plus
reset
minus
plus
minus
تاریخ انتشارچهارشنبه ۳۰ بهمن ۱۳۹۸ ساعت ۱۶:۰۰
کد مطلب : ۲۰۷۰

رئیس سازمان پیشگیری و مدیریت بحران شهر تهران: یک مرکز پایش برخط در تهران کافی نیست/ضرورت استفاده از ایستگاه‌های پایش تمامی دستگاه‌ها

رئیس سازمان پیشگیری و مدیریت بحران شهر تهران از تهیه پروپوزالی با عنوان «پیش نشانگری زلزله» از سوی این سازمان خبر داد که برای سازمان‌های مختلف جهت نظرخواهی ارسال شده تا نتیجه نهایی برای مدیریت بحران در پایتخت به کار گرفته شود.
رضا کرمی محمدی، رئیس سازمان پیشگیری و مدیریت بحران شهر تهران
رضا کرمی محمدی، رئیس سازمان پیشگیری و مدیریت بحران شهر تهران
plusresetminus
به گزارش روابط عمومی سازمان نقشه‌برداری کشور، رضا کرمی‌محمدی که به همراه معاونین خود برای آشنایی با فرونشست تهران به سازمان نقشهبرداری کشور آمده بود؛ در نشست روز چهارشنبه 30 بهمن‌ماه که در سالن خلیج فارس برگزار شد، گفت: «نظر سازمان پیشگیری و مدیریت بحران شهر تهران بر استفاده از خدمات سازمان‌های تخصصی کشور همچون سازمان نقشه‌برداری کشور برای کنترل مواردی همچون فرونشست است و امیدواریم از دانش تخصصی این سازمان در پایش پوسته زمین وجلوگیری از تداوم روند رو به رشد فرونشست بتوانیم بهره لازم را ببریم».

رئیس سازمان پیشگیری و مدیریت بحران شهر تهران، افزود: «پروپوزالی با عنوان پیش نشانگری زلزله تهیه کرده‌ایم و تقاضا داریم سازمان نقشه‌برداری کشور هم در این باره نظر تخصصی خود را ارائه دهد. برنامه مدنظر سازمان پیشگیری و مدیریت بحران شهر تهران، ایجاد یک مرکز پایش برای مخاطرات مختلف در شهر اعم از سیل و زلزله و فرونشست و حرکت گسل‌هاست. برای پیش‌بینی وقوع احتمالی سیل با سازمان هواشناسی وارد مذاکره شده‌ایم و میز پایش آن را با کارشناسان هواشناسی پیاده‌سازی خواهیم کرد. کارشناسان سازمان هواشناسی به صورت دائمی در این مرکز مستقر خواهند بود و به صورت زنده، اطلاعات را پایش و در دسترس قرار می‌دهند. امیدواریم به این ترتیب قابلیت پیش‌بینی وقوع سیلاب‌های احتمالی را بیابیم».

کرمی‌محمدی با اشاره به اهمیت داده‌های مکانی در مدیریت و کنترل بحران‌های شهری نیز عنوان کرد: «اگر سازمان نقشه‌برداری کشور طرحی در این باره آماده کند، از آن استقبال می‌کنیم، طرحی که محل دقیق گسل‌های تهران، جهت حرکت آنها و محلهای دقیق فرونشست و مسیر گسترش آنها را مشخص کند، اطلاعات مطمئن‌تر و چند منظوره‌ای ارائه دهد که در مدیریت و کنترل آنها موثر باشد».

به گفته وی، در شمال تهران گسل‌های بیشتری فعالند و در جنوب تهران نیز با مشکل فرونشست روبرو هستیم. از این رو برای ایجاد ایستگاه‌های GNSS در تهران باید بدانیم که پایش کدام یک از این موارد مهمتر است تا ایستگاه‌های جدید را در معرض آنها ایجاد کنیم.

رئیس سازمان پیشگیری و مدیریت بحران شهر تهران، از لزوم مذاکره با مرکز فاوا (فناوری اطلاعات و ارتباطات) برای بررسی شکل و مدل استفاده از ایستگاه‌های این مرکز سخن گفت و افزود: «شهر باید بیشترین استفاده را از این ایستگاه‌ها داشته باشد و همه سازمان‌ها باید بتوانند از اطلاعات ذخیره شده در این ایستگاه‌ها برای اهداف سازمانی و تخصصی خود بهره ببرند. سود و نتیجه نهایی از داده‌های گردآوری شده در ایستگاه‌های مختلف پایش وضعیت شهر، باید به شهروندان برسد و به نوعی باید استفاده از آن برد-برد باشد. آنچه مسلم است اینکه یک مرکز پایش برخط، برای پایش موارد مختلف در شهر تهران کافی نیست و باید از ظرفیت دیگر سازمان‌ها و ایستگاههای پایش موقعیتی که دارند بیشتر بهره برد.»

وی در پایان با طرح این سوال که «در بحث فرونشست چه کاری می‌توان کرد؟ و چه کار اضافه‌تری از اقداماتی که سازمان نقشه‌برداری انجام داده، می‌توان صورت داد؟»؛ گفت: باید بررسی شود که مابقی اقدامات از نوع مقابله‌ای است یا خیر؟ بایدیک نقطه را برای شروع مشخص کنیم که کاربری سازمان پیشگیری و مدیریت بحران شهر تهراندر آن مشخص باشد و برنامه‌ریزی بر اساس همان صورت بگیرد.»
 
https://www.ncc.gov.ir/vdca.0nuk49nww5k14.html
ncc.gov.ir/vdca.0nuk49nww5k14.html
ارسال نظر
نام شما
آدرس ايميل شما
کد امنيتی