plus
reset
minus
plus
minus
تاریخ انتشارچهارشنبه ۷ خرداد ۱۳۹۹ ساعت ۱۵:۳۴
کد مطلب : ۲۳۱۹
ابعاد زلزله ۷ خرداد از نگاه سازمان نقشه‌‌‌برداری کشور؛

باز هم پای گسل مشاء در میان است/زلزله تهران؛ پس‌لرزه ۱۹ اردیبهشت بود/در مدیریت بحران تک تک ثانیه‌ها مهم هستند

لحظاتی پس از وقوع زلزله ۴ ریشتری تهران در روز چهارشنبه ۷ خرداد ۱۳۹۹، سازمان نقشه‌برداری کشور اعلام کرد که علت این زلزله احتمالا همان قطعه گسلی مشاء است که دچار گسیختگی شده است.
باز هم پای گسل مشاء در میان است/زلزله تهران؛ پس‌لرزه ۱۹ اردیبهشت بود/در مدیریت بحران تک تک ثانیه‌ها مهم هستند
plusresetminus
به گزارش روابط عمومی سازمان نقشه‌برداری کشور، دکتر عبدالرضا سعادت مدیر ژئودزی و نقشه‌برداری رمینی سازمان نقشه برداری کشور گفت: کانون این زمین لرزه در فاصله یک کیلومتری زلزله قبلی و احتمالا مسبب آن هم همان گسل مشا است.

سازمان نقشه برداری کشور، در همان دقایق پس از وقوع زلزله، نقشه محل وقوع آن را منتشر کرده و موقعیت ایستگاه‌های GNSS را نسبت به آن اعلام کرد. این نقشه نشان می‌داد که در شهر تهران تنها یک ایستگاه قرار دارد و پایتخت استراتژیک کشور با کمبود ایستگاه مواجه است.

دکتر حمیدرضا نانکلی رییس اداره ژئودزی و ژئودینامیک سازمان نقشه برداری کشور گفت: «تراکم تنش بر روی گسیختگی ایجاد شده در زلزله ۱۹ اردیبهشت گسل مشا، بعد از گذر از آستانه مقاومت برشی، باعث فعالیت دوباره گسیختگی شده و این رها شدن تنش و شروع گسیختگی از جایی آغاز شده که بیشترین تراکم تنش آنجا اتقاق افتاده بود».

وی افزود: «زلزله اصلی ۵ ریشتری باعث افزایش و کاهش  تنش‌های برشی و‌ نرمال در اطراف گسیختگی شده است. پس لرزه‌های تولید شده در  منطقه که بیانگر تغییرات تنش ناشی از لرزه اصلی هستند می‌توانند مناطق مستعد خطر رامشخص  کنند».

به گفته وی، جایی که تراکم و افزایش تنش رخ داده است؛ در فاصله ۱ کیلومتری کانون زلزله اصلی و در عمق ۱۲ کیلومتر  بوده است.بیش از ۱۰۰ پس لرزه ثبت شده که بزرگترین آنها ۳.۷ بوده است. 

نانکلی افزود: «زلزله ۴ ریشتری امروز می‌تواند به عنوان بزرگترین پس‌لرزه، رخدادی جدا در نظر گرفته شود  چون با امکان افزایش تنش سازگاری دارد».


زمان دقیق وقوع زلزله در تهران 31 ثانیه با زمان ثبت شده در سایت مرکز لرزه‌‌‌نگاری اختلاف دارد
دستگاه گراویمتری سازمان نقشه‌برداری کشور در زمان ۱۳:۴۱:۰۶ زلزله ۴ ریشتری امروز تهران را به عنوان زمان تغییر اندازه گیری حرکت زمین ثبت کرده است. این در حالی است که زمان ثبت شده در سایت مرکز لرزه نگاری ۱۳:۴۱:۳۷.۶ است.

دکتر عبدالرضا سعادت مدیرکل ژئودزی و نقشه‌برداری زمینی با تاکید بر اینکه در مدیریت بحران تک‌تک ثانیه‌ها مهم هستند؛ علت ۳۱ ثانیه اختلاف در اعلام وقوع زلزله بین این دو نهاد را موکول به بررسی‌های دقیق در آینده کرد و گفت: «احتمال دارد ساعت دو دستگاه به درستی تنظیم نشده باشد. ساعت دستگاه گراویمتر سازمان نقشه‌برداری کشور با با سایت زمانی تنظیم شده که مبنای دقیقی است».

گفتنی است سازمان نقشه‌برداری کشور تنها یک ایستگاه برای بررسی حرکات پوسته زمین در پایتخت دارد! تا کنون مذاکرات بسیاری برای افزایش تعداد ایستگاه‌های GNSS تهران صورت گرفته؛ از وزارت کشور گرفته تا سازمان مدیریت بحران تهران بعد از وقوع هر زلزله درباره اهمیت این موضوع، تاکید کرده و وعده‌هایی داده‌اند؛ اما هیچگاه محقق نشده است.
تنظیم کننده : حامد مرادیان
https://www.ncc.gov.ir/vdcg.q9xrak9wypr4a.html
ncc.gov.ir/vdcg.q9xrak9wypr4a.html
ارسال نظر
نام شما
آدرس ايميل شما
کد امنيتی