کد QR مطلبدریافت لینک صفحه با کد QR

به منظور ذخيره‌سازي 2 پتابایت داده مكاني و آزادسازی اطلاعات پايه كشور؛

سازمان نقشه‌‌‌‌برداری کشور و سازمان فناوری اطلاعات ایران تفاهم‌نامه همکاری امضاکردند

16 ارديبهشت 1399 ساعت 15:52

تنظیم کننده : مریم صادقی

سازمان نقشه‌برداری کشورو سازمان فناوری اطلاعات ایران تفاهم‌نامه همکاری مشترکی به منظور ذخيره‌سازي و ارائه اطلاعات مكاني پايه كشور امضاء کردند.بر اساس این تفاهم‌نامه سازمان فناوري اطلاعات ایران متعهد شده است تا فضاي ذخيره‌سازي به ميزان 2 پتابايت در محل مركز داده سازمان نقشه‌برداري کشور فراهم نماید.


به گزارش روابط عمومی سازمان نقشه‌برداری کشور، ظهر امروز این تفاهمنامه با موضوع «ذخيره‌سازي و ارائه اطلاعات مكاني پايه كشور» به امضای مهندس مسعود شفیعی رییس سازمان نقشه‌برداری کشور و‌ دکتر امیر ناظمي معاون وزير و رييس سازمان فناوري اطلاعات ايران رسید.

پیش از مراسم امضای تفاهم‌نامه؛ طی نشستی طرفین درباره شرح خدمات قابل ارائه و تعهدات لازم برای اجرای آن گفت‌وگو کردند.
 
شفیعی ضمن شرح چگونگی ارائه غیر حضوری خدمات سازمان‌ نقشه‌برداری کشور، به متقاضیان نقشه و اطلاعات مکانی، گفت: «سال گذشته بستر ارائه الکترونیکی ارائه محصولات این سازمان با همکاری دفاتر پیشخوان دولت ایجاد شد و از اسفند ماه سال 98 همزمان با شیوع ویروس کرونا برای جلوگیری از مراجعات حضوری، فروش اینترتی محصولات و خدمات سازمان نقشه‌برداری کشور رسماً در کل کشور آغاز گردید».
 
وی به رشد صعودی ثبت سفارش فروش الکترونیکی در سازمان نقشه‌برداری کشور نسبت به سال گذشته در همین فصل اشاره کرد و از ثبت 2500 سفارش آنلاین در سایت این سازمان خبر داد.
 
یکی از موضوعاتی که در این جلسه مورد تأکید رئیس سازمان فناوری اطلاعات ایران قرار گرفت، لزوم کدشناسه محصولات سازمان نقشه‌برداری کشور بود که به گفته شفیعی، این سازمان از جمله دستگاههایی است که در این زمینه پیشرو بوده و همه محصولاتش شناسه‌دار هستند.
 
وی با بیان اینکه همه کاتالوگ سرویس‌ها و تولیدات سازمان نقشه‌برداری کشور دارای استانداردهای بین‌‌المللی هستند، تصریح کرد: «این موضوع علاوه بر تأمین به موقع و منطقی نیازهای کاربران و ذینفعان خدمات این سازمان، گام مؤثری برای دسته‌‌بندی دقیق و اصولی اطلاعات این مجموعه است».
 
رئیس سازمان نقشه‌برداری کشور در بخش دیگری از این جلسه به تعرفه‌های مشخص شده محصولات این سازمان پرداخت و در این‌باره اظهار کرد: «برای اولین بار تعرفه‌های این محصولات به صورت مصوب در قالب بودجه 99 کشور به ثبت رسیده است؛ این موضوع حاکی از آن است که ارائه خدمات این سازمان کاملاً بر پایه اصول قانونی و با رعایت چهارچوب‌های مشخص صورت می‌گیرد. بر این اساس کاربران می‌توانند به صورت آنلاین با مراجعه به سایت سازمان نقشه‌برداری کشور درخواست خود را ثبت کرده و از هر جای کشور، سفارش خود را تحویل بگیرند».
 
شفیعی امنیت، حجم بالا و رو به رشد اطلاعات موجود در سازمان نقشه‌برداری کشور را نیز در سخنانش مورد توجه قرار داد و خواستار حمایت و مساعدت بیشتر معاونت وزارت ارتباطات و فناوری کشور از این اطلاعات ملی شد.
 
ناظمی رئیس سازمان فناوری اطلاعات نیز در بخش دیگری از این نشست و پیش از امضای تفاهم‌نامه، از سازمان نقشه‌برداری کشور خواست تا گزارش کاملی از شرح خدمات خود مدون کرده و ارائه دهد تا زمینه همکاری‌های بیشتر در سایر حوزه‌ها بین این دو دستگاه شناسایی شود و بستر انتقال تجارب و به اشتراک‌گذاری توانمندی‌های دو مجموعه بیش از این تقویت شود.
 
در همین راستا معاون وزیر ارتباطات و فناوری کشور از سازمان نقشه‌برداری کشور خواست تا در خصوص SDI استانی جلسات بررسی بین متخصصان دو مجموعه برگزار شود تا این پروژه ملی به بهترین نحو در کل کشور ارتقا یابد.
 
شایان ذکر است بنا بر مفاد این تفاهم نامه مقرر شد؛ سازمان نقشه‌برداري کشور اطلاعات مكاني پايه كشور مبتنی بر ضوابط پنجره واحد ملی کاتالوگ و مجموعه داده‌­های باز کاربردی (data.gov.ir) را ارائه کند و نام سازمان فناوري اطلاعات ایران را در سامانه ارائه الكترونيكي محصولات سازمان نقشه‌برداري کشور به عنوان مشاركت‌كننده ذکر نماید.
 
ارایه خدمات مورد نیاز جهت بهره‌­برداری در سامانه پنجره واحد مدیریت زمین در راستای «ردیف 9 جدول اقدامات اجرایی پروژه استقرار پنجره واحد سامانه مدیریت زمین» موضوع نامه شماره 566658 مورخ 4/10/98 رئیس سازمان اداری و استخدامی کشور نیز از دیگر تعهدات سازمان نقشه‌برداری کشور در این تفاهم‌نامه است.
 
سازمان فناوري اطلاعات ایران نیز متعهد شده است تا فضاي ذخيره‌سازي به ميزان 2 پتابايت در محل مركز داده سازمان نقشه‌برداري کشور و تمهيدات لازم براي پشتيباني از آن را با رعايت قوانين و مقررات مربوطه تأمین کند و ارائه خدمات سازمان نقشه‌برداري کشور را در بستر GSB و PGSB فراهم نماید.
 
 این تفاهم نامه در 12 بند و یک تبصره تنظیم شده و مدت اجراي آن از تاريخ امضاء طرفين، 2 سال شمسي تعيين شده است که با توافق كتبي طرفين براي دوره زماني معين قابل تمديد خواهد بود.
 
امضای اين تفاهم­نامه هيچ‌گونه تعهد مالي براي سازمان نقشه‌­برداري کشور و سازمان فناوري اطلاعات ایران ايجاد ننموده، ليكن چنانچه در اجراي مفاد اين تفاهم‌نامه،­­ هزينه‌اي براي طرفين ايجاد شود، در قالب عقد قرارداد جداگانه‌اي برابر مقررات اقدام خواهد شد.
 
در مراسم امضای این تفاهم نامه که روز سه‌شنبه 16 اردیبهشت ماه در محل سازمان فناوری اطلاعات ایران برگزار شد، علاوه بر روسای دو مجموعه، دکتر علی جاویدانه معاون فناوري توسعه، برنامه‌ريزي و هماهنگي امور دستگاه‌ها و مهندس رضا داشگرپور مديركل دفتر فن آوري اطلاعات از سازمان نقشه‌برداری کشور و چند تن از مسئولین سازمان فناوری اطلاعات ایران نیز حضور داشتند.


کد مطلب: 2266

آدرس مطلب: https://www.ncc.gov.ir/fa/news/2266/سازمان-نقشه-برداری-کشور-فناوری-اطلاعات-ایران-تفاهم-نامه-همکاری-امضاکردند

سازمان نقشه برداری کشور
  https://www.ncc.gov.ir