کد QR مطلبدریافت لینک صفحه با کد QR

گزارشی از اقدامات لحظه به لحظه سازمان نقشه‌برداری کشور برای پایش زمین‌‌‌لرزه تهران

19 ارديبهشت 1399 ساعت 10:53

تنظیم کننده : مریم صادقی

سازمان نقشه‌برداری کشور بنا بر وظیفه ذاتی خود بلافاصله پس از وقوع زلزله شب گذشته در تهران (پنجشنبه 18 اردیبهشت 1399) فعالیت خود را برای پایش این رخداد آغاز کرد.


به گزارش روابط عمومی سازمان نقشه‌برداری کشور، بلافاصله پس از وقوع زمین‌لرزه 5.1 ریشتری تهران، حوالی شهر دماوند که در پایتخت و چند شهر دیگر هم بسیار محسوس بود، تیم عملیاتی مدیریت بحران سازمان نقشه‌برداری کشور، با دستور سریع ریاست این سازمان، فعالیت خود را بلافاصله آغاز و وارد فاز عملیاتی شد شد.

در گام نخست، با دستور مهندس پیمان بکتاش معاون فنی سازمان، محل وقوع زمین‌لرزه بررسی و نقطه وقوع زمین‌لرزه روی نقشه مشخص و  اطلاعات اولیه بررسی شد. سپس اطلاعات تکمیلی از منابع مختلف جمع آوری گردید.

در این راستا، دکتر عبدالرضا سعادت مدیرکل ژئودزي و نقشه‌برداری زمینی، دکتر حمیدرضا نانکلی رئیس اداره ژئودزی و ژئودینامیک، دکتر فرخ توکلی کارشناس ژئودزی و دکتر علی سلطانپور مدیر آبنگاری و امور جزرومدی سازمان نقشه‌برداری کشور، علل احتمالی وقوع این زمین‌لرزه را مطرح کردند و نتایج این تحلیل‌ها با همکاری نسرین وزیری مدیر کل حوزه ریاست، روابط عمومی و اموربین‌الملل، بامداد جمعه 19 اردیبهشت ماه در رسانه‌های خبری منعکس و به اطلاع عموم رسید.

اداره ژئودزي و ژئوديناميک سازمان، یک ساعت بعد از وقوع زمین‌لرزه تا ساعت پنج بامداد، مشغول دریافت داده‌های سه ایستگاه دائمی شبکه ژئودينامیک بر خط در حوالی کانون زلزله شد و داده‌های کامل، از این گیرنده‌ها تا صبح دریافت شد.

همزمان تا ساعت شش بامداد، برنامه‌ریزی‌های لازم برای شروع عملیات اجرایی تیم مدیریت بحران سازمان، از سوی معاونت فنی این مجموعه، تحت هدایت و نظارت رئیس سازمان و با مشارکت فعال مدیرکل حوزه ریاست، انجام شد. پس از برقراری ارتباط‌های مستمر با سازمان مدیریت بحران کشور، مسئولین دست اندرکار سازمان نقشه‌برداری کشور با مسؤلان سازمان ثبت اسناد و املاک کشور و شهرداری تهران برای دریافت اطلاعات ایستگاه‌های آنان نیز تماس‌های لازم را برقرار کردند.

عملیات اجرایی پایش زلزله در سازمان نقشه‌برداری کشور
از ساعات اولیه صبح جمعه 19 اردیبهشت، گروه عملیاتی مدیریت بحران در اداره کل ژئودزي و نقشه‌برداری زمینی در محل سازمان حضور یافتند و عملیات اجرایی پایش زمین لرزه شب گذشته را آغاز کردند که همچنان ادامه دارد.

در طول این روند، کارشناسان فنی سازمان برای دریافت اطلاعات سایر ایستگاه‌های غيربرخط منطقه در اطراف کانون زمین‌لرزه، به این مناطق اعزام شدند. همزمان داده‌های ثقل‌سنجی تهران نیز مورد بررسی قرار گرفت که حاکی از تاثیر مستقیم داده‌های زمین‌لرزه بر نیروی ثقل زمین بود. بررسی داده‌های ثقل‌سنج‌ها، کماکان در حال انجام است و مورد پردازش دقیق قرار خواهند گرفت. این داده ها مستمرا تا آخر امشب نیز هم‌زمان مورد رصد قرار می‌گیرند تا اگر زمین لرزه دیگری در راه باشد، به عنوان یک پیش نشانگر، هشدارهای لازم به مردم داده شود.

گفتنی است 00:48 بامداد جمعه 19 اردیبهشت ماه زمین لرزه‌ای به بزرگی 5.1 ریشتر مرز استان‌های مازندران و تهران در حوالی دماوند را لرزاند.
 


کد مطلب: 2271

آدرس مطلب: https://www.ncc.gov.ir/fa/news/2271/گزارشی-اقدامات-لحظه-سازمان-نقشه-برداری-کشور-پایش-زمین-لرزه-تهران

سازمان نقشه برداری کشور
  https://www.ncc.gov.ir

1