plus
reset
minus
plus
minus
تاریخ انتشارشنبه ۲۴ فروردين ۱۳۹۸ ساعت ۱۴:۳۳
کد مطلب : ۲۵۳
دیدار طیبه سیاوشی و فاطمه ذوالقدر با مهندس شفیعی

تاكید دو نماینده تهران بر لزوم تقویت زیرساخت‎های سازمان نقشه‌برداری كشور برای تهیه نقشه خطر سیل

دو نماینده تهران با حضور در سازمان نقشه‌برداری کشور و گفت‎وگو با رئیس این سازمان، از نزدیک در جریان تهیه نقشه مناطق تحت تاثیر سیل و فرونشست در این سازمان قرار گرفتند.
تاكید دو نماینده تهران بر لزوم تقویت زیرساخت‎های سازمان نقشه‌برداری كشور برای تهیه نقشه خطر سیل
plusresetminus
به گزارش روابط عمومی سازمان نقشه‌برداری کشور، طیبه سیاوشی و فاطمه ذوالقدر دو نماینده تهران روز چهارشنبه 21 فروردین ماه با حضور در این سازمان با مهندس مسعود شفیعی، دیدار و گفت و گو کردند.
در این دیدار که دکتر یحیی جمور؛ معاون فنی و نسرین وزیری؛ مدیرکل دفتر ریاست و روابط عمومی سازمان نقشه‌برداری کشور نیز حضور داشتند، ضمن معرفی سازمان نقشه‌برداری کشور و خدمات و محصولات آن، این نمایندگان از نزدیک با فرایند تولید نقشه‎های مناطق تحت تاثیر سیل اخیر که در 20 روز ابتدایی فروردین‌ماه سال 1398، در سازمان نقشه‌برداری کشور تهیه شده و برای ستاد مدیریت بحران، وزارت راه و شهرسازی، جمعیت هلال احمر و استانداری‎ استان‌های درگیر با این بحران ارسال شده بود؛ قرار گرفتند.
شفیعی با اشاره به اینکه مقرون به صرفه‎ترین روش تهیه نقشه‌های با دقت از پهنه‌های وسیع، تصویربرداری هوایی است که منجر به تولید اطلاعات با ارزشی می‎شود، گفت: «البته به دلیل شرایط جوی استان‌های تحت تاثیر سیلاب، امکان پرواز هواپیمای سازمان وجود نداشت. با این حال همکاران ما با استفاده از تصاویر ماهواره‎ای و اطلاعات مکانی موجود در سازمان نقشه‌برداری کشور اقدام به تهیه نقشه مناطق تحت تاثیر سیل کردند».
نمایندگان تهران درباره اینکه آیا این سازمان توانمندی لازم برای تهیه نقشه خطر سیل را دارد تا پیش از بروز و یا تکرار چنین بحرانی آن را ارائه دهد؟، سوال کردند و دکتر جمور با اشاره به تفاوت نقشه «مناطق تحت تاثیر سیل» و نقشه «خطر سیل» گفت: «سازمان نقشه‌برداری کشور در حال حاضر اطلاعات مکانی بسیار غنی‎ای دارد اما تهیه نقشه خطر سیل نیازمند مطالعات بیشتر، اخذ تصاویر هوایی جدید از استان‎ها، حضورفیزیکی نقشه‌برداران در محل و .... است که تاکنون به‌دلیل کمبود منابع مالی و تجهیزات، محقق نشده‌است. حال آنکه این سازمان طی دهه‌های 70 و 80 با تامین منابع مالی لازم توانست نقشه 1:25000 کل کشور را تهیه کند. این نشان می‎دهد که سازمان نقشه‌برداری کشور استعداد بالقوه لازم برای تهیه نقشه‌های به روز از جمله نقشه مخاطرات سیل را دارد اما باید محدودیت‎های آن به‌طور جدی مورد توجه قرار گرفته و نیازهای اساسی آن مرتفع شود.
سیاوشی درباره اطلاعات این سازمان درباره شیب زمین و به‌کار بستن آن برای جهت دادن به آب تجمیع شده در استانهای سیل زده، سوال کرد و شفیعی در پاسخ گفت: «تعیین شیب زمین با استفاده از DEMهای موجود در سازمان امکان پذیر است، اما DEM (مدل رقومی ارتفاعی زمین) فعلی که در عمده مناطق با دقت حدود 5 تا 7 متر است، برای مدلسازی میزان و جهت شیب در استان‌هایی نظیر خوزستان و گلستان که اختلاف ارتفاع بین نقاط مختلف قابل توجه نیست، کارایی بالایی ندارد و ما به DEM  با دقت در حد سانتی‌متر نیاز داریم. اگرچه با همین اطلاعات موجود، روی نقشه‌های مناطق تحت تاثیر سیل ارتفاع نقاط مختلف قید شده است اما در نظر داشته باشید که در استانی مثل گلستان که ارتفاع بلندترین نقطه آن که دچار سیلاب شده با پایین‌ترین نقطه‌اش در نزدیکی دریای خزر، شش متر است، با در اختیار داشتن مدل رقومی ارتفاعی زمین که صرفا دقتی چندمتری دارد، امکان ارائه راهکار کاملا عملیاتی برای سرازیر کردن آب وجود ندارد».

 رئیس سازمان نقشه‌برداری کشور گفت: «اكنون براي دور كردن سيلاب از مناطق مسكوني و تأسيسات حياتي، هيچ چيز بيش از نقشه‌هاي دقيق توپوگرافي كه ميزان و جهت شيب زمين را با دقت سانتی‌متر مشخص كند، كارآيي ندارد. اما متاسفانه طي دو دهه گذشته كم توجهي به این سازمان مانع از آن شده كه اين سازمان آنطور كه بايد، شبكه‌هاي مبنايي خود را بازسازي كرده و توسعه دهد». 

سیاوشی که از ظرفيت‎هاي سازمان نقشه‌برداری کشور در مديريت حوادث طبيعي همچون سيل آگاهي بيشتري پيدا كرده بود، گفت: «ضرورت دارد هم زمان با جبران خسارت‌هاي  سیل زدگان، براي تقويت زيرساختهاي عملياتي اين سازمان همچون تقويت ناوگان عكسبرداري هوايي، شبكه ايستگاه‎هاي تعيين موقعيت ماهواره اي ژئوديناميك و...تصميمات اساسي اتخاذ شود».
ذوالقدر نیز بر لزوم استفاده از این اطلاعات برای فعالیت‎های راه و سد سازی در کشور تاکید کرده و ابراز امیدواری کرد که وزارت‌خانه‌های راه و شهرسازی، نیرو و کشور از این اطلاعات، بهره لازم را ببرند».
گفتنی است دکتر مرتضی صدیقی که به اتفاق مهندس محمد عرب کرمی، مهندس ابوالفضل بلندیان و مهندس احمد ابوطالبی در تهیه نقشه‌های مناطق تحت تاثیر سیل را نقش به‌سزایی داشتند، این نقشه‌ها را به رویت این نمایندگان  تهران در مجلس شورای اسلامی رسانده و توضیحات مبسوطی درباره روند تهیه آنها ارائه دادند».


نگرانی از فرونشست تهران
نقشه‌های فرونشست تهیه شده در سازمان نقشه‌برداری کشور نیز مورد توجه این دو نماینده مجلس قرار گرفت. رئیس سازمان با اشاره به اینکه تا کنون بیش از 30 اطلس فرونشست با همکاری دو اداره کل نقشه‌برداری زمینی و کارتوگرافی سازمان نقشه‌برداری کشور تهیه شده و برای مقامات مسئول در وزارت کشور، راه و شهرسازی، نیرو، ارتباطات و فناوری اطلاعات، نفت، استانداری‎ها، ستاد مدیریت بحران و نمایندگان استانهای مربوطه ارسال شده است، گفت: «امیدواریم این نقشه‎ها مورد توجه این مقامات قرار گیرد و مبنایی برای جانمایی استقرار جمعیت و فعالیت و تصمیم گیری در برنامه‌های توسعه منطقه‌ای و شهری باشد». 

ذوالقدر با تدقیق در نقشه فرونشست تهران، در باره مخاطرات آن برای جنوب شهر تهران، متروها و فرودگاه پایتخت سوالاتی را مطرح نمود. معاون فنی سازمان نقشه‌برداری کشور به او در پاسخ گفت که اعلام نرخ فرونشست، سالانه است و ارائه نرخ‎های چند میلیمتر در روز مبنای علمی دقیقی ندارد.
شفیعی نیز با اشاره به اینکه بر اساس توافق حاصل شده و تقسیم کار صورت گرفته توسط سازمان مدیریت بحران کشور، نهاد مسؤول برای اعلام نرخ فرونشست سازمان نقشه‌برداری کشوراست که با استفاده از اطلاعات حاصل از تصاویر ماهواره‌ای، نقاط ترازیابی، داده‌های ایستگاههای ژئودینامیک و ثقل‌سنجی به برآورد این نرخ در دوره‌های چندساله می‌پردازد، گفت: «آخرین نرخ برآورد شده در این سازمان برای جنوب و جنوب غرب تهران، 24-23 سانتیمتر در سال بوده است و نرخ های 36 سانتیمتر در سال یا 22 میلیمتر در روز، مورد تایید این سازمان نیست».


بایدها و نبایدهای طرح آمایش ملی مشخص نیست
سیاوشی در این دیدار، درباره نقش سازمان نقشه‌برداری کشور در تهیه وتدوین سند آمایش ملی سوال کرد. شفیعی به عنوان معاون سازمان برنامه و بودجه، شرح مفصلی از شکل گیری شورای سیاست گذاری تدوین این سند و برگزاری جلسات متعدد آن در سازمان برنامه و بودجه ارائه داد و گفت طبق بند الف-1 ماده 26 قانون برنامه ششم توسعه، دولت موظف شده در طول سال اول اجرای قانون برنامه، سند آمایش سرزمین ملی و استانی را تهیه کند و پس از تصویب شورای عالی آمایش سرزمین از سال دوم اجرای قانون برنامه به اجراء در آورد، اما علی‌رغم اقدامات انجام شده، خصوصاً تأکیدات ریاست سازمان برنامه و بودجه، این سند هنوز مراحل تدوین خود را طی می‌کند و باید زمان بیشتری برای نهایی شدن آن صرف شود.
نماینده تهران که می‌گفت قصد دارد موضوع تهیه سند آمایش ملی را در مجلس مطرح کند، گفت: «در صورت تدوین چنین سندی می‌توان امیدوار بود تا حدود زیادی جلوی ساخت و سازهای غیر مجاز در حاشیه رودها و مناطق تحت تاثیر فرونشست و دیگرمخاطرات طبیعی گرفته شود. در حال حاضر برخی متون به عنوان سند آمایش استانی در برخی استانها تهیه شده اما مرکز پژوهش‎های مجلس با مطالعه آنها به این نتیجه رسید که هیچ سیاق مشخصی ندارند و هیچکدام کامل نیستند. حال آنکه منابع زیادی هم صرف تهیه این موارد شده است».
شفیعی نیز با اشاره به اینکه ارائه تعریفی جامع و مانع، مشخص کردن چارچوب و مبنای تدوین سند آمایش سرزمین و انتظاراتی که می‌توان از آن داشت، یکی از مباحث جدی در شورای‌عالی سیاست‌گذاری تدوین این سند در سازمان برنامه و بودجه بود، گفت: «از نظر ما استقرار زیرساخت ملی داده مکانی (NSDI) یکی از ملزومات مهم داشتن یک سند آمایش ملی است که علاوه بر ترسیم وضعیت موجود، امکان پایش چگونگی پیاده‌سازی این سند را هم ممکن می‌کند، اما راهبری استقرار این زیرساخت که در چارچوب پروژه‌های اقتصاد مقاومتی به سازمان نقشه‌برداری کشور سپرده شده‌، نیازمند اجماعی ملی و همکاری همه ذی‌نفعان است». به گفته شفیعی سند آمایش سرزمین می‌تواند در چارچوب مجموعه‌ای از بایدها و نبایدها خطوط کلی پراکنش جمعیت و فعالیت را در اقصی نقاط کشور، مشخص کند، اما تا زمانیکه اطلاعات مکانی دقیق و به‌روزی از سرزمین خود نداشته باشیم، ممکن است تهدیدهای طبیعی و ظرفیت‌های اکولوژیک هر منطقه را نادیده بگیریم و آنگاه سرمایه‌گذاری‌های بزرگ ما در مناطقی خاص با پدیده‌هایی چون سیل، زلزله و فرونشست در معرض نابودی قرار گیرد».
 
https://www.ncc.gov.ir/vdcd2s0x6yt0k.a2y.html
ncc.gov.ir/vdcd2s0x6yt0k.a2y.html
ارسال نظر
نام شما
آدرس ايميل شما
کد امنيتی