plus
reset
minus
plus
minus
تاریخ انتشارشنبه ۲۵ آبان ۱۳۹۸ ساعت ۰۹:۴۷
کد مطلب : ۱۸۲۱

چین، اندونزی و ایران رکورددار کشورهای پر زلزله/ چه نسبتی میان تعدد زلزله و برخورداری از ایستگاه‌های GNSS برقرار است؟

مقایسه نرخ زلزله در میان کشورهای مختلف جهان حاکی از آن است که در فاصله سال‌های ۱۹۰۰ تا ۲۰۱۶ میلادی، کشورهای چین، اندونزی و ایران به ترتیب با ۱۵۷، ۱۱۳ و ۱۰۶ زلزله ثبت شده، رکورددار بیشترین تعداد زلزله بوده‌اند. کشورها ترکیه، ژاپن، پرو، آمریکا و ایتالیا نیز به ترتیب در رتبه‌های بعدی قرار دارند.
چین، اندونزی و ایران رکورددار کشورهای پر زلزله/ چه نسبتی میان تعدد زلزله و برخورداری از ایستگاه‌های GNSS برقرار است؟
plusresetminus
به گزاش روابط عمومی سازمان نقشه‌برداری کشور، فرخ توکلی مشاور رئیس سازمان نقشه‌برداری کشور با مقایسه نرخ زمین لرزه در چندین کشور پرخطر دنیا، اظهار کرد: «ایستگاه‌های GNSS با قابلیت تعیین موقعیت ماهواره‌ای، قادرند جابجایی پوسته حین زلزله را اندازه گیری کند. این ایستگاه‌ها ترکیبی از سیستم‌های ماهواره‌ای تعیین موقعیت، GPS و گالیله را در خود جای داده‌اند.»

توکلی افزود: «گرچه ایران سومین کشوری است که طی بیست سال گذشته با 106 زلزله، بیشترین زمین‌لرزه را تجربه کرده، اما فقط 140 ایستگاه GNSS دارد و این در حالی است که چین با 157 زلزله 2160 ایستگاه و اندونزی با  113 زلزله 187 ایستگاه دارد.»

مشاور رئیس سازمان نقشه‌برداری کشور همچنین یادآور شد که ژاپن با 61 زلزله ثبت شده در این دوره زمانی از 1308 ایستگاه GNSS برخوردار است.

به این ترتیب اگر چین و ژاپن را که بیشترین تعداد ایستگاه‌های GNSS را به خود اختصاص داده‌اند؛ مستثنی کنیم می‌توان گفت که ایران از نظر برخورداری از این ایستگاه‌ها در مقایسه با کشور هم‌مرز خود ترکیه و یا اندونزی که زلزله‌های بیشتری را تجربه می‌کند؛ تفاوت چندانی ندارد.

در اینجا جزئیات بروز زمین لرزه شدید در کشورها و برخورداری آنها از ایستگاه‌های GNSS را مشاهده کنید.
تنظیم کننده : مریم صادقی
https://www.ncc.gov.ir/vdcd.x0f2yt0jfa26y.html
ncc.gov.ir/vdcd.x0f2yt0jfa26y.html
ارسال نظر
نام شما
آدرس ايميل شما
کد امنيتی