کد QR مطلبدریافت لینک صفحه با کد QR

باستانی‌ترین شهر مرکز ایران را می‌شناسید؟/آشنایی با کتب مهم نقشه‌برداری(2)

24 خرداد 1399 ساعت 8:59

از باستانی‌ترین شهر مرکز ایران چه می‌دانید؟ تا به حال نام «میلاجرد» به گوشتان خورده؟ اگر نه؛ شما را به خواندن کتاب «میلادجرد: باستانی‌ترین شهر استان مرکزی شامل منطقه "چرا"(شراه/شراء)»، دعوت می‌کنیم که توسط مرحوم علی محمودی از کارمندان بازنشسته مدیریت خدمات فنی سازمان نقشه‌برداری کشور نگاشته شده است.


به گزارش روابط عمومی سازمان نقشه‌برداری کشور، در این کتاب، ضمن معرفی مختصر و تاریخچه شهر میلادجرد واقع در شمال غربی استان مرکزی، اسامی مشاهیر و قرایای بزرگ و شهرهای آن منطقه نیز بررسی شده است.

با آنکه نام، عنوان و موقعیت جغرافیایی و سابقه تاریخی میلادجرد در معتبرترین و قدیمی‌ترین کتب تاریخی ایران زمین ذکر شده، مع‌الوصف همچون شهرهای قدیمی و آباد ایران، نامش در گردونه جغرافیای تاریخی ایران زمین قرار نگرفته و قدمت و سابقه تاریخی آن معرفی نشده و ناشناخته مانده است. از این روی مولف، پژوهشی جامع و فراگیر در مورد این شهر به‌عمل آورده و سعی در معرفی این شهر تاریخی داشته است.

مرحوم محمودی، با دقت نظری که داشته، اخبار، روایات و مطالب اجتماعی و تاریخی را از مآخذ معتبری چون آثار "برقی"، "حمزه اصفهانی" و کتاب "ابن فقیه همدانی" و ... اخذ نموده تا کتاب وی مورد اعتماد واقع گردد.

فصول این کتاب عبارتند از: سرگذشت داستان‌ها و حماسه‌های ملی ایران؛ اسامی خاندان میلادیان؛ مبادی و راه‌های نفوذ زبان عربی در فارسی؛ پیشینه "میلادجرد" (میلادگرد/میلادگرت)؛ نگاهی به معانی و تغییر شکل و تلفظ واژه میلادجرد(میلادگرد)؛ زبان میلادجرد؛ رودخانه قره چای(کارارود)؛ خاک میلادجرد؛ وضعیت جغرافیایی ناحیه "چرا" شراه/شراء؛ اسامی قرایای بزرگ و شهرها؛ نقش طبیعت در ساختارهای بلوک‌های "چرا"(شراء) و فراهان؛ کمیجان (کمیذان) در گذر زمان.

برای دریافت اصل فایل اینجا را کلیک نمائید.


کد مطلب: 2258

آدرس مطلب: https://www.ncc.gov.ir/fa/news/2258/باستانی-ترین-شهر-مرکز-ایران-می-شناسید-آشنایی-کتب-مهم-نقشه-برداری-2

سازمان نقشه برداری کشور
  https://www.ncc.gov.ir

1