plus
reset
minus
plus
minus
تاریخ انتشاردوشنبه ۲۷ آبان ۱۳۹۸ ساعت ۰۱:۱۹
کد مطلب : ۱۸۳۶
با حضور سازمان بازرسی کل کشور انجام شد:

بررسی آخرین وضعیت اجرای کاداستر در نشستی چندجانبه

در نشست چند جانبه با حضور مهندس مسعود شفیعی؛ رئیس سازمان نقشه‌برداری کشور، خسرو شهبازی؛ سرپرست سازمان جنگل‌ها، مراتع و آبخیزداری کشور، امیر سرتیپ مجید فخری رئیس سازمان جغرافیایی نیروهای مسلح و سید حسن میری قلعه‌سری؛ بازرس قضایی دارای ابلاغ خاص از قوه قضائیه (نماینده سازمان بازرسی کل کشور) و نمایندگانی از سازمان برنامه و بودجه کشور، سازمان امور اراضی کشور و سازمان ثبت اسناد و املاک کشور، آخرین وضعیت اجرای قانون کاداستر(حدنگار) بررسی شد.
بررسی آخرین وضعیت اجرای کاداستر در نشستی چندجانبه
plusresetminus
۱
به گزارش روابط عمومی سازمان نقشه‌برداری کشور، روز دوشنبه 27 آبان ماه در نشستی چند جانبه که با حضور مهندس مسعود شفیعی؛ رئیس سازمان نقشه‌برداری کشور، سید حسن میری قلعه‌سری؛ بازرس قضایی دارای ابلاغ حاص از قوه قضائیه (نماینده سازمان بازرسی کل کشور)، خسرو شهبازی؛ سرپرست سازمان جنگل‌ها، مراتع و آبخیزداری کشور، امیر سرتیپ دوم مجید فخری رئیس سازمان جغرافیایی نیروهای مسلح، نمایندگانی از سازمان برنامه و بودجه کشور، سازمان امور اراضی کشور و سازمان ثبت اسناد و املاک کشور، و جمعی از مدیران سازمان نقشه‌برداری کشور در محل سالن خلیج فارس این سازمان برگزار شد، آخرین وضعیت اجرای قانون کاداستر(حدنگار) بررسی شد.

در این نشست مهندس مسعود شفیعی رئیس سازمان نقشه‌برداری کشور گفت: «از سال 1393 سازمان نقشه‌برداری کشور طی توافقنامه‎‌‌‌‌‌ای همکاری خود را با سازمان امور اراضی کشور آغاز کرد و برای مشارکت در طرح ملی کاداستر اراضی، متعهد به عکسبرداری هوایی از اراضی کشاورزی در استان‌های مختلف شد. علی‌رغم برخی موانع، عکسبرداری هوایی پوششی از هشت میلیون هکتار از اراضی کشور را به اتمام رساندیم که پس از آن، سایر مراحل نقشه‌برداری از قبیل مثلث‌بندی و تهیه ارتوفتو ادامه دارد. البته همکاری سازمان نقشه‌برداری کشور در اجرای کاداستر، به پیش از تصویب قانون آن برمی‌گردد و در آن زمان این سازمان تمامی نقشه‌های بزرگ‌مقیاس شهری خود را برای اجرای کاداستر شهری به‌طور رایگان در اختیار سازمان ثبت اسناد و املاک کشور قرار داده‌است که به گفته مسؤولان سازمان ثبت، بیش از هفتاد درصد نقشه‌های مورد نیاز شهری از این طریق فراهم شده‌است».

شفیعی با اشاره به یکی از مصوبات جلسه گذشته مبنی بر فراهم نمودن زمینه استفاده از منابع صندوق توسعه ملی برای تأمین اعتبار و تکمیل طرح کاداستر اراضی کشاوری، افزود: «با توجه به اینکه سازمان امور اراضی بودجه اختصاصی خود را به‌طور کامل از سازمان برنامه و بودجه کشور، دریافت کرده‌است، مراحل تأمین منابع مالی تکمیل این طرح از محل منابع صندوق توسعه ملی می‌تواند از طریق وزارت جهاد کشاورزی پیگیری شود».

وی خاطر نشان کرد: «با بررسی آمار و ارقام از آخرین وضعیت میزان پیشرفت طرح کاداستر اراضی در می‌یابیم که کارهای بزرگی در سازمان نقشه‌برداری کشور به انجام رسیده است که در مقایسه با بودجه‌ای که به دیگر سازمان‌ها برای انجام این طرح اختصاص داده شد، این سازمان با در اختیار داشتن کمترین اعتبار، بزرگترین قسمت‌های اجرایی طرح را پیش برده است؛ به نحوی که با بهره‌مندی از اعتباری حدود یکصد میلیارد ریال، بر مبنای تعرفه‌های سنوات گذشته خدماتی به ارزش بیش از سیصد میلیارد ریال ارائه نموده است. محصولات مرتبط با این طرح برای کشور باقی خواهد ماند؛ این طرح ملی زمینه‌ای است برای اینکه اتفاقات ماندگاری برای کشور رخ دهد».

معاون سازمان برنامه و بودجه کشور ضمن اشاره به دغدغه‌های دستگاه‌های مسئول در اجرای این طرح، از همه مسئولین اجرایی کاداستر اراضی خواست تا با یکپارچگی و هماهنگی برای رفع آنها چاره‌اندیشی نمایند.

وی خاطر نشان کرد: «طرح کاداستر اراضی شاید برای رفع نیاز موردی در حوزه تعیین حدود اراضی کشاورزی و ملی بر پایه مبانی حقوقی باشد، اما نتیجه این طرح محصول با ارزش افزوده ماندگار برای کشور خواهد بود».

رئیس سازمان نقشه‌برداری کشور از آمادگی فنی دو فروند از هواپیماهای سازمان برای عکسبرداری هوایی خبر داد و دراین باره گفت: «با ابلاغ برخی مقررات جدید از سوی سازمان هواپیمایی کشوری در سال 1398، در سال جدید اقدامات زیادی برای تداوم اعتبار گواهینامه‌های پروازی ناوگان هوایی سازمان نقشه‌برداری کشور صورت گرفته است که امیدوارم نتایج آن به توسعه فعالیت‌های عکسبرداری هوایی در کشور بیانجامد».

شفیعی در بخش دیگری از این جلسه درباره عملیات نظارت بر نقشه‌های تولید شده برای طرح کاداستر گفت: «متناسب با نیازهای جدید کشور در حوزه نقشه‌برداری، دستورالعمل‌های نظارت سازمان نقشه‌برداری نیز در حال به‌روز رسانی است و در این باره با هماهنگی امور نظام فنی و اجرایی سازمان برنامه و بودجه کشور، صلاحیت‌های جدیدی برای فعالیت‌های مشاوران پیش‌بینی خواهد شد».

وی به ادامه روند همکاری سازمان نقشه‌برداری کشور به منظور تدقیق نقشه‌های سازمان جنگلها و مراتع اشاره کرد و درباره چارچوب‌های مرجع مختصاتی مسطحاتی و ارتفاعی کشور گفت: «سازمان نقشه‌برداری کشور، دستگاه متولی ملی اعلام شاخص‌ها و استانداردهای حوزه نقشه و اطلاعات مکانی است. در همین راستا با سازمان ثبت اسناد و املاک کشور هم در ارتباط هستیم تا داده‌های سامانه شمیم را به‌صورت برخط و دائمی، پردازش کرده و در اختیار عموم بهره‌برداران قرار دهیم. همچنین یکپارچه شدن داده‌های این سامانه و سامانه تعیین موقعیت آنی سازمان نقشه‌برداری کشور باعث ایجاد یک شبکه فراگیر و پُرکاربرد برای کشور خواهد شد».

شفیعی در ادامه گفت: «در تعیین نقاط ارتفاعی و خط مبنای ساحلی باید یک مرجع واحد در کشور داشته باشیم و یک رقم واحد اعلام شود. هم‌اکنون نقطه صفر ارتفاعی کشور در بندر شهید رجایی(بندر عباس) قرار دارد که ایستگاه آن توسط سازمان نقشه‌برداری کشور  ایجاد شده و مدیریت می‌شود. همچنین در حد فاصل بین اراضی منابع طبیعی و ملی و اراضی کشاورزی، باید نقشه‌ها با یک مقیاس واحد تهیه شده باشند تا از تداخل مرزها جلوگیری شود. این موضوع را با سازمان جنگل‌ها، مراتع و آبخیزداری و سازمان امور اراضی کشور در میان گذاشته‌ایم و حتما در این باره برای جلوگیری از مشکلات فنی، همکاری لازم را خواهیم داشت».
 
توضیحاتی در خصوص امکانات سازمان جغرافیایی نیروهای مسلح 
امیرسرتیپ دوم فخری؛ ضمن ارائه توضیحاتی در خصوص تجهیزات و امکانات در احتیار سازمان جغرافیایی نیروهای مسلح برای همکاری در اجرای طرح حدنگار اعلام آمادگی کرد. وی خصوصاً با اشاره پهپادهای در اختیار نیروهای مسلح، استفاده از آنها را برای مقاصد فتوگرامتری پیشنهاد کرد.
 
فخری خاطرنشان کرد: «تجهیزاتی که با استفاده از آنها چنین پروژه‌هایی انجام می‌شود، امکانات ملی محسوب می‌شوند که کشور برای نگهداری از آنها هزینه می‌کند. بنابراین باید به‌منظور پیشبرد اهداف ملی از آنها استفاده کرد».
 
لزوم اجرایی شدن پیشنهادات سازمان بازرسی کل کشور در اجرای طرح کاداستر
در این جلسه سید حسن میری قلعه‌سری؛ بازرس قضایی دارای ابلاغ حاص از قوه قضائیه (نماینده سازمان بازرسی کل کشور) برای اجرایی شدن هر چه بهتر و سریع‌تر مصوبات و پیشنهادات سازمان بازرسی، در هریک از موارد، داشتن زمان‌بندی و اعتبارات مشحص را لازم دانست.

وی افزود: «با توجه به در نظر گرفتن امکانات موجود در کشور و بودجه لازم باید پس از اعلام هر مصوبه‌ای برای انجام کاداستر اراضی، اجرایی شدن و یا نشدن آنها از همان ابتدای تصویب مشخص شود تا پس از بررسی‌های کامل، قانونی شود. طرح کاداستر که مورد تأکید مقام معظم رهبری بوده و به‌عنوان یک ماده در برنامه ششم توسعه نیز به تصویب رسیده، با طی این مراحل، به شکل قانون و تکلیف ملی دنبال می‌شود».
 
چالش‌های پیش روی طرح ملی کاداستر اراضی
به گفته نیازی، مدیرکل مهندسی سازمان امور اراضی کشور، این طرح با چالش‌هایی نیز روبروست. او عدم تثبیت برخی نقشه‌های ارسالی در سازمان ثبت اسناد و املاک کشور، زمان‌بر بودن بررسی نقشه‌ها در ممیزی ادارات کل منابع طبیعی استان‌ها و کمبود اعتبارات را از مهمترین این چالش‌ها دانست.

وی برای رفع چنین چالش‌هایی ضمن ارائه پیشنهاداتی، گفت: «تامین اعتبار برای سازمان نقشه‌برداری کشور از محل جاری یا تملک دارایی و اهتمام جدی سایر سازمان‌های همکار، می‌تواند برای رفع موانع تأثیرگذار باشد».

در این جلسه شهبازی؛ سرپرست سازمان جنگل‌ها، مراتع و آبخیزداری، نماینده سازمان ثبت اسناد و املاک کشور و چند تن از مدیران سازمان نقشه‌برداری کشور گزارشات تکمیلی را از اقدامات انجام شده در اجرای قانون حدنگار(کاداستر) ارائه دادند.
 
https://www.ncc.gov.ir/vdcj.tevfuqeomsfzu.html
ncc.gov.ir/vdcj.tevfuqeomsfzu.html
ارسال نظر
نام شما
آدرس ايميل شما
کد امنيتی


نظرات شما
قاسم عباسی
feedback
United Arab Emirates
سلام خسته نباشید آیا معادن قدیمی کشور که قبلا ثبت شده بودند باید ثبت نوین یا کاداستر گردد؟ ممنون میشم اگر نامه ای یا بخشنامه ای یا ماده ای یا تبصره ای در این خصوص وجود دارد برایم ارسال نمایید.