plus
reset
minus
plus
minus
تاریخ انتشارپنجشنبه ۱۹ تير ۱۳۹۹ ساعت ۱۵:۳۸
کد مطلب : ۲۴۵۵

«فرونشست میدان نقش جهان»؛ محور مکاتبه میراث فرهنگی اصفهان با سازمان نقشه‌برداری کشور

اداره کل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی استان اصفهان؛ طی نامه‌ای از سازمان نقشه‌برداری کشور خواست تا درباره وضعیت فرونشست شهر اصفهان بالاخص محدوده اطراف میدان نقش جهان اطلاعات لازم را مدون و با این مجموعه در این راستا همکاری کند.
«فرونشست میدان نقش جهان»؛ محور مکاتبه میراث فرهنگی اصفهان با سازمان نقشه‌برداری کشور
plusresetminus
به گزارش روابط عمومی سازمان نقشه‌برداری کشور، اداره کل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی استان اصفهان در نامه‌ای خطاب به مسعود شفیعی رئیس این سازمان، از طرح پیشنهادی "پلان مدیریت بحران مجموعه جهانی میدان نقش جهان اصفهان" میدان نقش جهان اصفهان  که دارای اهمیت تاریخی و فرهنگی برای استان اصفهان است، خبر داد.

 این پروژه ملی قرار است با همکاری اداره مذکور و دانشگاه اصفهان انجام شود تا از نتایج مثبت آن همه سازمان‌های اداری استان اصفهان بهره‌مند گردند.

بر این اساس از سازمان نقشه‌برداری کشور خواسته شده است تا  بخشی از اطلاعات و داده‌های shapefile مورد نیاز مربوط به بررسی‌های انجام گرفته در مورد فرونشست 20 ساله اخیر در شهر اصفهان از جمله محدوده اطراف میدان نقش جهان اصفهان؛ در اختیار اداره کل میراث فرهنگی اصفهان قرار بگیرد.

از آنجائیکه سازمان نقشه‌برداری کشور متولی اعلام نرخ فرونشست در کل کشور است، به جهت تهیه اطلاعات لازم برای پروژه مذکور، به عنوان یکی ازسازمان‌‌های مسئول در این پروژه معرفی شده است.

گفتنی است سازمان نقشه‌برداری کشور به درخواست وزارت کشور و سازمان مدیریت بحران، مستمراً اقدام به تهیه نقشه فرونشست دشت‌های کشور، می‌کند. آخرین مطالعات این سازمان به بررسی نرخ فرونشست در استان اصفهان و پیش از آن نیز به دشت مشهد؛ اختصاص داشت که نتایج آن در قالب نامه‌ای از سوی مهندس مسعود شفیعی رئیس سازمان نقشه‌برداری کشور، به مقامات مسئول ارائه شد. 

بر اساس این گزارشات، در دشت‌های استان اصفهان، 1800 کیلومترمربع با بیشینه نرخ فرونشست 12.5 سانتي‌‌متر در سال مواجه شده که 570 کیلومتر تأسیسات و شریان‌های حیاتی و ارتباطی را تحت الشعاع خود قرار داده است. همچنین 164000 نفر از جمعیت اصفهان نیز تحت تأثیر این پدیده هستند.

علاوه بر این، سازمان نقشه‌برداری کشور با برگزاری چندین نشست تخصصی با موضوع فرونشست و تورهای بازدید میدانی از مناطق تحت تأثیر فرونشست در پایتخت، توجه مسئولین کشور را نسبت به هشدارهای رئیس این سازمان درباره فرونشست جلب کرده است.
تنظیم کننده : مریم صادقی
https://www.ncc.gov.ir/vdch.mnit23nkmftd2.html
ncc.gov.ir/vdch.mnit23nkmftd2.html
ارسال نظر
نام شما
آدرس ايميل شما
کد امنيتی