Please ensure Javascript is enabled for purposes of website accessibility
plus
reset
minus
plus
minus
تاریخ انتشاريکشنبه ۱۹ مرداد ۱۳۹۹ ساعت ۱۸:۲۶
کد مطلب : ۲۵۵۳
با حضور معاون سازمان برنامه وبودجه کشور:

آئین تکریم و معارفه رئیس سازمان نقشه‌برداری کشور برگزار شد

صبح امروز با حضور دکتر زهرا اربابی معاون توسعه منابع انسانی و پشتیبانی سازمان برنامه و بودجه کشور، معاونین و مدیران سازمان نقشه‌برداری کشور مراسم تکریم و معارفه رئیس این سازمان برگزار شد.
آئین تکریم و معارفه رئیس سازمان نقشه‌برداری کشور برگزار شد
plusresetminus
 
به گزارش روابط عمومی سازمان نقشه‌برداری کشور، در آغاز این مراسم دکتر اربابی از تلاش‌های مهندس مسعود شفیعی در مدت زمان تقریباً سه سال در این سازمان تقدیر کرد و رویکرد توسعه‌گرایی وی را در تحقق اهداف سازمان نقشه‌برداری کشور تحسین آمیز برشمرد.
 
وی خاطر نشان کرد:« با توجه به نگاه ویژه‌ای که مهندس شفیعی به توسعه منابع انسانی داشت، شایسته‌ترین افراد در انتصابات این سازمان انتخاب شدند که انتصابات صورت گرفته از طریق فراخوان‌های برگزار شده در این مجموعه، گواهی بر اثبات این رویکرد است.»
 
اربابی در ادامه اظهار کرد:«سازمان نقشه‌برداری کشور؛ مجموعه کاملاً تخصصی است که بر محور تخصص کارشناسان خود فعالیت دارد و با توجه به توانمندی‌ها و ظرفیت‌های خود، توانسته است به اهداف مصوب‌اش دست پیدا کند. بنابراین توجه ویژه به این قابلیت‌ها می‌تواند پاسخگوی نیاز جامعه در حوزه نقشه و اطلاعات مکانی در کشور باشد. از سوی دیگر نتیجه عملکرد این سازمان می‌تواند زمینه‌ساز تحقق اهداف بسیاری از دستگاه‌های ملی و استانی باشد.»
 
اربابی در بخش دیگری از سخنان خود به موفقیت سازمان نقشه‌برداری کشور در زمینه آمایش سرزمین اشاره کرد و در اینباره گفت:«مطالعاتی که بر روی آمایش سرزمین توسط دست اندرکاران این موضوع انجام شده است، بیانگر اهمیت جایگاه این سازمان و سهم آن در تأمین بخش مهمی از اطلاعات این امر می‌باشد. چه بسا اینکه قرار گرفتن سازمان نقشه‌برداری کشور ذیل سازمان برنامه و بودجه کشور بر همین موضوع دلالت دارد. زیرا این دستگاه به عنوان متولی تولید نقشه و اطلاعات مکانی، مأموریت دارد تا نیاز به داده مکانی در دستگاه‌های اجرایی کشور و طرح های ملی در سطح کلان را برطرف کند. از مهمترین دستگاه‌های اجرایی که اطلاعات مکانی در رویکرد و عملکرد آن از اهمیت ویژه‌ای برخوردار است، سازمان پدافند غیرعامل می‌باشد که در بخش مهمی از فعالیت‌های خود از خروجی اطلاعات کارشناس محور سازمان نقشه‌برداری کشور بهره‌برداری می‌کند.»
 
بر این اساس معاون دکتر نوبخت بر اهمیت و لزوم توجه ویژه به توسعه منابع انسانی، به کارگیری نیروی متخصص و قرار گرفتن هر نیروی انسانی در جایگاه منطقی خود تأکید کرد و تحقق این موارد را زمینه ساز نقش‌آفرینی کامل و صحیح آنها دانست و از تلاش‌های مهندس شفیعی در این راستا و تحقق همه اهداف سازمان نقشه‌برداری کشور قدردانی نمود.
 
معاون توسعه منابع انسانی و پشتیبانی سازمان برنامه و بودجه کشور در ادامه ضمن ابراز خرسندی از حضور مهندس جعفرزاده ایمن‌آبادی بعنوان رئیس سازمان نقشه‌برداری کشور، اذعان داشت:«بی شک تجارب رئیس منصوب شده سازمان نقشه‌برداری کشور به عنوان نماینده مجلس شورای اسلامی طی دو دوره گذشته، می‌تواند در این مجموعه کارآمد و تأثیرگذار باشد.»
 
اربابی در بخش پایانی سخنان خود ضمن تبریک به نسرین وزیری، به جهت انتصاب وی بعنوان رئیس مرکز اطلاع رسانی، روابط عمومی و امور بین الملل سازمان برنامه و بودجه کشور ، از زحمات دو ساله او در جایگاه مدیر کل حوزه ریاست، روابط عمومی و بین الملل سازمان نقشه‌برداری کشور نیز تقدیر و تشکر کرد.
 
 
هیچ چالشی با هیچ دستگاهی  نداشتیم


در بخش دیگری از این مراسم، مسعود شفیعی، به بخشی از عملکرد سازمان نقشه‌برداری کشور طی دوره ریاست خود از سال 97 تا کنون اشاره کرد و گفت:«با توجه به ماده 11 قانون احکام دائمی برنامه‌های توسعه کشور، که به نقش این سازمان در حوزه همه فعالیت‌های نقشه‌برداری کشور پرداخته شده است، طی یک سال گذشته این سازمان به صورت جدی تحقق این ماده را پیگیری نموده تا همه فعالیت های تولید داده مکانی در سطح کشور با نظارت سازمان نقشه‌برداری کشور صورت پذیرد. البته نتیجه این پیگیری‌ها، تنفیذ تفاهم‌نامه نحوه اجرای این ماده و ابلاغ رسمی آن توسط دکتر نوبخت به معاونین وی بوده است.»
 
شفیعی به رشد تعاملات سازمان نقشه‌برداری کشور در سطح بین المللی و ملی اشاره کرد و از تقویت همکاری با سازمان جغرافیایی نیروهای مسلح کشور؛ بدون هر گونه تداخل و محدودیت کاری طی سه سال گذشته خبر داد و گفت:«هیچ چالشی با هیچ دستگاهی نداشتیم و با مجموعه‌هایی از جمله سازمان جنگلها و مراتع کشور، سازمان ثبت اسناد و املاک کشور، سازمان زمین شناسی و.... تعاملات خوبی برقرار کردیم که منجر به انعقاد تفاهم نامه‌های همکاری متعددی با برخی از دستگاه‌‌ها از جمله معاونت علمی رییس جمهور شده است. حتی با وجود تحریم‌ها نیز تعاملات بین المللی بدون هیچ مأموریت خارجی از سوی مدیران این سازمان ، مسیر خود را طی کرد به طوری که در زمینه کالیبراسیون، این سازمان شاهد حضور دانشمندان فرانسوی در این سازمان و همکاری آنها با بخش نقشه‌برداری زمینی بود.»
 
شفیعی، رفع محدودیت ساختار استانی سازمان نقشه‌برداری کشور از5 استان و توسعه آن در 31 استان کشور؛ که به همت دکتر نوبخت و پیگیری‌های مجدانه مسئولین سازمان برنامه و بودجه کشور انجام شد را یکی دیگر از مهمترین اتفاقات دوره ریاست خود برشمرد و آن را در تمرکززدایی فعالیت های نقشه‌برداری در سطح کشور موثر دانست.
 
رئیس سازمان مدیریت و برنامه‌ریزی استان تهران در ادامه خاطرنشان کرد:«در حوزه برنامه‌ریزی سازمانی، در سازمان نقشه‌برداری کشور سند چشم انداز یک ساله تدوین شده است و متناسب با آن، برنامه عملیاتی بخشهای مختلف این سازمان تعریف و به صورت مستمر پایش می شود.»
 
شفیعی با بیان این مطلب که تشکیل دو معاونت تخصصی در سازمان نقشه‌برداری کشور خود منجر به تحولی عظیم در بخش ارائه محصولات شده است، افزود:« در حال حاضر نحوه ارائه اطلاعات و خدمات نقشه‌برداری به کاربران از حالت سنتی خارج و با ایجاد سامانه الکترونیکی و فعالیت دفاتر پیشخوان دولت به صورت دیجیتال و بدون حضور ارباب رجوع صورت می‌گیرد. همچنین در همین خصوص برای اولین بار در بودجه 99 تعرفه همه محصولات سازمان مصوب شده که این امر گام دیگری در راستای شفاف سازی بوده است.»
 
وی راه اندازی سامانه‌ جامع نظارت بر فعالیت‌های نقشه‌برداری کشور را ، گام موفق دیگری در این سازمان عنوان کرد و درباره اهمیت و توسعه ایستگاه‌های شبکه دائمی کشور نیز سخن گفت و افزود:«پیش از اجرائی شدن هر طرح از جمله دستورالعمل‌‌‌‌‌‌‌‌‌های فنی و تصمیمات نهایی در سازمان، از صاحب نظران و متخصصان حوزه نقشه‌برداری جهت مشارکت عمومی و ارائه پیشنهادات آنها دعوت بعمل می‌آید. تا هر مصوبه‌ای پیش از تصویب کاملاً بالغ و کامل باشد.»
 
شفیعی وضعیت نیروی انسانی در این سازمان را در شرایط مطلوب اعلام کرد و از اخذ مجوز استخدام 11 نفردر پایان سال گذشته و 17 نفر در سال جاری خبر داد و افزود:«طی 7 فراخوان عمومی که در این سازمان اعلام شده است، همه انتصابات در رده‌های معاون، مدیران پایه، میانی و حتی کارشناسی از این طریق صورت گرفته است به همین جهت دست اندرکاران این سازمان از شایستگی کامل برخوردار هستند.»
 
جزئیات گزارش‌‌‌های ماهیانه مالی در راستای شفاف سازی، تدوین نقشه تقسیمات کشوری با تأیید وزارت کشور، تهیه دستورالعمل نگهداری نقشه‌های شهری، تهیه کتاب جامع نقشه‌برداری، تولید گرید ملی، راهبری SDI ملی، اجرایی شدن قانون افزایش 50 درصدی حقوق پرسنل در احکام آنها، رشد امتیاز این سازمان در زمینه توسعه دولت الکترونیک نیز از دیگر موضوعاتی بود که از سوی شفیعی مطرح شد که تحقق آنها را در گرو همکاری و همراهی پرسنل سازمان نقشه‌برداری کشور و در سایه روحیه ایثارگرانه آنها دانست.
 
 

اطلاعات مکانی یکی از زیرساخت‌های ملی در کشور

در ادامه این مراسم مهندس غلامعلی جعفرزاده ایمن‌آبادی از حسن اعتماد دکتر نوبخت و دکتر اربابی به جهت انتخاب وی برای مسئولیت هدایت سازمان نقشه‌برداری کشور قدردانی کرد و زحمات و تلاش‌های مهندس شفیعی را مورد تقدیر و تحسین قرار داد و گفت:« نیاز به نقشه و اطلاعات مکانی مربوط به یک زمان و دوره خاصی نیست. نگرش نوین کنونی در دنیا به نقشه و اطلاعات مکانی به عنوان یک زیرساخت همانند سایر زیر ساخت هاست. سازمان نقشه برداری کشور  نیز بعنوان مرجع ملی تأمین اطلاعات مکانی به‌هنگام، قابل اعتماد و در دسترس بایداطلاعات مکانی را به عنوان یکی از زیر ساخت‌های ملی ارائه و بکارگیرد.»
 
وی با بیان اینکه مردم باید به انواع نقشه ، اطلاعات و خدمات مکانی به‌روز و با کیفیت دسترسی داشته باشند؛ ابراز کرد:«سازمان نقشه‌برداری کشور باید به توسعه متوازن و نظام نقشه‌برداری کشور کمک کند تا زیر ساخت اطلاعات مکانی و توسعه بهینه دولت الکترونیک به شکل مطلوب محقق گردد و شیوه تهیه نقشه فاقد دقت لازم از روی تصاویر ماهواره‌ای یا تولید نقشه بدون اتصال به شبکه نقاط مبنایی کشور نیز باید برچیده شود.»
 
جعفرزاده ایمن‌آبادی خاطر نشان کرد:«تصویب پروژه استقرار نظام پایه اطلاعات مکانی در سطح کشور در قالب  یکی از برنامه‌های 12 گانه اقتصاد مقاومتی نشان از عزم دولت در برنامه‌های ارتقای بهره‌وری، ارتقای توان تولید ملی، شفاف سازی و سالم سازی اقدامات دارد. به همین منظور وجود نقشه و اطلاعات مکانی با کیفیت مناسب و به روز از الزامات استقرار نظام مذکور است.»
 
رئیس سازمان نقشه‌برداری کشور، با اشاره به سامانه ثبت و املاک کشور و مبارزه جدی با پدیده زمین خواری بعنوان یکی از مهمترین اهداف حدنگار، گفت:« این طرح از سال 1356 بعنوان طرح کاداستر در برنامه‌های کشور مورد توجه بوده، اما تا پایان سال 93 طرح مذکور فقط در حدود قریب به 7 درصد کشور آنهم در محدوده نقاط شهری، موفق بوده است. از سوی دیگر در ماده 8 و 10 قانون مذکور، سازمان اسناد و املاک کشور برای تأمین نقشه‌های مورد نیاز مکلف به همکاری با سازمان نقشه‌برداری کشور شده است.»
 
وی در بخش دیگری از سخنان خود موضوع ماده 11 احکام دائمی کشور را مطرح کرد و دراینباره گفت:«کلیه فعالیت‌های مرتبط با نقشه‌برداری و اطلاعات مکانی ، عکسبرداری هوایی ، تهیه و تولید نقشه‌های پوششی و شهری در مقیاس‌های مختلف و نظارت برآن در بخش غیر نظامی، بر عهده سازمان نقشه‌برداری کشور است. »
 
 


وابستگی 27درصدی احکام دائمی توسعه کشور به نقشه و داده مکانی

جعفرزاده ایمن‌آبادی توسعه پایدار مبتنی بر دانایی را به عنوان محور اصلی برنامه ششم توسعه دانست و اظهار داشت:« در برنامه دوم توسعه از 199 ماده مصوب، 28 ماده یعنی۱/۱۴ درصد از مواد این برنامه، مربوط به نیازهای این مواد در حوزه مهندسی نقشه‌برداری بوده است. همچنین در برنامه چهارم از 160 ماده 41 ماده و در برنامه پنجم از 235 ماده 60 ماده به داده‌های نقشه‌برداری وابسته است. برنامه سوم توسعه حول محورتولید نقشه و اطلاعات مکانی بوده و در برنامه چهارم علاوه بر تولید نقشه و اطلاعات مکانی به موضوع پایگاه و سامانه اطلاعات مکانی نیز پرداخته شده است.در برنامه پنجم نیز علاوه بر نیازهای نقشه‌برداری کشور مباحث زیر ساخت اطلاعات مکانی و بهره‌گیری از داده‌های مکانی در تصمیم‌گیری کشور مورد توجه قرار گرفته است. در نهایت دربرنامه ششم از 124 ماده 48 ماده یعنی 39% درصد مواد این برنامه به وجود نقشه و اطلاعات مکانی نیازمند است. 27% درصد احکام دائمی توسعه کشور نیز به وجود نقشه و داده های مکانی نیاز دارند.»
 
وی در ادامه بیان کرد:«جهت جلوگیری از تداخل وظایف در حوزه مهندسی نقشه‌برداری و مقابله مناسب با دوباره‌کاری، تحقق سیاست‌های اقتصاد مقاومتی و توسعه اشتغال اثرگذار خواهد بود و موجب نظام‌مند شدن وضعیت نقشه و اطلاعات مکانی  و خدمات مرتبط با آن در سطح کشور خواهد شد .»
 
جعفرزاده ایمن آبادی، بهره‌برداری مناسب ، تبدیل تهدیدها به فرصت ها و شناسایی نقاط قوت را نیازمند برنامه‌ریزی مناسب و هماهنگی و همدلی مابین تمام ارکان نظام نقشه‌برداری کشور دانست و افزود:«اصلاح ساختار موجود نقشه‌برداری با تأکید ویژه بر سیاستگذاری و ایجاد متمرکز و قوی در ساختار برنامه‌ریزی کشور برای امر سیاستگذاری، تهیه استانداردهای ملی به منظور صیانت از منابع با ارزش اطلاعاتی کشور و ایجاد نظام نظارت و کنترل فنی به منظور تعیین کیفیت داده‌های مکانی منطبق با استانداردهای ملی از برنامه‌های مهم و مورد تأکید است.»
 
برنامه‌ریزی مناسب برای تهیه داده‌های پایه و رفع موانع و تکمیل طرح های موجود در زمینه تولید داده‌های پوششی در قالب طرح‌های ملی و همچنین طراحی و اجرای سایر طرح‌های مورد نیاز و تبدیل آنها به اطلاعات ، دانش و خرد در حوزه‌های عکسبرداری پوششی و تولید اورتوفتو، نقشه‌های کوچک مقیاس، تولید چارت‌های دریایی، نقشه و اطلاعات مکانی بزرگ مقیاس شهری و روستایی از دیگر موضوعات مورد اشاره رئیس سازمان نقشه‌برداری کشور در این مراسم بود.
 
وی همچنین بر لزوم ایجاد مراکز هماهنگی اطلاعات مکانی و سامانه‌های دسترسی همگانی به اطلاعات به منظور یافتن اطلاعات و ایجاد پورتال برای دسترسی آنی و الکترونیکی کاربران به اطلاعات مورد نیاز توسط کاربران ، از طریق همکاری و مشارکت دستگاه‌های ذیربط و توان بخش خصوصی بعنوان یکی دیگر از برنامه‌های پیش روی این سازمان تأکید کرد و گفت:«ایجاد و توسعه مرکز ملی پایش تغییرات پوسته زمین به منظور بهره‌گیری مناسب از داده‌های شبکه‌های مبنایی کشور، رصد تغییرات سطحی زمین و امکان بهره‌برداری در کاهش خسارات ناشی از بلایا و بحران‌های مصنوعی و حرکت به سوی پیش بینی آنها نیز باید در اولویت‌های مورد توجه فعالیت‌های سازمان قرار داشته باشد.»
 
وی در خاتمه سخنان خود به موضوعات دیگری از جمله ایجاد چارچوب ملی در زمینه آموزش ،تحقیقات، طراحی و اجرای برنامه‌های آموزشی به منظور گسترش هر چه بیشتر دامنه کاربردها و کاربران اطلاعات مکانی و پژوهش جهت دستیابی به جدیدترین روش‌های جمع‌آوری تولید، مدیریت و ارائه اطلاعات مکانی نیز پرداخت.
در خاتمه مراسم تکریم و معارفه رئیس سازمان نقشه‌برداری کشور، معاون سازمان برنامه و بودجه کشور احکام جداگانه‌ای که از سوی دکتر نوبخت به امضاء رسیده بود را به مسعود شفیعی بعنوان رئیس پیشین سازمان نقشه‌برداری کشور و رئیس سازمان مدیریت و برنامه‌ریزی استان تهران و غلامعلی جعفرزاده ایمن‌آبادی رئیس سازمان نقشه‌برداری کشور اعطاء کرد و از زحمات نوشین پسندیده بعنوان معاون توسعه مدیریت و منابع این سازمان نیز از سوی شفیعی تقدیر شد.
 
 
 
 
 
 
تنظیم کننده : مریم صادقی
https://www.ncc.gov.ir/vdcg.n9xrak9nwpr4a.html
ncc.gov.ir/vdcg.n9xrak9nwpr4a.html
ارسال نظر
نام شما
آدرس ايميل شما
کد امنيتی