plus
reset
minus
plus
minus
تاریخ انتشاريکشنبه ۲۶ مرداد ۱۳۹۹ ساعت ۱۵:۵۹
کد مطلب : ۲۵۷۰
با حضور مهندس جعفرزاده ایمن آبادی تشریح شد:

حصول اهداف کلان سازمان نقشه‌برداری کشور در سایه نظارت و ارزیابی

در راستای سلسله جلسات بررسی و شناسایی فعالیتها و اقدامات مدیریت¬های مختلف سازمان نقشه¬برداری کشور، مهندس غلامعلی جعفرزاده ایمن آبادی صبح روز یکشنبه ۲۶ مردادماه سال جاری با مدیر کل، معاون و روسای ادارات تابعه اداره کل نظارت و کنترل فنی دیدار و گفتگو کرد.
حصول اهداف کلان سازمان نقشه‌برداری کشور در سایه نظارت و ارزیابی
plusresetminus
به گزارش روابط عمومی سازمان نقشه­برداری­کشور، در این جلسه روسای ادارات زیر مجموعه اداره کل نظارت و کنترل فنی گزارش هایی در خصوص شرح وظایف، روند فعالیت ها، مشکلات و برنامه های آتی خود ارائه دادند.

مهندس اشرف السادات قریشی، مدیرکل­ نظارت وکنترل فنی در این جلسه به تشریح ماموریت‌ها و چشم انداز اداره کل نظارت و‌کنترل فنی و معرفی چارت این بخش پرداخت وظایف آن را به ترتیب زیر بر شمرد:

- تدوین و بازنگری استانداردها و ارتقای کیفی کلیه خدمات و محصولات مهندسی نقشه‌برداری و ژئوماتیک در سطح کشور.

- انطباق داده‌های مکانی کشور با استانداردهای ذی‌ربط به‌منظور بهره‌گیری در زیرساخت اطلاعات مکانی کشور و تقویت امکان بهره‌گیری مکرر از اطلاعات موجود.

- جلوگیری از دوباره‌کاری و اتلاف سرمایه‌های ملی با توجه به اطلاعات موجود در پایگاه اطلاعات مکانی سازمان نقشه‌برداری کشور.

- جمع‌آوری و نگهداری داده‌ها، اطلاعات مکانی، نقشه‌ها و فایل‌ها به‌منظور تکمیل پایگاه اطلاعات مکانی کشور.    
                  
بر اساس گزارشات ارائه شده در این جلسه، برای اینکه خدمات نقشه‌برداری تضمین کننده کیفیت نقشه و داده مکانی باشد فرآیند ارزیابی و نظارت و استاندارد سازی از اهمیت ویژه ای برخوردار است و در کنار فرایند تعیین صلاحیت و فرآیند برگزاری مناقصات و انتخاب مشاور، باید با دقت لازم انجام شود.

 رسالت این اداره کل در راستای نظارت و کنترل فنی اکثر فعالیتهای بنیادی مدیریتهای فنی داخل سازمان و نظارت بر خدمات نقشه‌برداری بیرون از سازمان نظیر پروژه‌های کاداستر امور اراضی کشاورزی سطح کشور، پروژه‌های تهیه نقشه آب منطقه‌ای استان‌ها حوزه آبریز رودخانه‌ها مربوط به وزارت نیرو، هیدروگرافی دریاچه و مخازن سدها، نقشه وزارت راه و ادارات تابعه استانها و ... عنوان شد.

در بخش دیگری از این جلسه هر کدام از رؤسای ادارات نظارت و کنترل فنی نقشه‌برداری زمینی، نقشه برداری هوایی، GIS ، آبنگاری و کارتوگرافی این ادارات را معرفی و گزارش کلی از عناوین پروژه‌های تحت کنترل این بخش‌ها، چالش‌ها و مشکلات پیش روی خود ارائه دادند.

نظارت و کنترل فنی بر نقشه های توپوگرافی اعم از منطقه ای و شهری، تهیه پروفیل های طولی و عرضی، نقاط کنترل زمینی عکسی، نقشه های کاداستر شهری و غیر شهری از جمله این فعالیت‌ها می‌باشد . عملیات کنترل در این بخش به دو صورت ستادی و زمینی انجام می‌شود و برای انجام این وظایف چالش‌هایی مثل فرسوده بودن ماشینها، مشکلات ماموریتی و اسکان کارشناس ناظر در شهرستان ها وجود دارد. البته گزارشات ارائه شده از سوی مسئولین این بخش حاکی از این دارد که سازمان در حوزه نظارت و کنترل فنی نقشه‌برداری زمینی در شرایط بهتر و نسبتاً بروزی قرار دارد.

 اقداماتی از جمله نظارت بر تبدیل عکس هوایی به نقشه، پردازش تصاویر هوایی و ماهواره‌ای ، رفع جابه‌جایی ناشی از اختلاف ارتفاع، استخراج اطلاعات از داده های هوایی، تهیه مدل ارتفاعی رقومی نیز بعنوان بخش مهمی از فعالیت‌های نظارت بر نقشه برداری هوایی در این جلسه کاربردی بیان شد.

شایان ذکر است بررسی فنی قراردادها، نظارت حین کار پروژه ها، دریافت پرونده ها و‌مستندات، کنترل محاسبات، کنترل صحرایی پروژه ها،تهیه صورت وضعیت نهایی بعنوان مراحل کاری فعالیت بخش نظارت وکنترل آبنگاری و میکروژئودرزی تشریح شد.

نظارت بر طراحی و ایجاد سیستم‌های اطلاعات مکانی، زمینی و کاداستر، جمع آوری و آماده سازی اطلاعات مکانی، آماده سازی وGISReady داده ها، نظارت بر نقشه های NTDB و کنترل پایگاه داده مکانی، نظارت و‌کنترل فنی بر عملیات کارتوگرافی برای نقشه‌های پوششی، نقشه‌های موضوعی، نقشه‌های بزرگ مقیاس و نحوه اجرای جنرالیزاسیون نقشه‌ها،  نیز از فعالیت‌های این بخش است که به آن اشاره شد.

برنامه‌ریزی و راهبری استانداردها، افزایش تعداد گروه‌های ذینفع مشارکت کننده، همکاری با نظام فنی و اجرایی سازمان برنامه و بودجه جهت ابلاغ، همکاری با سازمان ملی استاندارد در بخش استانداردهای ملی و بین المللی از عمده فعالیت های حوزه استاندارد سازی است که مورد بررسی قرار گرفت.

 لازم به ذکر است راهبری طرح های پژوهشی، تسهیم و انتشار دستاوردهای پژوهشی، انتشار کتب تخصصی در حوزه مهندسی نیز بعنوان اقدامات پژوهشی سازمان نقشه برداری کشور بیان شد.

قریشی در بخش دیگری از این جلسه برنامه‌های آتی اداره کل نظارت و کنترل فنی را به این شرح عنوان کرد:
- راه اندازی سامانه جامع الکترونیکی نظارت فعالیتها و خدمات نقشه برداری

- کاهش هزينه‌هاي عملياتي اداره کل نظارت و کنترل فنی  (تغییر برخی فرآیندها در بخش اجرا و نظارت)

- تمرکز اداره کل نظارت و کنترل فنی بر فرآيندهاي محوري خود (انجام نظارت عالیه)
اعمال كيفيت مورد نظر در استانداردها و دستورالعمل­ها

- دستيابي به تخصص­هاي برون­سازماني و استفاده از تجربیات فنی و علمی بخش خصوصی و استانها

- آزادسازي منابع درون سازماني و افزایش بهره‌وری نیروی انسانی موجود

- گسترش فعالیت‌های پژوهشی و دستیابی به فن‌آوری‌های نوین نظارتی توسط اداره کل نظارت و انتقال نوآوری از طرف سازمان به‌عنوان واسطه انتقال تجربیات به شرکت‌ها و دستگاه های اجرایی

-تهیه بسته کامل و جامعی از آموزشها، برنامه‌ها و ابزارهای کنترل از طرف سازمان و تزریق آن‌ها به بخش خصوصی

-افزایش سطح تعاملات اداره کل نظارت و کنترل فنی با مشاورین و کارفرمایان

-ارتقای نقش سازمان و اداره کل نظارت و کنترل فنی در نظام فنی و اجرایی کشور
 
ایشان در انتها با اشاره به چالشهای پیش روی اداره کل نظارت و کنترل فنی درخواست رسیدگی و توجه خاص به موارد عنوان شده را داشتند:
-نبود الزامات فنی در عقد قراردادها که منجر به وجود ایرادات فنی در قراردادها وسردرگمی کارفرما، مشاور و اداره‌ی نظارت می‌شود
-بهنگام‌نبودن تجهیزات و عدم پاسخگویی به نیازهای کاری اداره

-مشکل عقد قراردادها برای تدوین و بازنگری دستورالعملها و انجام طرحهای پژوهشی

-جبران خدمت کارشناسان نظارت و نیروهای قراردادی

-عدم وجود تعرفه برخی خدمات

-مشکل ذخیره سازی اطلاعات درون سازمان

-آموزش و ارتقای سطح دانش تخصصی همکاران

-عدم بهنگام‌بودن برخی دستورالعمل ها
 
پس از گزارشات ارائه شده، مهندس غلامعلی جعفرزاده ایمن آبادی؛ با اشاره به اهمیت موضوع تامین بودجه در سازمان گفت: «بودجه ادارات تخصصی و نیروی تخصصی برای انجام وظایف و مأموریت‌های میدانی باید در اسرع وقت تأمین گردد.»

وی در ادامه با تاکید بر گستره فعالیت‌های این سازمان گفت: «تمام تلاش ما این است که سازمان نقشه‌برداری کشور به جایگاه اصلی خود برگردد.»

این مقام مسئول در خصوص "اهمیت نظارت در سازمان" گفت: «نظارت و ارزیابی، بسترساز کارایی و اثربخشی است و سازمان به منظور حصول اهداف، لازم است تا همواره كيفيت و عملكرد فعالیت‌ها را نظارت و ارزيابي کند. تا با  شناخت نقاط قوت و ضعف در مسیر تحقق اهداف هدایت شود. لازمه نظارت درست، یکپارچگی آن می‌باشد و تنها نظارت و کنترل فنی انجام نشود بلکه می بایست نظارت بر تمام برنامه‌ها و ماموریت‌های ابلاغی نیز صورت پذیرد و همه مراحل آن بر عهده یک مجموعه باشد.»

رئیس سازمان نقشه برداری کشور بیان کرد: «باید ارتباط سازمان با جامعه هدف و ذینفعان در سطح بالاتری قرار بگیرد و نیازهای پژوهشی و استانداردسازی آنها کاملا شناسایی شود. پس از نیاز سنجی؛ اولویت‌ها نیز شناسایی و در راستای تحقق این نیاز‌ها اقدامات لازم انجام شود. پژوهش یکی از محورهای مهم و ضامن پیشرفت یک دستگاه اجرائی است، دغدغه‌های کارمندان این حوزه درست و ارزشمند است. بنابراین بهتر است تصمیم‌گیری در امور پژوهش و استاندارد به صورت شورایی صورت بگیرد و از فردگرایی دوری شود.»

مهندس جعفرزاده ایمن‌آبادی با ابراز امیدواری به آینده روشن سازمان‌نقشه‌برداری کشور و اشاره به پیگیری در خصوص رفع مشکلات و موانع روبرو اظهار کرد:«لزوم بکارگیری پرسنل متخصص و با تجربه کافی در اداره کل نظارت و کنترل فنی و لزوم پیاده سازی نظارت عالیه و هوشمند در راستای دولت الکترونیک باید مورد توجه باشد.»

وی با تأکید بر لزوم تعریف و ابلاغ تمام برنامه­ها و ماموریتهای ادارات سازمان و رصد آنها و ارائه گزارشهای دوره‌ای، گفت:«بررسی و شناسایی اسناد بالادستی سنوات گذشته و معرفی مواردی که نیاز به احیا و ابلاغ مجدد دارند می‌تواند راه‌کار مناسبی برای توسعه حوزه نظارت وکنترل فنی باشد. همچنین تامین نیازهای منطقی، معقول و مشروع نیروهای انسانی در این بخش نیز موضوع قابل توجهی است که باید به آن پرداخته شود.»
 
 
 
https://www.ncc.gov.ir/vdcf.ed0iw6dtxgiaw.html
ncc.gov.ir/vdcf.ed0iw6dtxgiaw.html
ارسال نظر
نام شما
آدرس ايميل شما
کد امنيتی