کد QR مطلبدریافت لینک صفحه با کد QR

کمپین اساتید نقشه‌برداری منجر به اصلاح نام «خلیج فارس» در نشریه بین‌المللی ژورنال ژئودزی شد

13 خرداد 1399 ساعت 15:34

واکنش به هنگام تعداد زیادی از استادان گروه‎های نقشه‌برداری دانشگاه‌های ایران، منجر به تصحیح نام «خلیج فارس» به جای نام جعلی خلیج عربی در یکی از نشریه‌های معتبر بین‌المللی نقشه‌برداری شد.


به گزارش روابط عمومی سازمان نقشه‌برداری کشور، در پی انتشار مقاله‌ای با عنوان " مدلسازی پویای پسرفت موزون برای سطح متوسط ماهانه دریا در ایستگاه‌های جزر و مدی در محدوده خلیج عربی" (Dynamic harmonic regression modeling for monthly mean sea levels at tide gauges within the Arabian Gulf ) در نشریه معتبر ژورنال ژئودزی (Journal of Geodesy ) گروهی از اساتید، پژوهشگران و انجمن‌های ژئودزی دانشگاه‌های سراسرکشور و موسسات پژوهشی و سازمان‌ها با تشکیل یک کمپین اعتراضی و امضای نامه‌ای سرگشاده خطاب به مسئولان این نشریه خواستار اصلاح عبارت مجعول «خلیج عربی» به نام صحیح آن، یعنی «خلیج فارس» شدند.

در این مقاله که به قلم «مهمت امین‌آیهان» در 4 آوریل 2020  در شماره 94 ژورنال ژئودزی به چاپ رسیده است، از عبارت مجعول خلیج عربی هم در عنوان و هم در متن مقاله استفاده شده است. از همان اوایل‌آوریل (اردیبهشت ماه)‌، جمع‌آوری امضا ذیل نامه سرگشاده به مدیران این نشریه از سوی اساتید دانشکده‌های نقشه‌برداری دانشگاه‌های سراسر ایران، انجمن‌های ژئودزی و موسسات پژوهشی و سازمان‌های مرتبط با محوریت دکتر علیرضا امیری سیمکویی از فارغ التحصیلان دانشگاه خواجه نصیرالدین طوسی آغاز شد و تا پایان این ماه برای نشریه مذکور ارسال شد. به پیوست این نامه مدارک و مستندات سازمان بین المللی هیدروگرافی(IHO) در سال 1953، مبنی بر لزوم به کارگیری نام «خلیج فارس» نیز ضمیمه شد.

در نتیجه‌ تشکیل این‌کمپین، جرگن کوچه (Jurgen Kusche ) سردبیر این نشریه بین‌المللی نقشه‌برداری در تاریخ 25 می 2020 در مقاله‌ا‌ی اصلاحی در شماره بعدی ژورنال ژئودزی اعلام کرد که خط مشی نگارشی خود را مبنی بر رعایت استفاده از نام‌های دریاها و اقیانوس‌ها بر اساس استانداردهای موافقت‌شده بین‌المللی به نویسنده مقاله هشدار داده‌اند و به مصوبه سازمان بین المللی هیدروگرافی(سال 1953) مربوط به حدود اقیانوس‌ها و دریاها با تاکید بر لزوم استفاده از نام «خلیج فارس» تاکید نموده‌اند.
 


کد مطلب: 2336

آدرس مطلب: https://www.ncc.gov.ir/fa/news/2336/کمپین-اساتید-نقشه-برداری-منجر-اصلاح-نام-خلیج-فارس-نشریه-بین-المللی-ژورنال-ژئودزی

سازمان نقشه برداری کشور
  https://www.ncc.gov.ir