plus
reset
minus
plus
minus
تاریخ انتشارجمعه ۹ اسفند ۱۳۹۸ ساعت ۲۳:۲۲
کد مطلب : ۲۰۶۶

معاون سازمان مدیریت بحران کشور: نگرانیم برخی اتوبان‌های یکباره دچار فروچاله شده و ماشین‌ها حین حرکت، سرنگون شوند!

مشکل فرونشست و سیلاب فقط و فقط متوجه آبخیزداری است
معاون امور آمادگی و مقابله‌ سازمان مدیریت بحران کشور گفت: «حلقه مفقوده و رمز موفقیت ما برای حل مشکل فرونشست و سیلاب‌ها؛ فقط و فقط آبخیزداری است».
معاون سازمان مدیریت بحران کشور: نگرانیم برخی اتوبان‌های یکباره دچار فروچاله شده و ماشین‌ها حین حرکت، سرنگون شوند!
plusresetminus
به گزارش روابط عمومی سازمان نقشه‌برداری کشور، محمد فرید لطیفی معاون امور آمادگی و مقابله‌ سازمان مدیریت بحران کشور در نشست تخصصی فرونشست‌ زمین (پایش و پهنه‌بندی مخاطرات) که در سازمان نقشه‌برداری کشور برگزار شد؛ گفت: «فرونشست یک اتفاق خزنده و تدریجی است که در کشور رخ می‌دهد و چون محسوس نیست عمدتاً غافلگیرمان می‌کند و در ایران پیشرفت چشمگیری داشته است».

وی با ابراز تاسف از اینکه موضوعات مربوط به مخاطرات طبیعی مغفول مانده و مشکلات زیادی برای مردم ایجاد می‌کند؛ ادامه داد: «متاسفانه این نگرانی‌ها می‌تواند در آینده صد چندان شود. شاید اگر ۱۵ سال پیش در مورد فرونشست صحبت می‌کردیم خیلی این موضوع به چشم نمی‌آمد ولی الان در سازمان مدیریت بحران، گزارش‌هایی دریافت می‌کنیم که نشان می‌دهد میزان فرونشست در کشور به شدت افزایش یافته است. در حوزه راه و راه آهن قبلا چنین مواردی را نداشتیم. اخیرا گزارشهایی به دست ما میرسد که حاکی از نگرانیهای از حوادثی در اتوبان‌ها و بزرگراه‌ها است. افزایش نرخ فرونشست در شریانهای حیاتی کشور به گونه‌ای است که ما نگرانیم برخی بزرگ‌راه‌ها و اتوبانهای کشور یکباره دچار فروچاله شوند و ماشین‌ها حین حرکت، سرنگون شوند!».

معاون امور آمادگی و مقابله‌ سازمان مدیریت بحران کشور با تاکید بر اینکه رویکرد کشور باید تغییر کند، خاطرنشان کرد: «مدیریت جامع حوضه آبخیز، حلقه مفقوده‌ای است که متاسفانه در کشور به دلیل تعارضات بین دستگاه‌ها  فراموش شده است. اختلاف سلیقه‌ها و  صنفی‌نگری‌ها  می‌تواند مشکلاتی را برای کشور به وجود آورد. وزارت جهاد کشاورزی و وزارت نیرو عموما اختلافاتی دارند که باید آنها را کنار بگذارند چراکه آسیبش را کل کشور می‌بیند. توزیع اعتباری در بخش آبخیزداری در سال‌های‌ گذشته به شدت کاهش پیدا کرده‌است. دستگاه متولی که وزارت جهاد کشاورزی است متاسفانه اقدامی برای جلوگیری از کاهش اعتبارات انجام نداده است. اخیرا مبلغی را از صندوق ذخیره ارزی برای پروژه آبخیزداری گرفته‌اند، ولی چند سال باید بگذرد؟! وقتی آبخوان تخریب شد دیگر هزار بار هزینه کردن هم بی فایده است».

وی مروری برحوزه آبخیزداری داشت و گفت: «میزان نزولات چه در بعد مکانی، چه زمانی و تغییرات اقلیم که در جابجایی‌ها دخیل است قاعدتاً می‌توانند تبعاتی برای کشور داشته باشند. میزان بارش تا امروز، از نظر حجم نزولات آسمانی تغییرات چندانی نکرده است اما ما چقدر توانسته‌ایم آن را در زیر زمین ذخیره کنیم؟ چه برنامه‌هایی در دستور کار داریم که به کاهش ذخیره نزولات آسمانی دامن زده است؟ 

لطیفی با بیان اینکه میزان نزولات آسمانی در ایران، 413 میلیارد متر مکعب در سال است؛ ادامه داد: «متاسفانه حدود 70 درصد از این نزولات تبخیر می‌شود. در مورد تبخیر آب چه اقدامی در کشور انجام داده‌ایم؟ آیا قرار نیست اقدامی صورت بگیرد؟ می‌توان در اقدامی به جای اینکه آب را در سطح ذخیره  کنیم، در زیرزمین و در سدهای زیرزمینی ذخیره کنیم. چرا به تکنولوژی پیشرفته که خاص ایرانی‌ها است؛ توجه نمی‌شود؟ چرا به موضوع قنات توجه نمی‌شود»؟

وی تصریح کرد: «مشکل در مدیریت است نه مباحث مالی، اما در حال حاضر همه موضوعات را گره می‌زنند به مسائل مالی، در حالی که بسیاری از چالش‌های مربوط به آب مدیریتی است».

لطیفی یادآور شد: «جمعیت ایران بعد از انقلاب تقریبا به دو برابر افزایش پیدا کرده، قبل از انقلاب حدودا 37 سد داشتیم، اما الان حدود 600 سد ساخته شده است. اتفاقی که افتاده این است که حجم اراضی تحت کشت افزایش پیدا کرده است و مصرف آب‌های سطحی و آب‌های زیر زمینی بالا رفته است. تمام مباحث قانونی و موضوعات تکلیفی فراموش شده و آنچه که ما شاهد هستیم بیان موضوع کاهش ذخیره نزولات آسمانی است و اینکه زمین در حال نشست است و آبخوان‌ها در حال از بین رفتن هستند. آنچه که ما در آینده شاهد خواهیم بود نبود آب و مهاجرت به کشورهای دیگر است. حجم ریزگردها هر ساله افزایش پیدا کرده است. در آینده مناقشات آبی به شدت افزایش پیدا خواهد کرد. در آینده مشکل ما مشکل نفت نیست، بلکه مشکل آب است».

معاون امور آمادگی و مقابله‌ سازمان مدیریت بحران کشور در بخش دیگری از صحبت‌های خود گفت: «برای جلوگیری از روند فرونشست باید این پدیده مرتبا پایش شود تا غافلگیر نشویم».

لطیفی گفت:  «18 مخاطره شناسایی شده و برای آن باید برنامه‌ریزی شود و طبیعی است که باید برای هر مخاطره مرکز پایش داشته باشیم که در حال حاضر این‌طور نیست. دستگاه‌ها احصا شده است و بر اساس وظایف ذاتی آن دستگاه‌ها تکالیف قانون مشخص شده است و در مورد فرونشست زمین هم این اتفاق افتاده است. در ماده 14 قانون مدیریت بحران دستگاه‌های متولی امر برای پایش مخاطرات مشخص شده‌اند. منابع اعتباری نیز در ماده 16 قانون آمده است و مسیر دریافت اعتبار مشخص شده است».

لطیفی در انتها گفت: «حلقه مفقوده و رمز موفقیت ما برای حل مشکل فرونشست و سیلاب‌ها؛ فقط و فقط آبخیزداری است».
 
نشست تخصصی فرونشست‌ زمین (پایش و پهنه‌بندی مخاطرات) به میزبانی سازمان نقشه‌برداری کشور و با همکاری سازمان زمین شناسی و اکتشافات معدنی روز سه شنبه 29 بهمن ماه 98 در سالن خلیج فارس سازمان نقشه‌برداری کشور برگزار شد.
https://www.ncc.gov.ir/vdcf.vd0iw6dxvgiaw.html
ncc.gov.ir/vdcf.vd0iw6dxvgiaw.html
ارسال نظر
نام شما
آدرس ايميل شما
کد امنيتی