plus
reset
minus
plus
minus
تاریخ انتشارجمعه ۹ اسفند ۱۳۹۸ ساعت ۱۳:۴۲
کد مطلب : ۲۰۸۵
در نشست مشترک با مسؤولان سازمان پیشگیری و مدیریت بحران شهر تهران:

معاون فنی سازمان نقشه‌برداری کشور نقش زیرساخت ملی داده‌مکانی در مدیریت بحران را تشریح کرد

مهندس پیمان بکتاش گفت: «ایجاد این زیرساخت برای مدیریت بحران بسیار کاربردی است؛ چراکه زیر ساخت داده مکانی، بستری است که امکان تبادل اطلاعات بین دستگاه‌های اجرایی یعنی آن دسته از دستگاه‌هایی که متولی مدیریت بحران هستند از جمله هلال احمر، پلیس، آتشنشانی، وزارت کشور، شهرداری، استانداری، سازمان نقشه‌برداری را فراهم می‌کند و همه می‌توانند با استفاده از این بستر اطلاعات خود را به اشتراک بگذارند و درگاهی دارد به نام ژئوپورتال که امکان جستجوی داده را با استفاده از فراداده فراهم می‌کند. این زیرساخت مثل مسیری است که شریان حرکت داده را فراهم می‌کند تا از طریق یک درگاه واحد در اختیار متولیان مدیریت بحران قرار گیرد».
معاون فنی سازمان نقشه‌برداری کشور نقش زیرساخت ملی داده‌مکانی در مدیریت بحران را تشریح کرد
plusresetminus
مهندس پیمان بکتاش معاون فنی سازمان نقشه‌‌‌برداری کشور در نشست مشترک با مسؤولان سازمان پیشگیری و مدیریت بحران شهر تهران به معرفی فعالیت‌های سازمان نقشه‌برداری کشور در راستای مدیریت بحران پرداخت.

وی گفت:«سازمان نقشه‌‌‌برداری کشور یک سازمان حاکمیتی برای فعالیت‌های مهندسی نقشه‌برداری و تولید و ارائه اطلاعات مکانی پایه است». او از جمله مهمترین فعالیت‌های این سازمان به انجام امور مرتبط با مهندسی نقشه‌برداری شامل؛ ژئودزی و ژئودینامیک، فتوگرامتری و سنجش از دور، سامانه‌های اطلاعات مکانی، زیرساخت داده‌های مکانی، کارتوگرافی و اطلس‌های ملی، هیدروگرافی و امور جزر و مدی و بخش‌های دیگری تحت عنوان نظارت و کنترل فنی، بخش استانداردسازی مهندسی نقشه‌برداری، تحقیق و توسعه و همکاری منطقه‌ای و بین المللی اشاره کرد.

معاون فنی سازمان نقشه‌برداری کشور اظهار داشت: «با رویکرد مدیریت بحران می‌توانیم به موارد دیگری از فعالیت‌های این سازمان بپردازیم؛ که از آن جمله زمین‌لرزه است. از حدود دو دهه پیش شبکه ایستگاه‌های دائمی GNSS متناسب با توزیع جمعیت و وجود گسل‌ها، با استفاده از گیرنده‌های GPS در کل کشور مستقر و جانمایی شده است. حدود 145 ایستگاه دائمی GNSS یا شبکه GPS را در کل کشور داریم که به‌‌‌طور مستمر مختصات پوسته زمین را اندازه‌‌‌گیری می‌کنند و سری زمانی مختصات دریافت می‌شود که در پیشآگاهی زمین‌لرزه می‌توان از آن استفاده کرد. چرا که با این مختصات می‌توانیم به حرکات پوسته زمین و در واقع نرخ کُرنش وارد شده به پوسته زمین برسیم. این ایستگاه‌ها همچنین میتوانند تغییرات ارتفاعی پوسته زمین را نشان دهند و بنابر این میتوان پایین‌رفتگی زمین را هم مورد مطالعه قرار داد که برای مطالعه فرونشست کاربرد دارد».

وی گفت: «ایجاد و توسعه شبکه ترازیابی دقیق درجه یک، دو و سه از گذشته در دستور کار سازمان نقشه‌برداری کشور بوده و در کل کشور در دو دوره زمانی به صورت توزیع یافته این ترازیابی انجام شده است و اطلاعات ارتفاعی مسیرهای ترازیابی به طور کامل مشخص شده است».

بکتاش در ادامه به ایستگاه‌های رفتارسنجی قله دماوند اشاره کرد و گفت: «اندازه‌گیری‌ها می‌تواند به شناخت رفتار آتشفشانی این قله کمک کند. موضوع لغزش زمین را هم میتوان بررسی کرد تا پیش از لغزش سنگ‌ها و صخره‌ها بتوان آگاهی لازم را کسب کرده و از ایجاد خسارت پیشگیری کرد».

او در ادامه گفت: «ایستگاه‌های DGPS می‌تواند در تکمیل داده‌های شبکه ترازیابی دقیق نیز مفید باشد. همچنین استفاده از تکنیک‌های ثقل‌سنجی و محاسبه گرانش زمین، می‌تواند در اندازه‌گیری تغییر ارتفاع و محاسبه فرونشست مفید باشد. تصاویر راداری و InSAR از دیگر روش‌های مورد استفاده در سازمان نقشه‌برداری کشور در تعیین نرخ فرونشست را در مناطق مختلف ایران بوده، که مجموعه این روش‌ها و تکنیک‌ها را در تهیه اطلسهای فرونشست پهنه‌های مختلف کشور مورد استفاده قرار داده‌ایم».

معاون فنی سازمان نقشه‌برداری کشور همچنین گفت: «فرونشست‌هایی از دهه هشتاد در مناطق مهم کشور از جمله فرودگاه‌های امام خمینی و مهر آباد و دشتهای جنوب و جنوب شرقی تهران رخ داده و سازمان نقشه برداری کشور و نیز سازمان زمین شناسی متوجه شده و اعلام کرده اند. حدود 45  اطلس فرونشست از مناطق مختلف ایران تهیه شده و در اختیار مسئولین قرار گرفته است».

وی گفت: «همچنین از تکنیک فتوگرامتری با استفاده از ناوگان هوایی برای عکسبرداری از مناطق بحران زده بهره می برد و با عکس های به دست آمده، نقشه ها و اطلس های برآورد تخریب و بحران را تهیه و انتشار می دهد که از آن جمله می توان به نقشه های مربوط به بم و اخیرا سرپل ذهاب اشاره کرد».

بکتاش در بخشی دیگر از سخنان خود گفت: «همین روند را برای نقشه های مناطق متاثر از سیل هم داریم که از آن جمله برای سیل های اخیر در مناطق خوزستان و گلستان در فروردین امسال با استفاده از تصاویر راداری ماهواره سنتینل انجام شد و سپس سازمان با تکنیک هایی که دارد نقشه ها را تهیه میکند. اخیرا هم برای سیل های  استانها ی هرمزگان و سیستان و بلوچستان، سازمان نقشه های مناطق تحت تاثیر سیل را تهیه کرد که ما مستقیما آنها را در اختیار سازمان مدیریت بحران قرار دادیم و خوشبختانه خیلی مورد استفاده قرار گرفت و بازخورد بسیار مثبت داشت».

مهندس بکتاش در ارتباط با فعالیت‌های آبنگاری و امور جزر و مدی گفت: «سازمان نقشه‌برداری کشور با استفاده از اطلاعات تراز دریا و داده‌های ایستگاههای جزر و مدی خود در هشدار برای سونامی و اعلام تغییرات سطح آب به افزایش ایمنی دریانوردی و کشتیرانی کمک می‌کند».

او همچنین یادآور شد: «سازمان نقشه‌برداری کشور طبق تفاهم‌نامه نحوه اجرای ماده یازده قانون احکام دائمی برنامه‌های توسعه کشور، موظف به ایجاد سامانه‌ای برای دسترسی برخط به دادههای مکانی شده است. در این راستا، ژئوپورتال زیرساخت داده‌های مکانی ملی را ایجاد کرده که از اجزاء اصلی زیرساخت داده مکانی ملی است. ایجاد این زیرساخت برای مدیریت بحران بسیار کاربردی است؛ چراکه زیر ساخت داده مکانی، بستری است که امکان تبادل اطلاعات بین دستگاه‌های اجرایی یعنی آن دسته از دستگاه‌هایی که متولی مدیریت بحران هستند از جمله هلال احمر، پلیس، آتشنشانی، وزارت کشور، شهرداری، استانداری، سازمان نقشه‌برداری را فراهم می‌کند و همه می‌توانند با استفاده از این بستر اطلاعات خود را به اشتراک بگذارند و درگاهی دارد به نام ژئوپورتال که امکان جستجوی داده را با استفاده از فراداده فراهم می‌کند. این زیرساخت مثل مسیری است که شریان حرکت داده را فراهم می‌کند تا از طریق یک درگاه واحد در اختیار متولیان مدیریت بحران قرار گیرد».

وی ادامه داد: «همین اقدام از طریق اپلیکیشن‌های تحت موبایل هم انجام شده و شما می‌توانید همین الان به صورت برخط وضعیت فرونشست استان تهران و حومه آن و جنوب تهران را کاملاْ ملاحظه کنید. وضعیت نقشه‌های سیلاب در بازه‌های زمانی مختلف نیز در این اپلیکیشن وجود دارد».

وی در خصوص ایستگاهی GNSS گفت: «متاسفانه در حال حاضر در شهر تهران فقط یک ایستگاه پایش تغییرات پوسته زمین داریم که قطعا ناکافی است. در کشوری مثل  ژاپن با مساحتی بسیار کمتر از کشور ما، 1200 ایستگاه از این نوع وجود دارد در حالیکه همانطور که قبلا گفته شد در کشور ما مجموعاٌ 145 ایستگاه مستقر شده‌است. بنابر این ما از این نظر در فقر بسیار زیادی هستیم و بارها و بارها نیز مکاتبه نموده‌ایم که امیدواریم به نتیجه برسد و افزایش این ایستگاه‌ها امکان‌پذیر شود. با وجود گسل‌های مختلف در اطراف تهران از جمله گسل شمال تهران، گسل ری و کهریزک، نداشتن ایستگاه‌های دائمی بر روی این گسل‌ها فقر ژئوماتیکی کشور محسوب می‌شود و باید برای آن چاره‌ای اندیشیده شود. در تصویب‌نامه  25 تیر ماه 96 هیئت وزیران در خصوص افزایش ایمنی حوزه شریانهای حیاتی شهر تهران به سازمان نقشه‌برداری کشور ماموریت داده شده تا پایش حرکات پوسته زمین را انجام دهد و سازمان نیز با امکانات خود این مهم را به انجام می‌رساند».

در بخش دیگری از جلسه مهندس بکتاش یادآور شد: «دعوت از نمایندگان محترم مجلس در شهر تهران و اعضای شورای اسلامی شهر تهران برای حضور در برنامه‌های بازدید میدانی و تورهای فرونشست از دیگر فعالیت‌های ما در حوزه پیشگیری و مدیریت بحران شهر تهران بود. به دنبال هشدارهای سازمان نقشه‌برداری کشور به سازمان مدیریت بحران، رئبس این سازمان مکاتباتی با استانداران یازده استان داشت و  درخواست نمود تا مانع از استقرار تاسیسات مهم در مناطق تحت تأثیر فرونشست شوند».

معاون فنی سازمان نقشه‌برداری کشور در پایان گفت: «با توجه به توان علمی خوبی که در کارشناسان سازمان ما وجود دارد، امیدواریم همکاری‌ها با سازمان پیشگیری و مدیریت بحران شهر تهران افزایش یابد. بر این اساس اخیرا جلسات کارشناسی میان دو سازمان برگزار شده و به نتایج خوبی برای همکاری رسیدیم و طرح خوبی بر اساس تصویب‌نامه هیئت وزیران آماده شده است».

نشست مشترک رئیس سازمان نقشه‌برداری کشور و جمعی از کارشناسان آن با رئیس و تعدادی از مدیران و کارشناسان سازمان مدیریت بحران روز چهارشنبه ۳۰ بهمن ماه سال جاری در سازمان نقشهبرداری کشور صورت گرفت.
https://www.ncc.gov.ir/vdcg.79xrak9znpr4a.html
ncc.gov.ir/vdcg.79xrak9znpr4a.html
ارسال نظر
نام شما
آدرس ايميل شما
کد امنيتی