کد QR مطلبدریافت لینک صفحه با کد QR

از لزوم نظام‌مندشدن نظرسنجی‌های سازمانی تا آرشیو الکترونیک تمام مستندات سازمان نقشه‌برداری کشور در کمیته توسعه دولت الکترونیک

16 تير 1399 ساعت 15:39

تنظیم کننده : مریم صادقی

در هشتمین جلسه کمیته توسعه دولت الکترونیک که صبح امروز برگزار شد؛ به بررسی فرآیند رسیدگی به شکایات، نظرسنجی و نحوه پاسخگویی به موقع و دقیق به نیازها و انتقادات از سازمان نقشه‌برداری کشور، شیوه‌نامه‌های مرتبط با این موضوع، نیازسنجی آموزشی در راستای ارتقاء سطح دانش و مهارت‌های کارمندان سازمان و ... پرداخته شد.


به گزارش روابط عمومی سازمان نقشه‌برداری کشور، در ابتدای این نشست 7 مصوبه جلسه پیشین مطرح و بازخورد دومین دوره ارزیابی جایزه دولت الکترونیک در سال 97 بررسی شد. بر این اساس سازمان نقشه‌برداری کشور در دومین ارزیابی جایزه دولت الکترونیکی جمهوری اسلامی ایران با کسب امتیاز 221 در رده چهارم گروه‌بندی امتیازی قرار گرفته بود.
 
"تعهد انسانی" یکی از معیارهای کلیدی در بررسی فرآیندها و رویه‌های دستگاه‌های اجرایی است که مورد ارزیابی قرار می‌گیرد. تعهد به ایجاد خدمات برخط و با کیفیت و انجام تکالیف قانونی مرتبط، تعهد به توسعه همکاری‌ها و قابلیت‌های نوآورانه در توسعه خدمات الکترونیک و ارتقاء سطح توانمندی ذینفعان دستگاه اجرایی در حوزه فناوری اطلاعات از محورهای مهم این بخش و به‌عنوان اهداف توسعه دولت الکترونیک بود که زمینه‌های قابل بهبود آنها در سازمان نقشه‌برداری کشور نیز مطرح شد.

"چشم انداز و سیاست" نیز یکی دیگر از معیارهای قابل بررسی در فرآیندهای این سازمان با سه محور ارزیابی، تحلیل و درک نیاز و انتظارات ذینفعان بیرونی دستگاه اجرایی، ارزیابی، تحلیل و درک عملکرد درونی و قابلیت‌های دستگاه، هدایت و راهبری دولت الکترونیکی بود که در این جلسه بررسی شد.

همچنین معیارهای "فناوری" و نتایج این موارد نیز با زمینه‌های قابل بهبودشان از دیگر موارد بررسی شده در نشست اعضای کمیته توسعه دولت الکترونیک بود.

مهندس مسعود شفیعی رییس سازمان نقشه‌برداری کشور در این جلسه بر لزوم تدوین یا اصلاح شیوه‌نامه‌های حوزه پژوهش و فناوری، ارتباط با ذینفعان، ارتقای سطح توسعه همکاری‌ها، آرشیو کلی مستندات سازمان به شکل الکترونیک، نظر سنجی و رفع انتظارات در مسیر دولت الکترونیک تأکید کرد و از اهتمام این سازمان بر تحقق اهداف و برنامه‌های دولت الکترونیک سخن گفت.

وی با اشاره بر لزوم ارتقای سطح دانش کارکنان، با در نظر گرفتن نیازسنجی و اهداف آموزشی نیز گفت: «سطح مهارت کارکنان در بخش‌های مختلف سازمان متفاوت است؛ به همین منظور باید دانش فناوری و اطلاعات کارکنان به صورت هدفمند آنالیز و نیازهای علمی آنها شناسایی شود. سپس برای رفع این بخش از نیازها در قالب دستورالعمل با عنوان "ارتقای دانش" به تصویب برسد که میتواند به عنوان یکی از شروط اختصاصی انتصاب مدیران در سازمان نیز در نظر گرفته شود.»
 
شفیعی در بخش دیگری از سخنان خود با بیان اینکه قرار نیست در فرآیند نظرسنجی فقط اقدامات جاری ارزیابی شد؛ افزود: «سازمان نقشه‌برداری کشور از دریافت نظرات در سطح کلان استقبال کرده و در بازه زمانی مطلوب در اسناد خود از آنها بهره‌برداری خواهد کرد. چرا که با وجود سند نقشه راه و نیازسنجی صحیح و با استفاده از مدیریت دانش، میتوانیم به‌عنوان مجموعه‌ای پویا در عرصه ارائه طرح‌های پژوهشی و نوآورانه باشیم.»
 


کد مطلب: 2465

آدرس مطلب: https://www.ncc.gov.ir/fa/news/2465/لزوم-نظام-مندشدن-نظرسنجی-های-سازمانی-آرشیو-الکترونیک-تمام-مستندات-سازمان-نقشه-برداری-کشور-کمیته-توسعه-دولت

سازمان نقشه برداری کشور
  https://www.ncc.gov.ir