Please ensure Javascript is enabled for purposes of website accessibility
plus
reset
minus
plus
minus
تاریخ انتشارشنبه ۱۳ ارديبهشت ۱۳۹۹ ساعت ۱۴:۲۶
کد مطلب : ۲۲۴۷
شفیعی در نشست تخصصی «نجوم و ژئودزی؛ از گذشته تا حال» عنوان کرد:

پایه و اساس نقشه‌برداری؛ ژئودزی و تعیین موقعیت است که ارتباط نزدیکی با نجوم دارد

مهندس مسعود شفیعی رییس سازمان نقشه‌برداری کشور در نشست تخصصی «نجوم و ژئودزی؛ از گذشته تا حال» گفت: «پایه و اساس نقشه‌برداری؛ ژئودزی و تعیین موقعیت است که ارتباط نزدیکی با نجوم دارد. باید با تکنولوژی روز، همچنان بهترین استفاده را از علم نجوم در پیش‌برد اهداف نقشه‌برداری داشته باشیم.»
پایه و اساس نقشه‌برداری؛ ژئودزی و تعیین موقعیت است که ارتباط نزدیکی با نجوم دارد
plusresetminus
به گزارش روابط عمومی سازمان نقشه‌برداری کشور، مسعود شفیعی در نشست تخصصی «نجوم ژئودزی؛ از گذشته تا حال» که به بهانه روز جهانی نجوم از سوی این سازمان برگزار شده بود گفت: «ستاره‌شناسی و نجوم به عنوان دانش‌های برتر بشر هستند که از ابتدا و زمانهای خیلی دور کاربردی بودهاند. از سوی دیگر دانش نقشه‌برداری با گرایش‌های متعدد در زندگی بشر تأثیرگذار بوده که پایه و اساس بسیاری از این گرایش‌ها ژئودزی است».
 
وی با بیان اینکه تعیین موقعیت یا همان ژئودزی در کنار علم ستاره‌شناسی ابزاری برای شناسایی مسیرها و موقعیت جعرافیایی بشر بوده است؛ افزود: «نجوم و ژئودزی دو علم کاربردی هستند که از آغاز حیات بشر پیوندی ناگسستنی داشتهاند.»
 
شفیعی خاطرنشان کرد: «پیشرفت تکنولوژی و استفاده از ابزار روز دنیا در حوزه نجوم و ژئودزی می‌تواند در کاربرد هر چه بهتر این علوم مؤثر باشد. در همین راستا بهره‌مندی از دوربین رقومی زنیت می‌تواند به عنوان یکی از ابزارهای روز دنیا برای استفاده از علم نجوم در پیشبرد اهداف نقشه‌برداری موثر باشد. استفاده از چنین ظرفیتی در سازمان نقشه‌برداری کشور دنبال می‌شود تا به نحو مطلوب از چنین تکنولوژی‌ جهت موقعیت یابی دقیق استفاده شود.»
 
وی در پایان؛ این نشست را فرصت مغتنمی برای به اشتراک‌گذاری و ‌تبادل دانش عالمانه نجوم و ژئودزی دانست.
 
گفتنی است نشست تخصصی «نجوم ژئودزی؛از گذشته تا حال» صبح روز شنبه ۱۳ اردیبهشت‌ماه و به مناسبت روز و هفته جهانی نجوم با حضور معاونین و مدیران سازمان نقشه‌برداری کشور و نیز کارشناسان و متخصصین حوزه نجوم و ژئودزی در سالن خلیج فارس سازمان نقشه‌برداری کشور برگزار شد.
 
تنظیم کننده : مریم صادقی
https://www.ncc.gov.ir/vdcg.t9xrak9xupr4a.html
ncc.gov.ir/vdcg.t9xrak9xupr4a.html
ارسال نظر
نام شما
آدرس ايميل شما
کد امنيتی