plus
reset
minus
plus
minus
تاریخ انتشارسه شنبه ۸ بهمن ۱۳۹۸ ساعت ۱۶:۴۴
کد مطلب : ۲۰۰۴
گام جدید همکاری با سازمان نقشه‌برداری

پیشنهاد معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری برای ساخت نخستین دوربین زنیت در ایران

رئیس کمیته ژئوماتیک معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری از مطالعات سازمان نقشه‌برداری کشور درباره دوربین رقومی زنیت استقبال و پیشنهاد کرد که نخستین نمونه از این دوربین در ایران، از سوی این معاونت و با اتکا بر ظرفیت و توان داخلی ساخته شود.
یاسر ابراهیمیان- رئیس کمیته ژئوماتیک معاونت علمی، فناوری ریاست جمهوری
یاسر ابراهیمیان- رئیس کمیته ژئوماتیک معاونت علمی، فناوری ریاست جمهوری
plusresetminus
به گزارش روابط عمومی سازمان نقشه‌برداری کشور یاسر ابراهیمیان رئیس کمیته ژئوماتیک معاونت علمی فناوری ریاست جمهوری در نشست تخصصی "روش‌های نوین تعیین موقعیت نجومی و کاربردهای آن"، ضمن تقدیر از این سازمان در برگزاری چنین نشست­ تخصصی‌ای، گفت: سازمان نقشه‌­برداری کشور نسبت به بسیاری از دیگر سازمان‌ها، به توسعه فناوری‌­های نوین علاقمند است که جای تشکر دارد.

وی با اشاره به نقش حمایتی معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری، گفت: خرسندم از اینکه با بهره‌­برداری مواجهیم که دقیقاً می‌داند چه نیازی دارد. سازمان نقشه‌برداری کشور به خوبی می‌داند که برای ارتقای فعالیت‌های ترازیابی خود حداقل 5 دوربین زنیت نیاز دارد تا در کمتر از 10 سال بیش از 400 هزار کیلومتر را ترازیابی دقیق کند.

به گفته وی، یکی از کمک‌های معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری، تحقیق درباره این سامانه خواهد بود تا دریابد که ساخت آن در شرکت‌های دانش‌بنیان امکان پذیر است یا بهتر است توسط افرادی انجام شود که کارشان ساخت تجهیزات نقشه‌­برداری است؟

پیشنهاد تفاهم‌نامه برای مطالعات عمیق‌تر بر روی دوربین زنیت
 رئیس کمیته ژئوماتیک معاونت علمی فناوری توصیه کرد که در قالب تفاهم‌نامه مشترکی میان این معاونت و سازمان نقشه‌برداری کشور، کارگروهی به بررسی علمی، فنی و جزئی این موضوع بپردازد و در جلسات تخصصی و منظم ماهانه خود، ضمن بررسی بیشتر جزئیات؛ به تمامی ابهامات و سوالات پاسخ دهد. از جمله اینکه آیا می‌شود با کشورهای دیگر نیز در این باره همکاری داشت؟  آیا می‌توان از ظرفیت نخبگان ایرانی که در کشورهای دیگر مشغول علم‌­اندوزی هستند، استفاده کرد؟

ابراهیمیان در ادامه از حمایت‌های مالی معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری سخن گفت و افزود: اگر مبالغ مورد نیاز کم باشد، می‌توان در قالب یکسری حمایت‌های مالی بلاعوض وارد عمل شد. اگر پروژه نرم‌­افزاری باشد، در قالب یک پروژه پایلوت از آن حمایت می‌­شود. اما زمانی که پروژه سخت افزاری و مبلغ سرمایه گذاری در آن بالا باشد، این معاونت در قالب اعطای تسهیلات کمک می­‌کند. تسهیلاتی که برای ساخت نمونه اولیه به تیمی سازنده اهدا شده و در صورت موفقیت می‌­توان این تسهیلات را به وام بلاعوض تبدیل کرد. از این رو  باید مشخص شود که آیا سازمان نقشه­‌برداری کشور در صورتی که هزینه تولید یک دوربین را معاونت علمی تقبل کند، و پروژه موفق شد، هزینه تولید چهار دوربین دیگر را می­‌تواند پرداخت کند یا خیر؟

وی بار دیگر بر ضرورت تشکیل کارگروهی برای بررسی دقیق‌تر این موضوع تاکید کرد تا ضمن نیازسنجی و تعیین مجری طرح، یک شرکت یا یک تیم کاری یا یک دانشگاه یا تیم پژوهشی خارج دانشگاه، متولی ساخت دوربین رقومی زنیت شود و زمان و هزینه اجرای کار را برآورد کند.

چگونگی حمایت از ساخت دوربین رقومی زنیت
رئیس کمیته ژئوماتیک معاونت علمی فناوری ریاست جمهوری در بخشی از این نشست در پاسخ به سوالی که به نوع حمایت این معاونت از پروژه ساخت دوربین رقومی زنیت اشاره داشت؛ گفت: در حال حاضر تمام تقاضاها از ما بر مبنای اعطای تسهیلات است؛ البته بعد از مدتی می‌­توان بسته به شرایط کار، این تسهیلات را به وام بلاعوض تبدیل کرد. از نظر مدیریتی این کار قابل حل خواهد بود. مطمئنم که سازمان نقشه‌برداری قابلیت اجرای این کار را دارد و می‌­تواند پروژه را به سرانجام برساند. کما اینکه مشابه همین همکاری را با سازمان هواشناسی داشتیم. در ابتدا تصور این بود که آن همکاری با تیم­‌های داخلی امکان پذیر نیست ولی بعد از دیدن نمونه کارهای داخلی، آنها نظرشان عوض شد. نکته مهم در این میان تسلط دستگاه بهره‌­بردار به موضوع و اطمینان از نتیجه کار است.

وی بر لزوم انتخاب تیم مناسبی برای پیگیری و اجرای این پروژه تاکید و عنوان کرد: این پروژه می‌تواند سرآغاز همکاری سازمان نقشه‌­برداری کشور و معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری باشد که ماحصل تفاهمنامه مشترک آنها در شهریورماه امسال به شمار می‌رود.

ابراهیمیان همچنین در پاسخ به اینکه حمایت مالی از پروژه‌هایی که جنبه تحقیق و توسعه دارند و پر ریسک هستند باید بیشتر جنبه بلاعوض داشته باشد یا تسهیلات، اضافه کرد: «اعطای تسهیلات در ابتدا بلاعوض نیست؛ برای اینکه شرکت­‌هایی وارد عرصه شوند که به عملکردشان مطئمنند و به نتیجه کارشان اعتقاد و اطمینان دارند. اگر از ابتدا به جای تسهیلات وام بلاعوض اعطا شود شرکت‌­های بیشتری اعلام آمادگی می­‌کنند؛ که لزوما توانمند نیستند. البته این موضوع مستلزم رایزنی دکتر ستاری و دکتر نوبخت رئیس سازمان برنامه و بودجه خواهد بود. وی بر این اساس از مهندس شفیعی رئیس سازمان نقشه‌برداری کشور خواست تا مکاتبات لازم برای تحقق این امر را به زودی آغاز کند تا هرچه سریعتر همکاری میان این دو نهاد، تحقق عینی بیابد.
https://www.ncc.gov.ir/vdch.vnit23nvkftd2.html
ncc.gov.ir/vdch.vnit23nvkftd2.html
ارسال نظر
نام شما
آدرس ايميل شما
کد امنيتی