کد QR مطلبدریافت لینک صفحه با کد QR

خبر خوش برای تالاب هامون جازموریان/ افزایش سطح آبگرفتگی در نتیجه سیل اخیر؛ جان دوباره به تالاب بخشید

10 فروردين 1399 ساعت 12:35

سیل فروردین 1399 اگرچه برای استان کرمان، خبر خوشی نبود اما با ارتقای سطح آبگرفتگی دریاچه جازموریان، جانی دوباره به آن بخشید.


به گزارش روابط عمومی سازمان نقشه‌برداری کشور، تالاب «هامون جازموریان» واقع در مرز استان‌های سیستان و بلوچستان و کرمان که در یکسال اخیر چندین بار آبگیری شده بود؛ اوایل دی‌ماه، رمق چندانی نداشت اما در اثر بارندگی‌های اواخر دی ماه سال گذشته (1398) وسعت آبگیری آن تا حدود 1000 کیلومترمربع افزایش یافت. بارندگی‌های فروردین ماه سال 1399 باردیگر بر وسعت آبگرفتگی جازموریان افزود و آن را تا حدود 1350 کیلومترمربع افزایش داد.

متخصصان سازمان نقشه‌برداری کشور، میزان آبگرفتگی هامون جازموریان را پس از بارندگی‌های اخیر بر اساس پردازش داده‌های ماهواره‌ای سنتینل 2A در دو برهه زمانی اول اسفند ماه ۱۳۹۸و ۷ فروردین ماه ۱۳۹۹ با روش NDWI و تلفیق باندهای مختلف سنتینل ۲، برآورد کرده‌اند. برآوردها حاکی از رشد ۳۵ درصدی مساحت آب جازموریان در این بازه زمانی است که بسته به میزان بارندگی‌های روزانه می‌تواند همچنان متغیر باشد.

نقشه محدوده جدید دریاچه در اختیار مقامات استانی قرار گرفت.


کد مطلب: 2143

آدرس مطلب: https://www.ncc.gov.ir/fa/news/2143/خبر-خوش-تالاب-هامون-جازموریان-افزایش-سطح-آبگرفتگی-نتیجه-سیل-اخیر-جان-دوباره-بخشید

سازمان نقشه برداری کشور
  https://www.ncc.gov.ir