Please ensure Javascript is enabled for purposes of website accessibility
plus
reset
minus
plus
minus
تاریخ انتشارسه شنبه ۳۰ ارديبهشت ۱۳۹۹ ساعت ۱۶:۴۳
کد مطلب : ۲۳۰۸
نشست مشترک سازمان نقشه‌برداری کشور با سازمان مدیریت بحران

بکتاش: آتشفشان پدیده‌ای قابل پیش‌بینی است/سعادت: خطر گسل شمال تهران؛ بیخ گوش پایتخت است/صادقی: سرمایه‌گذاری در حوزه داده‌های مکانی در اروپا ۳۰ برابر سودآوری داشته

معاون فنی سازمان نقشه‌برداری کشور در دیدار با رئیس و مدیران سازمان مدیریت بحران گزارش مفصلی از اقدامات این سازمان در مدیریت بحران اعم از پایش پوسته زمین در بررسی فرونشست‌ها، ثبت حرکات پوسته زمین در زلزله‌ها و پایش آتشفشان ارائه داد.
بکتاش: آتشفشان پدیده‌ای قابل پیش‌بینی است/سعادت: خطر گسل شمال تهران؛ بیخ گوش پایتخت است/صادقی: سرمایه‌گذاری در حوزه داده‌های مکانی در اروپا ۳۰ برابر سودآوری داشته
plusresetminus
به گزارش روابط عمومی سازمان نقشه‌برداری کشور، مهندس پیمان بکتاش در نشست مشترک رئیس و مدیران این سازمان با همتایانشان در سازمان مدیریت بحران کشور، به شرح اقدامات سازمان نقشه برداری کشور در مخاطرات طبیعی پرداخت که شامل «تشکیل جلسات اضطراری کمیته مدیریت بحران سازمان، تهیه اطلس راه‌ها، تهیه نقشه مراکز جمعیتی و راه‌های دسترسی و رودهای منطقه، آماده‌­سازی فایل و پلات نقشه‌ها در مقیاس‌های مختلف، عکسبرداری هوایی از مناطق شهری و روستایی بحران‌زده، دریافت تصاویر ماهواره‌ای، مطالعه تغییر شکل و جابجایی منطقه با تصاویر راداری و با استفاده از تکنیک InSAR، پردازش داده‌های ایستگاه های دائمی GPS,GNSS (شبکه سراسری ژئودینامیک) موجود در منطقه، تهیه نقشه از میزان تخریب با تلفیق داده‌های InSAR ، تصاویر هوایی یا ماهواره‌ای از  مناطق بحران زده و ورود نتایج تحلیل‌ها و نقشه‌های تهیه شده در ژئوپرتال زیرساخت داده مکانی و تهیه اطلس از میزان تخریب در مناطق جمعیتی بحران‌زده» می‌شد.

وی با اشاره به وضعیت لرزه‌خیزی و زمین ساخت ایران، گفت: «سالانه بین 20 الی 25 میلیمتر در ایران جابجایی زمین داریم که به علت فشار صفحات اوراسیا و عربی است و در مکان‌هایی که نرخ کرنش بیشتر است، فشار و خطر وقوع زمین لرزه نیز بیشتر است».

بهگفته بکتاش، اندازه‌گیری شبکه نقاط ترازیابی دقیق، ایجاد شبکه ایستگاه‌های شبکه دائم GNSS و تجزیه تحلیل سری زمانی، استفاده از تکنیک‌های تداخل سنجی راداری و بررسی تغییرات میدان ثقل زمین با گسترش شبکه‌های گرانی سنجی از جمله اقدامات سازمان در این زمینه است.

چگونگی بررسی آتشفشان دماوند
معاون فنی سازمان نقشه‌برداری کشور در خصوص تغییر شکل منطقه آتشفشانی دماوند گفت: «این سازمان بررسی تغییر شکل مناطق آتشفشانی بخصوص دماوند را با تکنیک‌های راداری، اندازه گیری‌های GPS و ثقل‌سنجی(گراویمتری)، و روش‌های کلاسیک ترازیابی انجام می‌دهد».

بکتاش در رابطه با اطلس‌های فرونشست نیز بیان کرد: «بیش از 40 اطلس از مناطق فرونشست کشور تهیه شده است که در سایت سازمان نیز قابل دسترس می باشد».

وی در خصوص عملکرد سازمان نقشه‌برداری در زلزله بم گفت: «در پی وقوع زلزله 1382/10/05 بم، همان‌روز تيم پرواز به منطقه عازم شد. تصاوير پس از اخذ در تاريخ 1382/10/07 توسط کارشناسان اداره کل نقشه‌برداري هوايي و فضايي مورد بررسي قرارگرفت و نقشه تخريب اوليه از اين تصاوير استخراج گرديد».

معاون فنی سازمان نقشه‌برداری کشور در خصوص نقشه‌های مناطق تحت تاثیر سیل نیز تاکید کرد: «در فروردین 99 این نقشه‌ها با استفاده از تصاویر راداری ماهواره sentinel-1 و اطلاعات موجود (راهها-رودها- مراکز جمعیتی و ...) تهیه شد و سریعا در اختیار سازمان‌های ذیریط قرار گرفت».

وی در ادامه با اشاره به موضوع SDI بیان کرد: «سازمان نقشه‌برداری کشور طبق تفاهم‌نامه اجرای ماده 11 قانون احکام دائمی برنامه‌های توسعه کشور، موظف به ایجاد سامانه‌ای جهت دسترسی آنلاین به داده‌های مکانی شد».

بکتاش در خصوص اپلیکشن موبایل ژئوپورتال ملی که توسط این سازمان تهیه شده است نیز افزود: «از دیگر پروژه‌هایی که با موفقیت صورت پذیرفته است، آماده‌سازی سامانه مذکور در موبایل است که دارای قابلیت‌های از جمله انواع روش‌های جستجو، امکانات عمومی برروی صفحه نمایش، موقعیت‌یاب، اعلام و نمایش نتایج جستجو دارد».

پیشنهادات سازمان نقشه‌برداری کشور برای سازمان مدیریت بحران
معاون فنی سازمان نقشه برداری کشور در خاتمه صحبت‌های خود پیشنهادات ذیل را مطرح کرد:

-عضویت رسمی سازمان نقشه‌برداری کشور در شورای عالی مدیریت بحران کشور

-عضویت رسمی سازمان نقشه‌برداری کشور در کمیته ملی فرونشست کشور

-درنظر گرفتن جایگاهی مناسبی برای سازمان نقشه‌برداری کشور در متون الحاقی قانون مصوب مدیریت بحران کشور از جمله: حمایت از حفظ جایگاه و نقش موثر سازمان در پیش‌نویس‌های دردست تهیه توسط وزارت کشور؛ سازمان پیشگیری و مدیریت بحران شهرتهران و ... برای ارایه به هئیت محترم وزیران به منظور تصویب و همچنین پیشنهادات برنامه‌های اجرایی الحاقی به قانون مدیریت بحران کشور که از سوی پژوهشکده سوانح طبیعی در حال انجام است.

-حمایت (قانونی و مالی) سازمان مدیریت بحران کشور از سازمان نقشه‌برداری کشور در توسعه ایستگاه‌های گیرنده‌های GNSS شبکه سراسری ژئودینامیک 

-حمایت سازمان مدیریت بحران کشور از توسعه ایستگاه‌های پایش تراز آب دریاها و پهنه‌های آبی کشور به منظور سیستم هشدار سونامی سازمان نقشه برداری

-ایجاد مرکز ملی دائمی رصد پدیده فرونشست در نقاط مختلف کشور و جایگاه سازمان نقشه‌برداری کشور در این مرکز برای پایش و ارایه نرخ فرونشست در کشور همگام با سایر دستگاه‌های ذیربط
 
-ایجاد مرکز دائمی رصد و پایش پدیده آتشفشان قله دماوند و جایگاه سازمان نقشه‌برداری کشور در این مرکز همراه و همگام با سایر دستگاه‌های ذیربط

-ایجاد مرکز ملی دائمی رصد حرکت گسل ها در نقاط مختلف کشور

-ایجاد شبکه ها و سیستم‌های هشدار سریع زمین لرزه و سونامی با تلفیق داده های GNSS، زلزله نگار، شتاب نگار و جزرو مد سنج ها

-تامین سخت افزارها و نرم افزارهای مورد نیاز برای کاهش خطر

-به اشتراک گذاری داده‌های مختلف تحت زیرساخت اطلاعات مکانی ملی در اتاق های بحران

از یک هفته تا 10 روز قبل می‌توان فعالیت آتشفشان را پیش‌بینی کرد!
در ادامه این جلسه دکتر عبدالرضا سعادت، مدیر کل ژئودزی و نقشه‌برداری زمینی سازمان نقشه برداری کشور با اشاره به اینکه این سازمان از سال 1391 تا 1396 به شکل دوره‌ای به پایش وضعیت قله دماوند پرداخته است، بیان کرد: «به واسطه تغییرات جرم یا density می‌توان تغییرات جاذبه یا ثقل را اندازه گیری کرد و در خصوص قله دماوند، اگر تغییر جرم آن فقط 100 متر بالا بیاید، مقدار شتاب ثقل را 5 هزار واحد جابجا می‌کند».

به گفته وی، فعال شدن آتشفشان را در صورت رصد دائم آن می‌توان یک هفته تا 10 روز زودتر پیش بینی کرد و هشدارهای لازم را ارائه داد و این بزرگترین تفاوت میان زلزله و آتشفشان است.

سعادت با اشاره به قله دماوند که در هر سال 2 الی 3 میلی‌متر افزایش ارتفاع می‌یابد؛ گفت: «گسل مشاء که زلزله اخیر دماوند به خاطر فعالیت آن اتفاق افتاد، می تواند باعث فعال شدن گسل شمال تهران شود و به علت آنکه تخلیه بار گسل شمال تهران خیلی از کمتر از گسل مشاء است و به اصطلاح حالت قفل شدگی پیدا کرده است؛ می تواند بسیار خطرناک تر عمل کند».

وی با بیان اینکه پایش تغییرات پوسته زمین می تواند با ژئوفیزیک و زلزله نگاری ترکیب شود، گفت: «بعد از زلزله بم، بر اساس جمعیت و گسل‌ها شروع به احداث ایستگاه‌های دائمی GPS که به آن GNSS می گویند کردیم اما پوشش فعلی کافی نیست و باید در ابتدا و انتهای هر گسل ایستگاه نصب کنیم تا بتوانیم حرکت های گسل را رصد کنیم. برای این منظور دست کم به چند ایستگاه دیگر در تهران نیازمندیم؛ حال آنکه تنها یک ایستگاه در پایتخت داریم».

صادقی نائینی از سود سی برابری مدیریت بحران از سرمایه‌گذاری در حوزه داده‌های مکانی خبر داد
مهندس علی صادقی‌نایینی مدیرکل نقشه‌برداری هوایی و فضایی سازمان نقشه‌برداری کشور در نشست مشترک با رییس و مدیران سازمان مدیریت بحران کشور؛ با اشاره به مطالعه تطبیقی کشورهای اروپایی در زمینه مزایای استفاده از داده‌های مکانی در مدیریت بحران گفت: هر یک یورو سرمایه‌گذاری و استفاده از خدمات صنعت ژئوماتیک در چرخه مدیریت بحران ۳۰ یورو ارزش اقتصادی برای این کشورها ایجاد کرده است؛ این سودآوری قطعا در کشورهای کمتر توسعه یافته، بیشتر خواهد بود.

وی از خزانه عکس‌های هوایی سازمان نقشه‌برداری  از سال ۳۴ تا ۹۷ به عنوان یک ظرفیت بی‌نظیر در کشور یاد کرد و گفت: تقسیم‌کاری میان سازمان فضایی، سازمان جغرافیایی نیروهای مسلح و سازمان نقشه‌برداری کشور در تهیه نقشه‌های سیلاب یک نمونه بی‌نظیر از همکاری یک دستگاه نظامی با دستگاه‌های غیرنظامی در کشور بود.
تنظیم کننده : حامد مرادیان
https://www.ncc.gov.ir/vdce.78wbjh8xv9bij.html
ncc.gov.ir/vdce.78wbjh8xv9bij.html
ارسال نظر
نام شما
آدرس ايميل شما
کد امنيتی


1