plus
reset
minus
plus
minus
تاریخ انتشاردوشنبه ۵ فروردين ۱۳۹۸ ساعت ۱۳:۰۷
کد مطلب : ۲۴۵
بررسی سیل استان‎های مازندران و گلستان در نخستین جلسه کاری سال ۹۸

پیشنهاد تهیه نقشه خطر سیل برای استان های ریسك پذیر و استفاده از ایستگا‌ه های GPS در پیش بینی وقوع سیل

نخستین روز کاری سال ۱۳۹۸ در سازمان نقشه برداری کشور با تشکیل جلسه ای اضطراری درباره بررسی ابعاد سیل استان های مازندران و گلستان در دفتر ریاست سازمان آغاز شد.
پیشنهاد تهیه نقشه خطر سیل برای استان های ریسك پذیر و استفاده از ایستگا‌ه های GPS در پیش بینی وقوع سیل
plusresetminus
به گزارش روابط عمومی سازمان نقشه برداری کشور ، در این جلسه پیشنهاد تهیه نقشه خطر سیل و همچنین تحلیل عکس های هوایی از مناطق سیل زده در سال های اخیر به منظور بررسی ابعاد مناطق جنگلی و پیش روی رودخانه های این استان ها مطرح شد.
 
مهندس شفیعی ضمن دستور به تشکیل کمیته بحران در سازمان و در مواقعی اینچنینی، خواستار تهیه گزارشی از مجموعه اقداماتی که در این گونه موارد سازمان نقشه برداری کشور می تواند انجام دهد، شد تابه وزارت کشور، ستاد مدیریت بحران، سازمان مدیریت و برنامه ریزی و ... ارائه شود.
 
ریاست سازمان نقشه برداری کشور، با اشاره به ابعاد این سیل و اخباری که در خصوص آن منتشر شده از پیشنهاد برخی همکاران درباره لزوم پرواز بر فراز مناطق زلزله زده و تبدیل آن به نقشه یاد کرده و گفت: این کار زمان بری است و چه بسا ضرورتی به تهیه عکس با چنین دقتی هم نباشد و بهتر باشد با استفاده از تصاویر ماهواره ای با سرعت بالا به این موضوع پرداخت.
 
وی با بیان اینکه تا کنون سازمان نقشه برداری کشور با چنین سرعتی وارد عمل نشده است، ادامه داد: در حال حاضر انتظارات از این سازمان بالا رفته و لازم است سریعاً وارد عمل شویم. کمااینکه در حال حاضر سازمان فضایی و جناب آقای دکتر معتق با تصاویر ماهواره ای از مناطق سیل زده وارد عمل شده اند.
 
رئیس سازمان نقشه برداری کشور با بیان اینکه لازم است
بررسی کنیم چگونه و با چه دقتی می توانیم نقشه مناسبی از این مناطق ارائه دهیم، گفت: لازم است گردش کار مشخصی تعریف کنیم تا ازین پس در مواقع بحران با سرعت عمل مناسبی وارد عمل شویم. لازم است خودمان را تجهیز کنیم تا حتی د رمواقع تعطیلات هم بتوانیم خارج از سازمان، اقدامات لازم را انجام دهیم.
 
در ادامه جلسه دکتر یحیی جمور معاون فنی سازمان با آرزوی اینکه سال 98 سال خدمت رسانی بیشتر به مردم باشد، گفت: در مواقعی که دچار سیل زدگی بشویم به دلیل بارندگی و نامناسب بودن شرایط جوی، امکان پرواز و تهیه عکس هوایی نداریم و بهترین کار، استخراج تصاویر راداری و ماهواره ای است. در حال حاضر بازدیدهای میدانی و محلی به قدری زیاد است که دیگر نیازی به تهیه نقشه از سوی سازمان ما نیست.
 
وی به لزوم تشکیل جلسات کمیته بحران جهت تعیین مسئولیت برای هر یک از مدیریت های مربوطه تأکید کرد و افزود:نیاز به تهیه نقشه خطر سیل هستیم. بخشی از اطلاعات لازم بویژه شیب رودخانه ها و ... در سازمان موجود است و میتوانیم چنین نقشه هایی تولید کنیم. البته سیل بندها و سدها مدام در حال تغییر هستند و لازم است آن اطلاعات نیز به سازمان ارائه شود.
 
جمور معتقد بود نقشه های خطر سیل برای استان هایی که بیش از دیگران در معرض خطر هستند، می تواند بسیار سودمند باشد. البته این نقشه ها مداوماً نیاز به به روزرسانی دارند.
 
دکتر فرخ توکلی مشاور رئیس سازمان نقشه بردرای کشور نیز پیشنهاد کرد که با همکاری دانشگاه‌ها و استخراج اطلاعات تروپوسفر  از ایستگاه‌های GPS در نوشهر و گلستان و ...در مورد احتمال وقوع سیل، تحقیقاتی انجام شود. البته لازم است هماهنگی منسجمی هم بین سازمان نقشه برداری کشور و سازمان هواشناسی شکل بگیرد.
 
جمور معاون فنی سازمان نقشه برداری کشور  نیز با بیان اینکه این موضوع از سال 85 و دوره ریاست دکتر مدد نیز مطرح شده اما عملیاتی نشده است، افزود:
معمولاً ورود سازمان نقشه برداری کشور به این موضوع را مداخله در امر هواشناسی می دانند و اجرایی نمی شود.
 
دکتر مرتضی صدیقی کارشناس ژئودزی با اشاره به اینکه دو سال پیش نیز سازمان نقشه برداری کشور درباره سیل شیراز و هامون ، تصاویر ماهواره ای از مناطق را تهیه کرده بود گفت: البته بسته به زمان عکسبرداری شرایط محیطی تغییر می کند. همچنین چون ماهواره ها در حال گردش هستند، ممکن است در لحظه نتوان تصاویری مدنظر دریافت کرد. علاوه بر این چون کیفیت تصاویر ماهواره ای پایین است، گاهی پرواز و اخذ تصاویر هوایی الزامی است ؛ کمااینکه در مورد زلزله کرمانشاه نیز این پرواز انجام شد.
 
به گفته وی در صورت محیا بودن تجهیزات در حدود 48 ساعت میتوان تصاویر راداری را اخذ و تحلیل کرد. دکتر فرخ توکلی مشاور رئیس سازمان نیز پیشنهاد کرد که با همکاری دانشگاه ها و استخراج اطلاعات بخار آب تروپوسفر از ایستگاه های تعیین موقعیت دائمی GPS نوشهر و ... در مورد امکان استفاده در پیش بینی احتمال وقوع سیل تحقیقاتی صورت پذیرد. در نهایت
 
دکتر جعفری سلیم معاون اداره کل سامانه ها وزیر ساخت های اطلاعات مکانی از سازمان نقشه برداری کشور بعنوان بستری برای تبادل اطلاعات نام برد و گفت: در زمان های رخدادهای اینچنینی وجود اطلاعات و نقشه های مورد نیاز در سازمان میتواند نقشه موثری در مدیریت بحران داشته باشد.
 
وی افزود: با بررسی وضعیت توزیع جمعیت و توپوگرافی میزان بارش باران و تطبیق آنها با تصاویر راداری و ماهوارهای و نقشه های موجود، مناطق سیل پذیر و حتی مناطق امن برای سیل زدگان قابل شناسایی خواهد بود. بنابراین اطلاعات مکانی تولید شده از سوی سازمان میتواند ابزار کمکی و مناسبی برای سازمان هواشناسی در چنین مواقعی باشد.
https://www.ncc.gov.ir/vdcebn8wijh8e.9bj.html
ncc.gov.ir/vdcebn8wijh8e.9bj.html
ارسال نظر
نام شما
آدرس ايميل شما
کد امنيتی