plus
reset
minus
plus
minus
تاریخ انتشاريکشنبه ۳ فروردين ۱۳۹۹ ساعت ۱۴:۳۳
کد مطلب : ۲۱۲۴

نقش اطلاعات مکانی در مبارزه با ویروس کرونا

این روزها مراکز تجاری و اقتصادی کشورهای زیادی تعطیل شده‌اند، دولت‌ها محدودیت‌های شدید مسافرتی ایجاد کرده‌اند، شرکت‌ها دفاتر خود را تعطیل کرده‌اند. واضح است که شیوع ویروس کرونا در سراسر جهان تأثیر زیادی بر اقتصاد و زندگی روزمره ما گذاشته است. در این مقاله می‌خواهیم نقش اطلاعات مکانی را در مبارزه با گسترش و رصد همه‌گیری این ویروس کشنده نشان دهیم.
نقش اطلاعات مکانی در مبارزه با ویروس کرونا
plusresetminus
به گزارش روابط عمومی سازمان نقشه‌برداری کشور؛ شرکت Esri  خالق نرم‌افزارArcGis  با تمام توان نحوه گسترش ویروس را در جهان دنبال می‌کند و تیمی با ارائه نقشه‌های (Esri Story Map)، آخرین تحولات مربوط به شیوع ویروس را رصد می‌کنند.

شکل 1: داشبورد شیوع ویروس کرونا در جهان (این تصویر مربوط به 18 مارس 2020 است)

نقشه ها و نمودارهای موجود در Esri Story Map روزانه به روز می‌شوند، این نقشه‌ها موارد تائید شده و پیش‌بینی شده ویروس کرونا که بر اساس آماری که توسط دانشگاه جان هاپکینز تهیه شده است، را مرور می‌کند. همچنین این نقشه‌ها نحوه شیوع ویروس کرونا را در مقایسه با  اپیدمی‌های قبلی مانند MERS و SARS نشان  می‌دهد. "آمارهای موجود نشان می‌دهد كه كرونا ویروس جدید نسبت به ویروس‌های هم خانواده‌اش ویروسی كمترکشنده است. اگرچه شیوع مداوم منجر به مرگ بیش از 7000 نفر شده است (تقریباً پنج برابر بیشتر از SARS و MERS) ولی میزان تلفات جهانی آن در حدود 4 درصد است.  نرخ مرگ و میر جهانی برای SARS حدود 10 درصد، و برای MERS حدود 35 درصد بود.
 
نحوه انتشار و شیوع ویروس کرونا
شیوع ویروس کرونا از دسامبر سال 2019 در ووهان، مرکز استان هوبی و بزرگترین شهر در مرکز چین با جمعیتی حدود 11 میلیون نفر آغاز شد. اپیدمیولوژیست‌ها منبع احتمالی شیوع آن را در بازار عمده فروشی غذاهای دریایی Huanan در مرکز شهر ووهان ردیابی کرده‌اند، جایی که آنها معتقدند این ویروس ابتدا از حیوانات به انسان منتقل شده است. نقشه داستان جامع و بسیار آموزنده که توسط Esri تهیه شده است حاوی تصاویر هوایی از بازار در ووهان است.

شکل 2: نقشه  به روز از موارد تائید شده و احتمالی موارد ویروس جدید کرونا. (18 مارس 2020 ، منبع: دانشگاه جان هاپکینز)

آخرین آمار مربوط به موارد و تأسیسات کروناویروس در سراسر جهان، توسط مرکز علمی و مهندسی سیستم‌ها (CSSE) در دانشگاه جان هاپکینز (JHU) ارائه می‌شود و استفاده از آن رایگان است.

لورن گاردنر، اپیدمیولوژیک دانشگاه جان هاپکینز که بر روی چگونگی  شیوع این بیماری کار می‌کند، می‌گوید: "مهم است که بدانیم چگونه بین توصیه‌ها و اطلاعاتی که از طرف مقامات بهداشت عمومی و دانشمندان انجام می‌شود، در مقابل اطلاعات غلط و تحریف کننده‌ای که در جامعه ترس غیر ضروری ایجاد می‌کند، تمایز قائل شویم".

اطلاعات حاصل از داده‌های اطلاعات مکانی معتبر و دقیق، به اضافه تمام دانش علمی ویروس شناسان مشهور و سایر متخصصان پزشکی، منبع اصلی و اساسی برای مسئولان است. ما فقط در صورت موفقیت در همبستگی جهانی می‌توانیم با ویروس کرونا نبرد کنیم. این پیام برای دولت‌های سراسر جهان کاملاً واضح است. اکنون زمان دفن رقابت‌هاست، زیرا همکاری‌های بین المللی تنها راه اساسی غلبه بر این بحران خواهد بود.

منابع:
 
https://www.gim-international.com/content/news/the-role-of-geoinformation-in-combating-coronavirus
https://storymaps.arcgis.com/stories/4fdc0d03d3a34aa485de1fb0d2650ee0
https://www..heathmap.org/covid-19/
 
 
https://www.ncc.gov.ir/vdca.unuk49n6y5k14.html
ncc.gov.ir/vdca.unuk49n6y5k14.html
ارسال نظر
نام شما
آدرس ايميل شما
کد امنيتی