plus
reset
minus
plus
minus
تاریخ انتشارچهارشنبه ۱۱ دی ۱۳۹۸ ساعت ۱۰:۰۰
کد مطلب : ۱۹۴۷
از شکستگی لوله‌‌‌های آب در مهرشهر کرج تا ارائه گزارش فرونشست سازمان نقشه‌‌‌‌‎برداری کشور

پرونده فرونشست روی میز سازمان مدیریت و برنامه‌‌‌‌‎ریزی استان البرز

گزارش‌‌‎های مستمر سازمان نقشه‌برداری کشور درباره نرخ فرونشست در دشت‎های کشور و ارائه اطلس‎های آن، سبب شد سازمان مدیریت و برنامه‎ریزی استان البرز با دعوت از مدیران این سازمان اقدام به برگزاری نشستی تخصصی با حضور مسؤولان استانی نماید تا در این خصوص چاره‌‌اندیشی شود.
پرونده فرونشست روی میز سازمان مدیریت و برنامه‌‌‌‌‎ریزی استان البرز
plusresetminus
به گزارش روابط عمومی سازمان نقشه‌‌‌برداری کشور، در  نشست تخصصی بررسی مخاطرات و آسیب‌های ناشی از فرونشست در دشت‌های البرز که در تاریخ 11 دی ماه سال 98 در سازمان مدیریت و برنامه‎ریزی استان البرز برگزار شد؛ دکتر عبدالرضا سعادت مدیرکل ژئودزی و نقشه‎برداری زمینی این سازمان گزارش مبسوطی از فعالیت­های سازمان نقشه برداری کشور در زمینه شبکه‎های مبانی و تعیین چارچوب‌های مرجع که می‌تواند برای تغییرات پوسته زمین مورد استفاده قرار گیرد؛ ارائه داد.

در این گزارش به فعالیت‎های سازمان نقشه‌‌‌‌برداری کشور درباره چگونگی تعیین نرخ فرونشست و تهیه اطلس‎های فرونشست و به‌‌‌کارگیری این اطلس‌ها در طراحی عمران استان نیز اشاره شده بود.

سعادت با اشاره به اینکه تعیین نرخ فرونشست و پایش تغییرات پوسته زمین برعهده سازمان نقشه‌‌‌برداری کشور است؛ ادامه داد: بر این اساس این سازمان اقدام به تهیه اطلس فرونشست می‎کند و تهیه نقشه مخاطرات فرونشست بر عهده سازمان زمین شناسی است. لذا باید از پتانسیل این دو سازمان در موضوع فرونشست به صورت بهینه استفاده گردد.

گفتنی است نماینده سازمان زمین‌‌‌شناسی نیز در این جلسه ضمن تشکر از فعالیت‎های انجام شده توسط سازمان نقشه‎برداری کشور از انجام مطالعات هیدرولوژی و زمین‌شناسی در استان البرز خبر داد و گفت: نقشه مخاطرات این استان در حال تهیه است.

مهندس جهانشاهی از سازمان آب منطقه‌ای استان البرز نیز طی سخنانی گفت: «از 3 سال قبل مطالعاتی در زمبنه فرونشست در این استان انجام شده و اطلس فرونشست تهیه شده توسط سازمان نقشه‌برداری کشور با کاهش میزان آب زیرزمینی در این استان مطابقت دارد». وی با اشاره به اینکه اثرات فرونشست در مهر شهر کرج نیز مشاهده شده و لوله‎های آب شرب شهری در این منطقه دچار شکستگی شده است، ادامه داد: «مشکلاتی که در مهرشهر ایجاد شده پیش علائمی برای سایر مناطق شهری استان است و لازم است سریعتر برای مقابله با این عارضه وارد عمل شویم».
 
مدیرکل ژئودزی و نقشه‎برداری زمینی سازمان نقشه‎برداری کشور در بخش دیگری از این نشست یادآورشد که پیش از این، استانداری البرز با واگذاری مکانی برای نصب ایستگاه دائم این سازمان موافقت کرده بود. در این نشست نیز مقرر شد که ادارات دولتی و فرمانداری‌ها این موضوع را بررسی و مکان مناسب را برای این امر تعیین نمایند. همچنین مقرر شد از اطلاعات جمع آوری شده در گذشته، یک بانک اطلاعاتی ایجاد شود.

لازم به ذکر است در نشست تخصصی بررسی مخاطرات و آسیب‌های ناشی از فرونشست در دشت‌های البرز، علاوه بر دکتر سعادت، دکتر حمیدرضا نانکلی رييس اداره ژئودزي و ژئوديناميك و مهندس سیاوش عربی معاون اداره كل ژئودزي و نقشه‌‌‌برداري زميني سازمان نقشه‌‌‌برداری کشور نیز حضور داشتند. در این نشست جمعی از مسؤولان استانی به نمایندگی از سازمان‎های آب منطقه‌ای، زمین‌شناسی، راه و شهرسازی، راهداری، شرکت گاز، محیط زیست و استانداری نیز حضور یافته بودند.
 
https://www.ncc.gov.ir/vdcc.0qsa2bqomla82.html
ncc.gov.ir/vdcc.0qsa2bqomla82.html
ارسال نظر
نام شما
آدرس ايميل شما
کد امنيتی