت ۱۴:۲۸
کد مطلب : ۱۸۰۳
در سازمان نقشه‌برداری کشور انجام شد:

انتشار بین‌المللی چهار چارت دریایی جدید از دریای خزر/ چارت‌های منتشر شده به ۵۳ عدد رسید

سازمان نقشه‌برداری کشور، چارت‌های الکترونیک ناوبری دریایی در مقیاس ۱۰۰.۰۰۰ را که از آب‌های جنوبی دریای‌خزر تولید کرده است؛ پس از انجام کنترل‌های نهایی و تایید مراجع بین‌المللی بر اساس آخرین استانداردهای سازمان جهانی هیدروگرافی، منتشر و در اختیار دریانوردان قرار داد. با انتشار این چارت‌ها، تعداد چارت‌های منتشر شده این سازمان در سطح بین‌الملل به ۵۳ چارت ناوبری دریایی رسید.
انتشار بین‌المللی چهار چارت دریایی جدید از دریای خزر/ چارت‌های منتشر شده به ۵۳ عدد رسید
plusresetminus
به گزارش روابط عمومی سازمان نقشه‌برداری کشور، دکتر علی سلطانپور مدیر آبنگاری و امور جزرومدی این سازمان ضمن اعلام خبر انتشار چارت‌های جدید گفت: «انتشار چارت‌های دریایی در سطح بین‌الملل از سال 1394 و از طریق کمیته ملی هیدروگرافی آغاز و تاکنون 53 چارت الکترونیک ناوبری از آب‌های شمال و جنوب کشور منتشر شده است.»

وی در ادامه افزود: «از این تعداد 44 چارت مربوط به خلیج فارس و دریای عمان و 9 چارت مربوط به جنوب خزر است. چارت‌های منتشر شده قبلی از سواحل جنوبی خزر شامل چارت‌های باند کاربری بندری از بنادر انزلی و امیرآباد، چارت‌های دسترسی نوشهر، فریدونکنار و انزلی بودند. چارت‌های ساحلی جدید در مقیاس 100.000 نیز از چارت امیرآباد به بندر ترکمن، بابلسر به امیرآباد، چلندر به بابلسر و کیاشهر به کلاچای هستند. سازمان نقشه‌برداری کشور هم اینک در حال انجام آخرین مراحل کنترلی بر روی چارت‌های باقیمانده از سواحل جنوبی خزر است که بزودی از طریق کمیته ملی هیدروگرافی منتشر خواهد شد».

سلطانپور خاطرنشان کرد: «دریای خزر(کاسپین) از اهمیت زیادی در زمینه تجارت دریایی بین جمهوری اسلامی ایران و کشورهای حاشیه آن برخوردار بوده و از این رو، تهیه و انتشار چارت از بخش جنوبی این دریا که تحت حاکمیت جمهوری اسلامی ایران است، از دو سال پیش در اولویت‌های سازمان نقشه‌برداری کشور و کمیته ملی هیدروگرافی قرار گرفت.»

گفتنی  است مدیریت آبنگاری و امور جزرومدی سازمان نقشه‌برداری کشور با بیش از سه دهه تجربه در زمینه هیدروگرافی، تهیه چارت‌های دریایی از آبهای جنوب و شمال کشور را برعهده دارد و حاصل آن تولید صدها چارت دریایی در مقیاس‌های مختلف است.

اطلاعات هیدروگرافی از آب‌های کشور که توسط تجهیزات هیدروگرافی و با استفاده از شناورهای سازمان نقشه‌برداری کشور جمع‌آوری می‌شود، پس از پردازش‌های نهایی و پیاده‌سازی اطلاعات ساحلی و کمک ناوبری به تولید چارت دریایی می انجامد. چارت‌های دریایی از الزامات دریانوردی بوده و شناورها به منظور حفظ ایمنی دریانوردی و بر اساس قوانین بین‌المللی ملزم به استفاده از چارت‌های دریایی به روز می‌باشند. چارت‌های دریایی به منظور انتشار بین‌المللی نیازمند تایید توسط مراجع مورد نظر سازمان جهانی هیدروگرافی IHO هستند و باید بر اساس آخرین استانداردهای جهانی تولید و به روز شده باشند.
https://www.ncc.gov.ir/vdcd.z0f2yt0jsa26y.html
ncc.gov.ir/vdcd.z0f2yt0jsa26y.html
ارسال نظر
نام شما
آدرس ايميل شما
کد امنيتی