plus
reset
minus
plus
minus
تاریخ انتشارچهارشنبه ۳۰ بهمن ۱۳۹۸ ساعت ۱۵:۳۵
کد مطلب : ۲۰۸۳

توکلی: لزوم استفاده از نقشه‌های زیرزمینی برای پایش فرونشست تهران

فرخ توکلی مشاور رئیس سازمان نقشه‌برداری کشور، در نشست مشترک این سازمان با سازمان پیشگیری و مدیریت بحران شهر تهران روز چهارشنبه ۳۰ بهمن، گفت: «برای پایش فرونشست تهران لزوم استفاده از نقشه‌های زیرزمینی امری ضروری است».
توکلی: لزوم استفاده از نقشه‌های زیرزمینی برای پایش فرونشست تهران
plusresetminus
به گزارش روابط عمومی سازمان نقشه‌برداری کشور، دکتر فرخ توکلی مشاور رییس سازمان نقشه‌برداری کشور در این نشست اظهار داشت: «می‌بایست رفتار گسل‌های اطراف شهر تهران رصد و پایش شود. بدین منظور  نقشه گلس‌های این منطقه از سازمان زمین‌شناسی کشور و پژوهشگاه بین‌المللی کشور تهیه شده و شبکه‌ای به صورت پروفیل‌های شمالی-جنوبی عمود بر گسل‌ها طراحی شده است. برای این طراحی تیمی از سازمان نقشه‌برداری کشور، سازمان زمین‌شناسی و پژوهشگاه بین‌المللی زلزله و سازمان مدیریت بحران تشکیل شد».
 
وی افزود: «برای شناسایی گسلهای داخل شهر لازم است تا اندازه‌گیری‌های ثقل، ترازیابی و GPS انجام شده و در دراز مدت تکرار شود. با تغییراتی که در این گسلها اتفاق می‌افتد این گسلها را به صورت غیر مستقیم می توان شناسایی کرد».

وی خاطرنشان کرد: «به علت این که سطح آبهای زیرزمینی در این چند سال به شدت تغییر کرده است؛ در جنوب شهر تهران به علت بافت ریزدانه زمین همراه با کاهش سطح آبهای زیر زمینی، پدیده فرونشست اتفاق می‌افتد. ولی در قسمت‌های شمالی شهر به علت درشت‌دانه بودن بافت زمین، همراه با کاهش سطح آبهای زیرزمینی پدیده فرونشست کمتر رخ می‌دهد و یا اصلا اتفاق نمی‌افتد و فضای زیر زمین خالی می‌ماند. یا در مواردی به علت تغییر مسیر آب قنات‌ها، زمین‌ها شسته شده و زیر زمین خالی شده است. این خالی بودن زیر زمین شرایط مناسبی را برای فروریزش و فروچاله فراهم می‌کند. برای شناسایی فضاهای خالی زیر زمین که طبیعی و یا غیرطبیعی ایجاد شده است باید از تکنیک‌هایی مانند GPR، ثقل سنجی و TM استفاده کنیم».
 
توکلی تصریح کرد: «موضوع دیگری که باید مورد توجه بیشتری قرار بگیرد، قانون مدیریت بحران کشور است. این قانون متناسب با توانایی‌ها و شرح وظایف دستگاههای اجرایی تدوین نشده است. خیلی از سازمان‌ها و دستگاه‌های اجرایی در قانون در نظر گرفته نشده است البته در حال حاضر سعی می‌کنند که این نقیصه را در آیین نامه‌های اجرایی جبران کنند ولی به نظر من این موضوع شرایط را پیچیده‌تر کرده و بروکراسی را افزایش می‌دهد».
 
وی در خاتمه با اشاره به اهمیت زیرساخت ملی داده مکانی در مدیریت بحران، گفت: «دستگاه‌های مختلف درگیر در مدیریت بحران، باید در جهت بهبود کیفیت کنترل بحران، اطلاعات خود را در زیرساخت اطلاعات مکانی SDI به اشتراک بگذارند». 
 
تنظیم کننده : مریم صادقی
https://www.ncc.gov.ir/vdce.v8wbjh87x9bij.html
ncc.gov.ir/vdce.v8wbjh87x9bij.html
ارسال نظر
نام شما
آدرس ايميل شما
کد امنيتی