Please ensure Javascript is enabled for purposes of website accessibility
plus
reset
minus
plus
minus
تاریخ انتشارشنبه ۱۱ آبان ۱۳۹۸ ساعت ۱۵:۰۳
کد مطلب : ۱۸۸۴

"زیر ساخت داده‌های مکانی ملی"؛ NSDI به اصفهان رسید

پس از همکاری‌های مشترک سازمان نقشه‌برداری کشور با استان‌های زنجان، خوزستان، مازندران، کرمانشاه، فارس و همدان، درخصوص راه اندازی "زیر ساخت داده‌های مکانی ملی"؛ این‌بار متخصصان این سازمان به دعوت شهرداری اصفهان، در نخستین نشست سالانه آمار و برنامه‌ریزی در مدیریت شهری؛ حضور یافتند و در یک نشست توجیهی، این سامانه را به مسئولین شهری استان اصفهان معرفی کردند.
"زیر ساخت داده‌های مکانی ملی"؛ NSDI به اصفهان رسید
plusresetminus

به گزارش روابط عمومی سازمان نقشه‌برداری کشور، این نشست 11 آبان ماه سال جاری و با حضور مدیران، متخصصان و کارشناسان حوزه آمار و برنامهریزی و نیز مهرداد جعفری سلیم معاون اداره‌کل سامانه‌ها و زیر ساخت اطلاعات مکانی و نیما قاسملو یکی از روسای اداره این مدیریت در شهر اصفهان برگزار شد.

در این مراسم پس از سخنرانی شهردار اصفهان، و رئیس مرکز آمار ایران، از تفاهم نامه مشترک بین 12 دستگاه موثر در مدیریت شهری شامل برق منطقه‌ایی، وزارت صنعت و معدن، شهرداری شهر اصفهان، سازمان مدیریت و برنامه‌ریزی، استانداری اصفهان، شرکت ملی گاز، شرکت ملی پست، مخابرات و... در زمینه مشارکت در راه اندازی زیر ساخت داده‌مکانی SDI شهر اصفهان، رونمایی شد.

خاطر نشان می‌شود؛ سند جامع تبادل اطلاعات و خدمات مکانی SDI يکم آبان ماه ۹۸ در تالار شوراي شهر اصفهان به امضاء شهردار اصفهان و مدیران دستگاه‌های اجرایی رسيده بود.

سازمان نقشه‌برداری کشور در کنار کارگاه‌های متعددی که در زمینه مدیریت پروژه‌های شهری در این نشست برگزار شد، کارگاهی با عنوان "زیر ساخت داده‌های مکانی ملی (NSDI)؛ بستری مناسب برای به اشتراک گذاری داده‌ها و تصمیمسازی‌های جامع" شامل تئوری مفاهیم زیر ساخت و چگونگی عملکرد سامانه زیر ساخت داده‌های مکانی ملی بصورت بر خط؛ ارائه کرد.


با توجه به حضور کارشناسان و مخاطبین علاقمند به این موضوع و ارائه سوالات فراوان در زمینه محتوا، امنیت، و چگونگی تعامل با این سامانه، این کارگاه که در ابتدا قرار بود در زمان کوتاهتری برگزار شود با حذف کارگاه بعدی،که مربوط به عملکرد معاونت برنامه ریزی شهرداری بود، بیش از دو ساعت ادامه داشت. موضوعات مطرح شده از سوی علاقمندان به این حوزه که در کارگاه مورد گفت‌وگو قرار گرفته بود؛ به این شرح است: "نحوه به روز رسانی داده‌های این سامانه، مخصوصا دادههای پوششی و ملی تحت متولی‌گری سازمان نقشه‌برداری شامل 1:25000، و کمک به تهیه و به‌روزرسانی نقشه‌های بزرگ مقیاس شهری، حفظ و حراست داه‌های دستگاه‌ها و رعایت حق ناشر و مولف، وجود استانداردها و دستورالعمل‌های به روز و مرتبط با داده‌های مکانی و تبادل بر خط با هدایت سازمان نقشه‌برداری با کمک دستگاه‌های ذیربط، ابلاغ رسمی به دستگاه‌ها جهت حضور و به اشتراک گذاری داده‌ها در سطح ملی، تعیین رسمی نقش سازمان نقشه‌برداری به‌عنوان متولی و هدایت‌گر این سامانه در سطح ملی، ورود فرا داده‌های کامل و به روز داده‌های دستگاه‌ها و رعایت استاندارد‌های ملی و بین‌المللی جهت تبادل آنها."

لازم به ذکر است؛ یک نمونه از تفاهمنامه سازمان نقشه‌برداری کشور با دیگر دستگاه‌ها جهت مشارکت در راه اندازی زیر ساخت داده‌های مکانی به ايمان بهارلو، مسئول GIS معاونت برنامه‌ريزي و توسعه سرمايه انساني شهرداري اصفهان جهت بررسی اولیه ارائه شد تا در اولین فرصت زمینه انعقاد تفاهم‌نامه رسمی به صورت انحصاری با سازمان نقشه‌برداری کشور فراهم شود.

گفتنی است، رونمایی و امضاءتفاهم‌نامه سند جامع زیرساخت اطلاعات مکانی شهر اصفهان یکی از مهمترین دستاوردهای نخستین نشست سالانه آمار و برنامه‌ریزی در مدیریت شهری بود. با تدابیری که در یک سال گذشته بین شهرداری اصفهان، ارگان‌های شهری، استانداری اصفهان و سازمان مدیریت و برنامه‌ریزی انجام شد، برای اولین بار در کشور این موضوع به سرانجام خوبی رسید و در آینده نزدیک نیز ثبت استاندارد و یکپارچه اطلاعات مکانی در شهر اصفهان ادامه خواهد یافت تا از موازی‌کاری جلوگیری شود و در مواقع بحران؛ برنامه‌ریزی‌‎های مبتنی بر اطلاعات صورت پذیرد.

تنظیم کننده : مریم صادقی
https://www.ncc.gov.ir/vdcc.4qsa2bq40la82.html
ncc.gov.ir/vdcc.4qsa2bq40la82.html
ارسال نظر
نام شما
آدرس ايميل شما
کد امنيتی