Please ensure Javascript is enabled for purposes of website accessibility
plus
reset
minus
plus
minus
تاریخ انتشارشنبه ۱۳ ارديبهشت ۱۳۹۹ ساعت ۱۶:۳۵
کد مطلب : ۲۲۴۹

عیوض‌زاده: با تلفیق اطلاعات نجوم و ژئودزی، مشکلی در مسیریابی نخواهیم داشت

نشست تخصصی نجوم ژئودزی، از گذشته تا حال در تاریخ ۱۳ اردیبهشت ماه سال جاری، با حضور مهندس مسعود شفیعی رییس سازمان نقشه برداری کشور و جمعی از معاونین، مدیران و کارشناسان این سازمان و متخصصین علم نجوم از سازمان فضایی ایران برگزار شد.
عیوض‌زاده: با تلفیق اطلاعات نجوم و ژئودزی، مشکلی در مسیریابی نخواهیم داشت
plusresetminus
به گزارش روابط عمومی سازمان نقشه برداری کشور، مهندس بهنام عیوض‌زاده کارشناس ژئودزی این سازمان در نشست مذکور با اشاره به آیه 97 سوره انعام، در مورد نجوم گفت: در این آیه آمده است که خداوند نجوم را برای شما قرار داد تا در تاریکی‌ها، خشکی‌ها و دریاها هدایت شوید. بنابراین توصیه قرآن است که ما علم نجوم را حتما یاد بگیریم. در خطبه 78 نهج البلاغه هم به موضوع استفاده از نجوم اشاره شده است. البته در علم نجوم، این خشکی و دریا را به اسم «فی» و «لاندا» می‌شناسیم».

به گفته وی، اگر فی و لاندا را داشته باشیم و با آزیموت هم آشنا باشیم، هیچ مشکلی برای مسیریابی وجود نخواهد داشت و هرگز گم نخواهید شد. بنابراین ارزشمند است که ما امروزه برای نجوم وقت بگذاریم و برای آن مناسبت‌هایی را مقرر کرده و از افرادی که در این زمینه تلاش کرده‌اند همچون آقایان سمساری، مرحوم نوری و ... تجلیل کنیم.

این کارشناس ژئودزی در بخش دیگری از صحبت‌های خود گفت: انسان از ابتدای خلقت ستاره‌ها را دیده و برای اینکه بتواند از آنها برای تعیین راه و مسیر کمک بگیرد، سراغ صور فلکی رفته است. 88 صورت فلکی را در کاتالوگ‌های ستارگان به روشنی می توان دید. در داستان‌های زیادی از جمله ایلیا و ادیسه، هومر و داستان‌های تاریخی دریانوردها به مسیر یابی از طریق نجوم اشاره شده است که کار بسیاری مشکلی بوده. امروزه فانوس دریایی، دکل و GPS را بکار می‌بندیم اما در آن زمان هیچ‌کدام از اینها موجود نبوده و تنها راهنما همان ستاره‌ها بودند و همین داستان‌هایی که در اساطیر یونانی تعریف شده بود.

وی با بیان اینکه در روز هم ستاره‌ای که در مسیر یابی نقش هدایت‌گری داشته است، ادامه داد: آن ستاره خورسید است؛ چرا که با مشخص بودن جهت طلوع و غروبش  و اینکه در کجا به اوج می‌رسد، می‌تواند در مسیریابی به کار آید.

عیوض‌زاده همچنین از بطلمیوس سخن گفت که کاتالوگی از ستارگان به نام "المجستی" تهیه کرد که برای علم نجوم اعتباری شد و افزود: «در این کاتالوگ 88 صورفلکی آورده شده که تا قرن 17 از همه آنها در کار تعیین موقعیت، کمک می‌گرفتند. البته نیوتن را می توان اولین کسی دانست که بسیار به علم نجوم کمک کرد و در واقع کلیسا را نیز با علم آشتی داد».

او در انتها گفت: امروزه علم نجوم بسیار پیشرفته است. از شاهکارهای اخیر علم نجوم، شاهکار "امواج گرانشی" است که استیون هاوکینز به آن پی برد. این اوج شاهکار علم نجوم است و مدل فیزیک بر اساس آنها کلا عوض شده است.

گفتنی است وی در پایان سخنان خود به سیر تحول و کاربرد تجهیزات، دستگاه‌ها و دوربین‌های نجومی در مسیریابی اشاره نمود.
 
https://www.ncc.gov.ir/vdci.5arct1ar3bc2t.html
ncc.gov.ir/vdci.5arct1ar3bc2t.html
ارسال نظر
نام شما
آدرس ايميل شما
کد امنيتی


1