plus
reset
minus
plus
minus
تاریخ انتشارچهارشنبه ۱۳ آذر ۱۳۹۸ ساعت ۱۲:۲۹
کد مطلب : ۱۸۷۹
ابراز نگرانی یک مقام مسؤول از گسترش دامنه فرونشست در محدوده جنوب تهران:

معاون فرماندار ورامین: تهدید فرونشست تا چندمتری خط ریل راه‌آهن ورامین رسیده است

معاون فنی و عمرانی فرمانداری ورامین از گسترش پدیده فرونشست که ممکن است به خسارات ملی جبران ناپذیری ‌منجر شود، ابراز نگرانی کرد و نسبت به تهدید زمین در مناطق ساختمان‎سازی شده جدید و پیشرفت فرونشست تا چند متری خطوط ریلی در ورامین هشدار داد.
معاون فرماندار ورامین: تهدید فرونشست تا چندمتری خط ریل راه‌آهن ورامین رسیده است
plusresetminus
به گزارش روابط عمومی سازمان نقشه‌برداری کشور، رضا کارخانه معاون فنی و عمرانی فرمانداری ورامین پیش از ظهر امروز چهارشنبه 13 آذرماه با حضور در نشست بررسی فرونشست حاشیه استان تهران که در سازمان نقشه‌برداری کشور برگزار شد، گفت: «ورامین با دو مخاطره جدی عبور خط گسل در این منطقه و پدیده فرونشست مواجه است. این گسل در حال گسترش به سوی مناطق پیشوا و قرچک است و ساختمان‌های تازه ساز را تحت الشعاع خود قرار داده است».

وی خواستار برگزاری نشستی با حضور مدیران سازمان نقشه‌برداری کشور و مسئولین شهری ورامین از جمله مدیران راه‌‌آهن، اداره برق، آب و فاضلاب و ...  شد تا طی چنین جلساتی، موضوعات مهمی ازجمله فرونشست از سوی دستگاه‌های ذیصلاح و ذیربط بررسی شود و برای پیشگیری از خسارات، هم‌فکری و تصمیم‌گیری درست صورت بگیرد.

معاون فنی و عمرانی فرمانداری ورامین همچنین از همکاری فرمانداری این منطقه با نهادهای علمی به منظور پیشگیری از پدیده فرونشست خبر داد.
 
لزوم اعلام مناطق تحت تاثیر فرونشست به عنوان مناطق ممنوعه ساخت‌وساز
در بخش دیگری از این نشست؛ ایرج زاهدی معاون فنی و عمرانی فرمانداری قرچک از رشد جمعیت 8 درصدی در قرچک ورامین و شهرهای اطراف تهران خبر داد و گفت: «طی سال‌های اخیر، مناطق حاشیه پایتخت به شدت جمعیت‌پذیر و مهاجر‌پذیر شده‌اند؛ این در حالی است که در این مناطق شاهد رشد و گسترش فرونشست زمین هم هستیم. بنابراین بررسی این دو موضوع زنگ خطر جدی است چراکه می‌تواند خسارات جبران ناپذیری به‌همراه داشته باشد.»

وی بر اهمیت نقش سازمان نقشه‌برداری کشور در بررسی و شناسایی مناطق ممنوعه و درگیر فرونشست تأکید کرد و افزود: «برداشت‌های بی‌رویه آب‌های زیرزمینی منجر به افزایش نرخ فرونشست در کشور خصوصاً استان تهران شده است. با توجه به تخصص سازمان نقشه‌برداری کشور در حوزه شناسایی و بررسی فرونشست، می‌توان پیش از آغاز هر ساختوسازی، مناطق تحت تاثیر فرونشست را به عنوان مناطق ممنوعه شناسایی و از انجام هرگونه طرح عمرانی و ساختمانی در آن جلوگیری کرد.»

گفتنی است زاهدی نیز همراه با دیگر مسئولین شهری حاضر در این نشست نسبت به همکاری با سازمان نقشه‌برداری کشور در راستای چاره‌اندیشی و پیشگیری از تبعات پدیده فرونشست اعلام آمادگی کرد و خواستار بهره مندی از داده‌ها و نتایج این سازمان در اخذ تصمیمات دستگاه‌هایی از قبیل فرمانداری، شواری شهر، شهرداری و ... شد.

پس از پایان این نشست و گفت‌وگو درباره فرونشست دشت ورامین، مسئولین فرمانداری، شورای شهر و شهرداری ورامین، قرچک و پیشوا از مناطق تحت تأثیر فرونشست در این مناطق بازدید کردند.
 
تنظیم کننده : مریم صادقی
https://www.ncc.gov.ir/vdcg.u9qrak97ypr4a.html
ncc.gov.ir/vdcg.u9qrak97ypr4a.html
ارسال نظر
نام شما
آدرس ايميل شما
کد امنيتی