کد QR مطلبدریافت لینک صفحه با کد QR

دومین نقشه مناطق سیل‌زده جنوب کشور/ بیش از ۷۸ هزارنفر ساکن مناطق سیل‌زده‌ در کنارک سیستان و بلوچستان هستند

24 دی 1398 ساعت 14:56

سازمان نقشه‌برداری کشور نقشه مناطق سیل زده استان سیستان و بلوچستان- کنارک را منتشر کرد.این نقشه با استفاده از جدیدترین تصاویر ماهواره‌ سنتینل ۱ از مناطق جنوبی کشور (۲۲ دی ماه ۹۸) و با استفاده از اطلاعات مکانی و جمعیتی موجود در سازمان نقشه‌برداری کشور تهیه شده است.


به گزارش روابط عمومی سازمان نقشه‌برداری کشور، در این نقشه مناطق آب‌گرفته به رنگ قرمز دیده شده و علاوه بر نمایش سیل در مناطق مختلف، نشان دهنده راههای دسترسی به روستاها و مناطق سیل‌زده نیز می هست. ۷۸۵۸۹ نفر ساکن مناطق سیل‌زده در نقشه کنارک از استان سیستان و بلوچستان هستند. ۴۷۲۶۱ ساکن مناطق شهری و ۳۱۳۲۸ ساکن مناطق روستایی هستند.
 
نقشه فوق توسط کارشناسان اداره کل ژئودزی و نقشه برداری زمینی و با همکاری کارشناسان مدیریت کارتوگرافی و اطلس های ملی سازمان نقشه برداری کشور تهیه شده است.
 
گفتنی است اطلاعات و تصاویر ماهواره‌ای برای همگان قابل دسترس است؛ اما برای مدیریت بحران، این تصاویر باید تحلیل و آنالیز شده و اطلاعات مکانی معنادار و قابل بهره‌برداری به آنها اضافه شوند که از سوی سازمان نقشه برداری کشور این مهم، انجام میشود. کما اینکه پس از سیلاب فروردین ماه سال جاری نیز این کار انجام شد.

با بررسی وضعیت توپوگرافی زمین؛ اندازه گیری شیب و جهت حرکت آب، می‌توان آسیب‌ها و خسارت‎های حاصل از سیلاب‌های اخیر در کشور را کاهش داد. این بخش از  اطلاعات برای جهت دادن و خارج کردن آب از مناطق سیل‌زده تأثیر گذار است. این اطلاعات همچنین در پیش آگاهی و مدیریت بحران و جبران خسارت حوادث طبیعی بسیار مهم و تأثیرگذار است.
 
 نقشه مناطق سیل زده استان سیستان و بلوچستان- کنارک را اینجا مشاهده کنید.
 
 


کد مطلب: 1981

آدرس مطلب: https://www.ncc.gov.ir/fa/news/1981/دومین-نقشه-مناطق-سیل-زده-جنوب-کشور-بیش-۷۸-هزارنفر-ساکن-سیل-زده-کنارک-سیستان-بلوچستان-هستند

سازمان نقشه برداری کشور
  https://www.ncc.gov.ir